Wentylatory do serwerowni

Witajcie :slight_smile:

Na fali nauki zasad rządzących światem HASS postanowiłem wykorzystać go w jednym z aktualnie realizowanych projektów, czyli budowie serwerowni. Myślę, że system może być fajną alternatywą do zdalnej kontroli parametrów i sterowania właściwościami powietrza.

W związku z tym, że największy problem obecnie stanowi obniżenie temperatury (w aktualnie wykorzystywanym pomieszczeniu, przy włączonych na max dwóch 3,5 kW klimatyzatorach, latem temp. dochodzi do ponad 60 st. C) postanowiłem zastosować duże wentylatory przemysłowe do wymuszenia obiegu powietrza. 3 nawiewowe i 3 wyciągające gorące powietrze, które zimą będzie kierowane do systemu rekuperacji i docelowo ogrzewania pomieszczeń.

Nie wnikając zbytnio w sam system wentylacji, chciałbym do sterowania całością zastosować Home Assistanta. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w podobnych tematach, nie tylko co do wentylatorów ale i ewentualnie urządzeń mogących nimi sterować zgodnych z HA, chętnie się czegoś nowego nauczę :slight_smile:

Na razie dość ogólnie, ale jeśli temat zainteresuje innych użytkowników podam nieco więcej szczegółów koncepcji.

Miłego dnia!

Pomysł brzmi interesująco jak byś miał jakieś pytania to dawaj znać. Aż się prosi do sterowania tym wszystkim użyć NR aby łatwo zmieniać procesy zarządzające.

Jestem właśnie po obejrzeniu kilku Twoich filmów dot. NR i narzędzie wydaje się mieć ogromny potencjał. Szkoda byłoby go zmarnować lub nie wykorzystać w pełni niekompatybilnymi elementami wykonawczymi :wink:

Dodam jeszcze, że w budynku, w którym budujemy serwerownię znajduje się kilka rodzajów systemów grzewczych (tradycyjne, podłogówka i elektryczne na bazie folii grzewczej) i wszystko spinałem w systemie Bero (https://mybero.com/). Ponadto masa urządzeń Wifi, wentylatory działające z gruntowym wymiennikiem ciepła, oświetlenie na panelach LED sterowanych ruchem i milion innych rzeczy, które można wysterować by działały kompatybilnie. Tak więc docelowo HA miałby duże pole do popisu, a gdyby udało się wszystko spiąć w całość zyskałbym jedno narzędzie umozliwiające zdalną kontrolę nad całym budynkiem. Brzmi jak bajka :slight_smile:

Wydaje się to do ogarnięcia. wszystko tak naprawdę zależy na ile wybrane przez Was urządzenia są wstanie komunikować się ze światem zewnętrznym. Czy jadą po standardowych protokołach czy mają jakąś komunikację zamkniętą. Ogólnie to wszystko wydaje się realne do ogarnięcia jednak jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.
Zalecam ogólne podejście takie:

  1. Ogarnąć jakie są możliwości komunikacji/integracji urządzeń z HA
  2. Podłączyć pojedyncze urządzenia do HA tak aby móc nimi ręcznie sterować
  3. Dodawanie automatyzacji z wykorzystaniem NR

Dokładnie tak, krok po kroku i spinać w całość. Nie mam na szczęście jakiejś wielkiej presji czasu, więc dużo nauki i zabawy po drodze, a efekt końcowy i tak z pewnością będzie lepszy, niż to co jest obecnie :wink:

Dedykowanych urządzeń współpracujących z HA w tej materii pewnie nie znajdę (np. te wentylatory przemysłowe), ale w sumie wystarczy sterownik on/off + regulacja prędkości obrotowej i większość rzeczy da się na tym zrobić.

Też mi się wydaje, że zawsze jakieś rozwiązanie można znaleźć jak coś to pytaj śmiało bo projekt brzmi ciekawie.

1 polubienie