Wątek archiwalny - Komponent wM-Bus do ESPHome (SzczepanLeon) starsze wersje do 1.5.1 włącznie

@_Szczepan czyli moge swoje urzadzenie wystawi na sprzedaz? Co za shiiit :frowning:

O wodomierzu piszesz? :wink:

@_Szczepan nie, o nodemcu+cc1101 :stuck_out_tongue: wodomierze zakupione zostaly dla calego bloku i tu nic nie mam do gadania :confused:

To obraźliwe sformułowanie wobec kolegów, którzy stworzyli ten projekt.
Sprzęt DiY należy kupować świadomie, a nie mieć pretensje i nazywać go “gównem”.

@angler to absolutnie nie skierowane do Twórców projektu (bo tu szacunek mam ogrmny!) tylko do sytuacji i zamontowanych liczników. 20 zł na elementy też nie stanowi problemu :stuck_out_tongue:

@_Szczepan @Mariusz_Woszczyński
https://wiki.munichmakerlab.de/wiki/Smart_Meter_Hacking

Okazuje się, że to grubszy temat. Niby odczytują to przez CC1101 ale aż tak się nie znam :confused:

No i w de ISTA ma swój portal, na którym udostępniają pomiary i ktoś już do tego portalu dla HA napisał nawet repo więc może się da to na PL przełożyć, bo pewnie serwer ten sam tylko adresy inne.

EDIT:
Grzebię po necie i trafiłem na takie coś: Error Codes - Ista ultego III smart plus Technical Description [Page 22] | ManualsLib

Czytając o komunikacji z systemem ISTA wychodzi na to, że w ich odbiornikach siedzi CC1101 i komunikacja to jednak wmBus. Tylko zamiast oficjalnie o tym pisać to sprzedają swoje odbiorniki, które wysyłają zagragowane dane do chmury przez LTE :stuck_out_tongue:
Komunikacja oparta na OMS: https://oms-group.org/fileadmin/files/download4all/omsSpezifikationen/generation4/spezifikation/vol2/OMS-Spec_Vol2_Primary_v442.pdf

Może jednak coś uda się w tym temacie ruszyć. Liczniki tej firmy często montowane są w blokach przez wspólnoty mieszkaniowe.

Mamy na to odpowiedni dział.

1 polubienie

@_Szczepan Tak mnie naszło, a gdyby w EEPROMie przechowywać wartość z godziny 0:00 danego dnia a sam sensor/atrybut zużycie dzienne obliczać na podstawie = aktualna wartość - stan z 0:00 Czy tak częste zapisy w tej pamięci mogą doprowadzić do jej uszkodzenia? Zapis miałby miejsce w tym samym momencie co zapisanie stanu z dnia poprzedniego i by był dokonywany raz na dobę.

@Marcin_Domański Oczywiście że można tak zrobić. Ale nadal śmierdzi mi to. Jest to powielanie funkcji z HA. Wolałbym ten czas wykorzystać na całkowity refaktoring kodu :wink:

1 polubienie

@_Szczepan OK nie było tematu.

Temat jest, tylko w kolejce. Pierwszeństwo mają inne parametry nadawane w telegramie (bateria, alarmy itp).

1 polubienie

@Szczepan : pobrałem nową wersję, ale :

Serial.print("wMBus-lib: Error during decoding '3 out of 6");

powinno być :

Serial.println("wMBus-lib: Error during decoding '3 out of 6'");

bo jak się ten komunikat pojawia to sie robi nieczytelna kaszana w logach :slight_smile:

Dioda LED świeci cały czas, a gaśne na chwile w momencie odebrania pakietu - przedtem było dobrze, świeciła na chwile jak pakiet został zdekodowany. Odwróciła Ci sie logika.

A druga rzecz z diodą - to miga nawet jak odbierze telegram od licznika nie zapisanego w konfiguracji. Czyli miga przy każdym odebranym telegramie.
Linia 89 biblioteki :

this->led_blink();

jest niepotrzebna

’ poprawie
Do LEDa daj opcje invert w yamlu

Na dzień dzisiejszy potrzebowałem świecenie zawsze. W kolejnej wersji będzie zmiana.

2 posty zostały scalone z istniejącym tematem: Przewodowy Apator MBus za pomocą ESP czy to możliwe?

Po co w konfiguracji wmbus jest sekcja clients?

clients:
- name: “wmbusmeters”
ip_address: “10.0.0.1”
port: 7227

Opcjonalna. Połączyłem moje dwa komponenty w jeden. Jak nie chcesz mieć tworzonych encji a wolisz przesłać telegram gdzieś do wmbusmetersa (w celu odkodowania itp) to możesz wykorzystać tę opcję.

1 polubienie

@_Szczepan Ok, dzięki za info.

Pytanie od czego ten błąd się pojawia, bo kilka osób go już miało. Sprawa nadal nie wyjaśniona…
U @Mdk89 wali tym błędem, a u mnie na tym samym sprzęcie czyta bez żadnych błędów Izara i Apatora.

Jest to informacja o problemie z dekodowaniem ramek. 3 out of 6 jest wykorzystywane w ramkach T1.
Nie mam pojęcia co powoduje ten błąd dekodowania – na dziś obstawiam “ogólną sytuację na radiu”, czyli coś bardzo zmiennego i charakterystycznego dla danego miejsca.
Zawsze można podsłuchiwać tunerem i porównać czy też tam są problemy z dekodowaniem.

To juz hardkorowe rozwiązanie dla osób, które weszly w temat z powodu prostoty ESPHome:)

Niestety. To jest klasyczne “u mnie działa” przy projekcie hobbystycznym.
To co ja potrzebuje to działa idealnie (u mnie) więc nie mam motywacji aby takimi ekstremalnymi przypadkami się zajmować.

Musisz pamiętać że to jest transmisja o dość prostej konstrukcji warstwy radiowej.

U mnie też działa, ale ja właśnie mam tak, że staram się drążyć temat, głównie z ciekawości :slight_smile: