Vaillant vc-206/5-5 problem z raportowanie zużycia gazu

Mam piec, jak w temacie.
Od dłuższego czasu zmagałem się z problemem odczytu rejestru dotyczącego zużycia gazu. W końcu z pomocą jednego z użytkowników innego forum udało mi się to rozwiązać. Okazało się, że problemem była wartości rejestru bai PrEnergySumHc1 = 4294967237 czyli bliska 2^32. Po zresetowaniu rejestru wszystko ruszyło. Niestety chyba nie tak jak powinno. U mnie licznik osiągnął wartość 4294967237 po około roku. Nie wiem dokładnie kiedy, ale piec mam 2,5 roku, a od ponad roku miałem problem z odczytywaniem rejestrów Hc. Tak jak już wcześniej pisałem, udało mi się zresetować liczniki, ale ich przyrost dzienny przeraża.W ciągu 18-stu godzin przyrost wynosi 6278832, czyli średnio 348824 na godzinę. Nie ważne już czy to m3, kw czy coś innego. W tym tempie wartość 4294967296 będę miał po 12 312 godzinach czyli po 513 dniach, a trzeba pamiętać, że temperatury są na plusie :slight_smile: . Nie jest to chyba normalne.

Czy macie jakiś pomysł dlaczego ten licznik tak szybko przyrasta ?

PS. znalazłem tu ładny opis jak resetować rejestry - może komuś się przyda. Tam też zadałem pytanie.

Witam, trochę pobocznie możesz podać jak dodałeś Vaillant ebus do Ha. ?
Mam zamiar też to zrobić, ale na razie wiem, że gdzieś dzwony biją…

tak pokrótce to wyglada to tak :slight_smile: :

  • zainstalowałem ebusd i uruchomiłem demona z takimi parametrami w pliku /etc/default/ebusd -
    EBUSD_OPTS="--scanconfig -d /dev/ebus -p 8888 --latency=0 --configlang=EN --configpath=/etc/ebusd --logareas bus --loglevel debug --mqtthost=192.168.1.88 --mqttport=1883 --mqttjson -l /var/log/ebusd.log"
  • potem skorzystałem w HA z integracji poprzez plik configuration.yaml
ebusd:                                                                             
  host: 192.168.1.88                                                               
  circuit: "bai"                                                                   
  name: "Vaillant"                                                                 
  monitored_conditions:                                                            
    - HotWaterTemperature                                                          
    - OutdoorsTemperature                                                          
    - StorageTemperature                                                           
    - DesiredStorageTemperature                                                    
    - WaterPreasure                                                                
    - HeatingSwitch                                                                
    - DesiredFlowTemperature                                                       
    - FlowTemperature                                                              
    - Flame                                                                        
    - PowerEnergyConsumptionHeatingCircuit                                         
    - PowerEnergyConsumptionHotWaterCircuit                                        
    - RoomThermostat                                                               
    - HeatingPartLoad                                                              
    - StateNumber                                                                  
    - ModulationPercentage      
  • mam tez kilka wpisów poprzez mqtt
sensor:
  - platform: mqtt                                                              
    name: Central Heating Pressure                                              
    state_topic: "ebusd/bai/WaterPressure"                                      
    value_template: "{{ value.split(';')[0] }}"                                 
    unit_of_measurement: Bar                                                    
  - platform: mqtt                                                              
    name: Central Heating Flow Temperature                                      
    state_topic: "ebusd/bai/FlowTemp"                                           
    value_template: "{{ value.split(';')[0] }}"                                 
    unit_of_measurement: "°C"                                                   
  - platform: mqtt                                                              
    name: Central Heating Desired Flow Temperature                              
    state_topic: "ebusd/bai/FlowTempDesired"                                    
    value_template: "{{ value.split(';')[0] }}"                                 
    unit_of_measurement: "°C"                                                   
  - platform: mqtt                                                              
    name: Central Heating Return Temperature                                    
    state_topic: "ebusd/bai/ReturnTemp"                                         
    value_template: "{{ value.split(';')[0] }}"                                 
    unit_of_measurement: "°C"                             
  • no i najważniejsze, trzeba mieć odpowiedni moduł “gadający” z piecem

jakoś to działa, ale nie mam się za bardzo czym pochwalić jeżeli chodzi i jakiś dashboard.
Pewnie kiedyś to ogarnę, ale narazie nikomu oprócz mnie to nie jest potrzebne :slight_smile:

Wpis rozpoczałem, bo martwi mnie tempo przyrostu licznika zużycia gazu/energii
gdzieś w niecie widziełm wpis usera który pisze, ze mu się ten licznik “przekręcił” po 9 latach uzytkowania pieca. U mnie dynamika przyrostu wskazuje na około rok. Wydaje mi sie, że nie jest to normalne i może winna jest zła konfiguracja pieca od strony “instalatorskiej”

Byłbym wdzięczny gdyby ktos pochwalił się doświadczeniem w tym temacie

Edit:

Zrobiłem rano pomiar.
Licznik gazu w ciagu dwóch godzin zarejestrował 1,52m3 pobranego gazu.
Przy współczynniku konwersji 11,17 daje to 16,9784 kW - prawie 17
W tym czasie dwa rejestry wskazały zmianę :

  • PrEnergySumHc1 - 903794
  • PrEnergySumHwc1 - 157732
    Suma to 1061526

jak to się ma do 17 kW ?

Udało ci się ogarnąć ten temat ?

A Tobie się udało to ogarnąć?

Panowie, jest komponent niestandardowy vaillant w HACS