Utworzenie nowej encji

Witajcie.

Mam taki problem.
Chcę utworzyć encje (osobną - template), która będzie zliczać stan z encji tylko w przypadku wykrycia odpowiedniego statusu z innej encji.

Powiem o co chodzi.
Mam licznik halla (czujnik magnetyczny) który zlicza obroty podajnika ślimakowego w kotle na pellet. Działa prawidłowo jak kocioł jest w trybie STABILIZACJA i PRACA, gdyż wtedy odczyty dostaje co ustalony czas i nie ma fałszywych odczytów. Gdy kocioł jest w spoczynku (nie obraca się podajnik) to czujnik od czasu do czasu dostaje fałszywe odczyty. I właśnie nie chce brać pod uwagę tych fałszywych odczytów obrotów.
Chcę to obejść, że encja (nowa) ma zliczać tylko w trybie “praca”, “stabilizacja” i “rozpalanie” (odpowiednio stan 3, 12, 2).

Encja zliczania obrotów to: sensor.tasmota_counter_c1_2, stany to zliczanie kolejnych impulsów w wartościach 1…2…itd.
Stan kotła w jakich chce sprawdzać liczenie to encja->sensor.stan_kotla i stany tej encji-> 3,12, 2 (to są stany tej encji, przy których ma zliczać licznik sensor.tasmota_counter_c1_2).

Mam nadzieję, że nie pogmatwałem tego zapisu.
Jak co to wyjaśnię.
Dzięki z góry za pomoc.

Może automatyzacja, która będzie zwiększała licznik (Counter - Home Assistant) tylko w przypadku pojawienia się impulsu pod warunkiem, że kocioł będzie w odpowiednim trybie.

Ok tylko tam można chyba określić encje, nie można przypisać stanów tej encji.
Sama myśl ok. Muszę się nad tym zastanowić jak to ogarnąć.

Hej.

@macek czy możesz mi podpowiedzieć albo napisać jak to zrobić? Nie qumam tego.

Pozdro

@szybki76 edytuj Swoje posty - następny wyląduje w koszu

Jeśli stan pracy kotła i zliczanie impulsów możesz mieć w jednym ESP z Tasmota, to można całą logikę zapisać w regułach w samej Tasmota.
https://tasmota.github.io/docs/Rules/

Przy pierwszym oglądzie może wydać się trudne, ale są dobre przykłady w dokumentacji.
Jak coś to pomogę…

@szybki76 pokaż jakie masz encje do wykorzystania, najlepiej pokaż to co pokazuje się w Narzędzia Deweloperskie.

Hej.
Jeżeli chodzi o stany kotła to jest to:
image
Obecnie pokazuje prace ale jest jeszcze ROZPALANIE i STABILIZACJA

Stan czujnika obrotów to encja:
image