Utility meter w wykorzystaniu dla modułu Energia

Witam,

Po pojawieniu się modułu Energia, możemy obserwować statystyki zużycia i produkcji “energii”.
Oprócz ogólnych statystyk, mamy możliwość definiowania indywidualnych odbiorników.

Przez dłuższy czas zastanawiałem się dlaczego mimo iż posiadałem encje odpowiedzialne za monitorowanie zużycia energii w smart gniazdku nie mogłem ich dodać do modułu energia. Okazało się że moduł ten przyjmuje wartości tylko z sensorów, które mają określone atrybuty.
Niestety nadanie wymaganych atrybutów dla encji reprezentujących wyniki pomiaru zużycia energii przez smart gniazdko nie dało oczekiwanego rezultatu.

Ja na bazie danych z gniazda Gosund 111 i utility meter zbudowałem statystykę dla lodówki. Oto poradnik - obrazkowy - jak można to zrobić:

image

image

Można teraz nadać nazwę czytelną dla nas na liście statystyk:


skąd nazwa sensora? wyjaśnia poniższy obrazek

image

image

Przechodzimy do konfiguracji modułu ENERGIA:

image

teraz na liście mamy nowe urządzenie dla którego będą tworzone statystyki.
image

Tak to prezentuje się w samym module Energia:

UWAGA!
Pierwsze wyniki mogą pokazać się dopiero po 2h po dodaniu urządzenia do modułu energia, ponieważ on aktualizuje się raz na godzinę 14 minut po pełnej godzinie, a na jego aktualizacje (brak w danej godzinie) może mieć wpływ reset Home Assystanta.

Warto też wiedzić:
do sensora trzeba pobierać statystyki z TOTAL a nie TODAY, ponieważ różnią się one o okres resetu i będą zaniżać zużycie - tak jak to widać na poniższym zdjęciu:

7 polubień

Dodam od siebie iż moduł Energia widzi wtyczki Zigbee bez żadnego problemu.
Szkoda że nie potrafi policzyć po stronie odbiorów ile się prądu zużyło w złotówkach dla poszczególnych urządzeń.

EDIT: Już wiem gdzie zrobiłem błąd. Już mi to pokazuje.

W moim przypadku w encji brakowało:
device_class: energy
state_class: measurement

Panowie, od kilku dni próbuję okiełznać moduł energy.

  1. To że wartości z total to wiem. Ale jakie statystki - encje powinno się dodawać? godzinowe, dzienne, roczne? (jakie encje stworzyć?
    godzinowe nie za bardzo mi to wychodziło.
  2. Co w przypadku dwóch falowników PV, zrobić jedną encję sumę? i tu znowu pytanie roczną czy dzienną?
  miesieczny_licznik_zamrazarki:
    source: sensor.gniazdo_energy_total
    cycle: monthly
    tariffs:
      - peak
      - offpeak 
sensor.gniazdo_energy_total
- platform: template
  sensors:
    dzienny_zamrazarki_peak:
      friendly_name: "Dzienny_koszt_zamrazarki_peak"
      unit_of_measurement: 'PLN'
      value_template: "{{ (states('sensor.dzienny_licznik_zamrazarki_peak')|float * 1.04)| round(2) }}"

- platform: template
  sensors:
    dzienny_zamrazarki_offpeak:
      friendly_name: "Dzienny_koszt_zamrazarki_offpeak"
      unit_of_measurement: 'PLN'
      value_template: "{{ (states('sensor.dzienny_licznik_zamrazarki_offpeak')|float * 0.54)| round(2) }}"
2 polubienia

Inny sposób :thinking:
Jeśli kWh pomnożymy przez sensor.cena_energii, w którym jest określona cena w zależności od przedziału czasowego

template:
  - sensor:
      - name: Cena energii
        unique_id: cena_energii
        unit_of_measurement: PLN
        state: >
          {% set hr = now().hour %}
          {% if (6 <= hr < 22 )  %}              
            {{ 1.04 }}
          {% else %}
            {{ 0.54 }}
          {% endif %}

Wtedy peak i offpeak jest zbędny.

Czy dobrze kumam?

Jeśli interesuje Cię tylko rzeczywisty koszt bez podziału zużytej energii na taryfy to w ten sposób wystarczy.

Witam .Mam bramkę Aispiker z home assistant jak uruchomić moduł energia?

Panel energia jest domyślnie uruchomiony jak go sam nie usunąłeś to jest dostępny i można dodawać do niego urządzenia, które spełniają wymagana kryteria.