Utworzenie encji z przełącznikiem i suwakiem (light template)

Hej. Potrzebuję utworzyć encję, która będzie miała przełącznik i suwak, coś na modłę encji oświetlenia (lecz nie będzie wykorzystywana do sterowania światłem).

Utworzyłem 2 helpery:

  • input_boolean.test_entity
  • input_number.test_entity (max: 3, min: 1, step: 1)

A potem taki template:

light:
  - platform: template
    lights:
      test_entity:
        friendly_name: "Test entity"
        turn_on:
          service: input_boolean.turn_on
          entity_id: input_boolean.test_entity
        turn_off:
          service: input_boolean.turn_off
          entity_id: input_boolean.test_entity
        set_level:
          service: input_number.set_value
          data_template:
            value: "{{ brightness }}"
            entity_id: input_number.test_entity

Wygląda to mniej więcej tak jak chciałem, czyli:
image

Jednak zakres jasności nie jest skorelowany z zakresem input_number.
Jak zrobić, by suwak przesuwał się w zakresie 1-3, a nie 0-100?
Może łatwiej to ograć w jakiś inny sposób?

Chcesz aby wartość na suwaku miała zakres od 1-3 ?

Klikasz w ustawienia input_number.test_entity i określasz minimum i maksimum

Tak, chcę wartość na suwaku w zakresie 1-3.

@gabar5, tak jak pisałem, mam ustawione min, max i step dla tego input_number, ale na nowej encji z szablonu suwak jest w zakresie 0-100 (a tak na prawdę, to 0-255). Więc jak bawię się tym suwakiem, to dostaję błąd, że input_number nie przyjmuje takiej wartości (np. 137).

Może napisz co chcesz osiągnąć, bo nie widzę tu żadnej logiki . Co chcesz zmieniać suwakiem który ma 3 wartości ?

Jeżeli dobrze rozumiem, to suwak ma przyjąć wartość 1,2 lub 3 w zależności od tego, co “dostanie”, a wartość którą dostaje jest w zakresie 0-255. Może rozwiązaniem byłoby zrobienie zakresów, np 0-80 → 1, 80-160 -->2, 160-255 -->3 ?

@arturp, chcę wykorzystać te dwie wewnętrzne encje do automatyzacji. input_boolean mówi, czy dla danej encji ma się wykonać automatyzacja, a input_number ile razy ma się wykonać ta automatyzacja. Tak na prawdę, to mając tylko te 2 encje mogę zrobić to co chcę. Ta encja z szablonu to bardziej taka moja fanaberia, żeby od strony lovelace mieć encję, która będzie miała jednocześnie przełącznik i suwak.

Stworzyłeś encję typu light z brightness więc z zasady to jest regulacja od 0 do 255 :slight_smile:

To może zamiast input_number zrób input_select z wartościami 1, 2 i 3 ale wtedy nie bedziesz miał “fanaberii, żeby od strony lovelace mieć encję, która będzie miała jednocześnie przełącznik i suwak”. :wink:
Input_number i input_select w dashboardzie też może być pokazany jako suwak:

1 polubienie