Wątek archiwalny - Komponent wM-Bus do ESPHome (SzczepanLeon) starsze wersje do 1.5.1 włącznie

12 postów zostało podzielonych na nowy temat: Komponent wM-Bus do ESPHome (SzczepanLeon) - liczniki energii elektrycznej

Cześć Wszystkim
U mnie dzięki @_Szczepan działają extra Apator 16-2.
Są to moje wodomierze jeden ogród drugi wpięty w szereg za dostawcą wody.
Mój problem to że chciałbym odczytać wodomierz dostawcy, zamontowali Flowis+

Nie potrafię odczytać żadnych telegramów, może wiecie jaka powinna być częstotliwość. Jedynie co znalazłem to 868MH
Próbuję odczytać poprzez DVB-T,
i nic jakby był martwy

Wedlug mnie to sa niepoprawnie odebrane telegramy (z powodu slabego sygnalu, duze odległości do nadajnika) i przez to nie mozna ich poprawnie zdekodować. Albo telegramy nadawane w innym trybie. Mieszkam w bloku i wokoło mam same nadajniki. Jak na RPI odpalilem testowo kiedys wmbusmeters z nanoCUL to lapalo mnóstwo telegramow, nawet 3 liczniki z wezla cieplowni ktory jest w osobnym budynku z 50m od mojego bloku :slight_smile:

Dzięki @_Szczepan za świetną bibliotekę. Wiem już, że na dekodowanie większej ilości pól z amiplus trzeba będzie poczekać.
Dlatego, wykorzystałem trochę piątku na zrobienie protezy (streamowanie telegramów do wmbusmeters)

Opisałem to w GitLab Gist:

Ale to wszystko już było zrobione. I po stronie mojego komponentu i po stronie plugina ha-wmbusmeters.

1 polubienie

Witam

Potrzebuje odczytywać raz w miesiącu kilka wodomierzy i wysyłać dane poprzez mqtt na zdalny serwer, z którego dopiero chce pobierać dane do HA i dekodować ramki w wmbusmeters. Podpowie ktoś jak to zrobić? Wodomierze Apatora z nakladkami AT-WMBUS-16-2

Dopisać taką funkcjonalność (mqtt pub) w C++ do wmbus komponentu, albo wysyłać po TCP/UDP w formacie rtl-wmbus (już jest napisane).

Można pobrać RSSI do HA? Czy tylko w konsoli jest widoczne

Nie. Widoczne jest tylko w konsoli. Ale możesz zdefiniować “klienta”, wysłać całą ramkę do wmbusmeters’a w celu zdekodowania i potem wszystkie dane po MQTT do HA.

Jako, że trafiają do tego wątku również ludzie z Domoticzem lub innymi systemami, to chciałem poinformować, że istnieje również możliwość wykorzystania tego projektu w ESPHome.
Tutaj była dyskusja i udało się uruchomić na Domoticzu odczyt licznika gazu:

Post został podzielony na nowy temat: Przewodowy Apator MBus za pomocą ESP czy to możliwe?

Zwracam się do was z pytaniem. Posiadam ESP32 do którego podłączone są 2 kontaktrony, 1 termometr BT, 1 pasek Led (steruje jeden pin wyjściowe) i 1 przekaźnik. Wydaje mi się że nie jest to zbyt duże obciążenie jak dla tego układu.
Postanowiłem dzis już wgrać esphome z configiem do cc1101 (bez podłączania urządzenia, to będę miał dopiero jutro).

I ku mojemu zdziwieniu ESP32 się wiesza, resetuje itp. Czy powodem jest to że cc1101 nie jest podłączone czy po prostu za dużo wymagam od tego układu?

  1. Którą wersję komponentu wgrałeś?
  2. Załącz logi DEBUG
  3. Bez CC1101 komponent powinien się ustawić jako “uszkodzony”.

Mam pytanie co ile czasu są wysyłane ramki z apator 16-2? U mnie to bywa tak że przez kilka godzin nic sie nie dzieje mimo poboru wody ;/

Tak raportuje jak jest skonfigurowana (czyli zazwyczaj w miarę często w godzinach pracy inkasentów, a poza nimi prawie wcale) i tak nie masz na to wpływu…

6 postów zostało scalonych z istniejącym tematem: Komponent wM-Bus do ESPHome (SzczepanLeon) - liczniki ciepła i podzielniki kosztów ciepła

Mam pewien pomysł, który podsunął mi kolega.

Pomagam uruchamiać ludziskom ten komponent na ESPHome. Niestety często zdarza się, że przy HA na RPI3 lub RPI4, ESPHome nie chce kompilować kodu, mimo iż jest poprawny. Prawdopodobnie jest to związane z małą ilością pamięci, aczkolwiek nie zostało to zidentyfikowane jednoznacznie.

No i pomysł jest taki, żeby zrobić konfigurację komponentu z poziomu HA.
Można udostępnić jednego bina (który będzie zawierał domyślny yaml), który każdy sobie wgra przez stronę. Następnie, po włączeniu zasilania, logujemy się telefonem do fallback hotspot i tam podajemy SSID i hasło do swojej sieci domowej. HA wykrywa nowe urządzenie, podajemy API KEY.
W opcjach nowo dodanego urządzenia ESPHome będzie konfiguracja typu licznika (lista rozwijalna), ID licznika, nazwa oraz opcjonalnie KEY.

Wydaje mi się, że może to chwycić. Próbowałem już dodawać konfigurację typu licznika:

select:
  - platform: template
    name: "Meter type"
    id: meter_type
    optimistic: true
    options:
      - "apator162"
      - "apator08"
      - "izar"
      - "hydrocalm3"
      - "mkradio3" 
      - "mkradio4" 
      - "ultrimis"
      - "unismart"
      - "bmeters"
      - "amiplus"
      - "elf"
      - "evo868"
      - "fhkvdataiii"
    initial_option: "izar"

i to działa:

Problem jednak w tym, że nie mam pojęcia jak to ugryźć w samym ESPHome.
W jaki sposób podłączyć ten wybrany meter_type pod type w sensor?

@_Szczepan , @szopen jeśli uważacie, że to off-topic, to proszę o wydzielenie do nowego tematu.
Chciałem to tutaj zacząć bo ma związek z komponentem :slight_smile:

2 polubienia

Niech kompilują na innym komputerze (“domowym” ?).

To nie jest takie oczywiste. Teraz sensory są tworzone (a dokładnie to ich kod C++ jest generowany z YAML’a. Ty chcesz osiągnąć coś więcej. Jak to zrobić w ESPHome nie mam teraz pojęcia i też czasu żeby rozgryzać :frowning:

1 polubienie

Szkoda, że ESPHome nie ma podobnego rozwiązania do Tasmocompiler.

Wszystko robi się przez przeglądarkę i platformę Gitpod.

Powinno pomóc dodanie do konfiguracji pliku w ESPHome:

esphome:
  name: nazwa-urzadzenia
  compile_process_limit: 1

compile_process_limit (Optional, int): The maximum number of simultaneous compile processes to run. Defaults to the number of cores of the CPU which is also the maximum you can set.

U mnie pomogło na RPi3.