Wentylator łazienkowy

Witam
Chciałbym zbudować prosty system działania wentylatora łazienkowego dlatego zamierzam wykorzystać proste układy + automatyzacja w HA

  • wentylator łazienkowy
  • do puszkowy włącznik przekaźnik Wi Fi Tuya
  • czujnik wilgoci WiFi

Czy możecie mi polecić dobry czujnik który podaję na bieżąco odczyty ? najlepiej na baterie żeby szło go przykleić nad prysznicem , zasada działania ma być prosta po przekroczeniu np. 60% wilgoci czujnik daje znać na przekaźnik Wi Fi Tuya a ten włącza wentylator , gdy wilgoć spada to wentylator się wyłącza.

Chciałbym usłyszeć też wasze opinie czy to zadziała , chce żeby to nie było zbyt skomplikowane :blush:

Mam coś takiego zbudowane. Czujnik DHT22 z wemosem. Nie mam go wcale nad prysznicem. Tylko na meblach w łazience. W NODE-RED mam sterownie wentylacją i osuszaczem powietrza. Działa bardzo dobrze.

no też spoko ale jak dla mnie zbyt skomplikowane staram się to zrobić w miarę prościej bo moja wiedza też jest ograniczona , a więc będę chciał to zbudować tak jak opisałem tylko szukam takiego czujnika który pokaże mi się w HA i będzie do skonfigurowania

Tak się zastanawiam, skoro ma być prosto, to po co komplikujesz i mie kupisz sobie wentylatora z higrostatem. Jest tego od groma na rynku.

W zimę to może być kłopotliwe , z tunelu kominowego wieje zimnym a w łazience jest ciepło różnica temperatur będzie cięgle stwarzała wilgoć w takim wentylatorze i będzie chodził wtedy kiedy nie trzeba, wole czujnik tylko nad prysznicem i niech tylko wtedy wentylator startuje jak się ktoś myje ale ostatecznie biorę to też pod uwagę

Dwie automatyzacje:

  1. Gdy ktoś przebywa przez jakiś czas.
  2. Gdy wilgotności wzrośnie. Czujnik, może jakiś multisensor, Temp, Hum, Lux, Pir.

Stare, dobre i nie zawodne Czujnik Mi Temperature & Humidity Monitor 2 | Mi-Home.pl, (na alli dostępny w “promocji” max 22zł), do tego dopuszkowe moduły ESP32 z wgranym ESPHome, dzięki ESP32 mam także Bluetooth proxy. Całość rozwiązania raczej nie dla początkującyh ale kiedyś też byłem zielony jak pietruszka w takich tematach :grin:.

2 polubienia

Co prawda nie mam wentylatora w łazience, ale mam tam czujnik SNZB-02 i całkiem dobrze pokazuje. Wstawiłem sobie po prostu nad lustro, luzem.

Też mam ten czujnik, kupiony dawno temu, musiałam go skalibrować, oszukiwał o +10 stopni.

Ale że temperaturę miałeś o tyle wyższą? Ja mam kilka i większość zbliżona. Mam też aqua i różnica na poziomie 0,4. Tylko SNZB częściej raportuje, jakby inaczej wykrywał zmiany temperatury.

Sorki miałem na myśli wilgotność :slight_smile: 10-15% co przy automatyzacji dawało błędne uruchomienia wentylatora.

U mnie temp wygląda tak:


wilgotność tak:

Niebieski to WSDCGQ01LM a fioletowy to właśnie SNZB-02. To co widać, to te różnice nie są duże (przy wilgotności to jakieś 2-3%, przy temp jakieś 0,2-0,3 stopnia), ale częstotliwość dla danych jest zupełnie inna. Czujniki od siebie leżą jakieś 2.5-3 metry.

ten czujnik można bez problemu skonfigurować w HA czy pod górkę będzie ?? będzie można z nim zrobić jakąś automatyzację wg mojego pomysłu ?? wyczytałem że odczyt danych co 10 min to trochę za długo :frowning:

Jak masz bramkę pod zigbee + mqtt to praktycznie od razu się to pojawia. Czy co 10 minut to wątpię. Tego typu czujniki wysyłają dane raczej po zmierzeniu zmiany. Jaki jest czas reakcji? Nie mierzyłem. Z danych jakie mam to wypada co 4 minuty, ale nie wiem czy to tylko tak pokazuje influx.

Z tego co kojarzę to wysyła co ustalony czas, ale przy zmianie temp/hum wysyła od razu.