Waveshare rs485 HAT

Witam serdecznie

Czy ktoś z szacownych forumowiczów wie czy możliwe jest uruchomienie tej nakładki

do RPi 4 z HA ?
Wiem, że obsługa GPIO z RPi natywnie została wyłączona w HA, ale czy to też się w tym zawiera i czy jest jakiś sposób na uruchomienie tego HATa ?
Dodam tylko, że jak sprawdzam /dev/ttyS0 to nie ma takiego urządzenia, a powinno być widoczne :frowning_face:

A włączyłeś UART w config.txt?

A to zależy jak masz uruchomionego HA na RPi4 bo sposobów jest co najmniej kilka, patrz Raspberry Pi - Home Assistant . Który sposób wybrałeś?

Czy robisz zgodnie z dokumentacją https://www.waveshare.com/wiki/RS485_CAN_HAT ?

Nie włączyłem UARTA.
Nigdy tego nie robiłem :thinking:

@macek Zainstalowałem HA bezpośrednio na kartę SD bez kontenera.

I chcę zrobić zgodnie z instrukcja, ale tutaj znowu pewnie wykaże się niewiedzą.
Bo instrukcja tyczy się Linuxa samego w sobie, a nie HA.

Pod spodem w HA też jest linux ale “skrojony na miarę” tylko na potrzeby HA. Możesz dalej postepować tak jak dla linuxa na RPi4, jednak na końcu może się okazać, że czegoś będzie brakować w tym linuxie i nie uruchomisz tego. Rekomenduję: spróbować to uruchomić :slight_smile:.

1 polubienie

@Niemy
Nie ma takiego w pełni gotowego manuala dla HA.
Pliki są na partycji boot (obojętnie jaki linux dedykowany dla RPi jest pod spodem HA, to dotyczy też HAOS, czyli instalacji takiej jak twoja, ale wtedy modyfikacje wolno zrobić tylko na końcu pliku config.txt, wcześniejsza jego część jest autogenerowana i nie można jej ruszyć).
Jeśli przełożysz nośnik (kartę lub ssd/hdd) do windowsowego peceta to będzie jedyna widzialna partycja (edytowanie tego spod HAOS jest dość hardkorowe więc zrób sobie łatwiej).

Sugeruję w config.txt

  1. wyłączyć obsługę Bluetooth
  2. włączyć UART
    a w cmdline.txt
  3. wyłączyć konsolę na UART’cie

oczywiście edycje w/g dokumentacji dla RPi
punkt pierwszy to

dtoverlay=disable-bt

drugi

enable_uart=1

a trzeciego musisz sam poszukać (idea jest taka aby konsola nie była na tym samym porcie na którym chcesz podpiąć konwerter na RS485).

Być może te podstawowe kroki są opisane w manualu do HATa?

Jeśli jesteś “zielony” to zagadnienie może być hardkorowe (właściwie nie wiem czy do portu szeregowego jest w jakimkolwiek stopniu potrzebna obsługa GPIO, ale gdybyś chciał korzystać z konwertera canbus to możliwe, że będzie potrzebna).

Dzięki wielkie @szopen super jasno i super prosto nawet dla takiego zielonego jak ja :wink:

Przepraszam za odkopanie, ale czy udało się uruchomić ?