Wideo dzwonek LSC SMART - odczyt sygnału RF?

WItam,
korzystam od dłuższego czasu z wideodzwonka LSC Smart ze sklepu Action (Tuya) i generalnie jestem zadowolony, bo wystawia strumień rtsp itd, ale pytanie mam czy komuś udało się skutecznie odebrać sygnał wciśnięcia dzwonka?

Integracja TUYA nie wystawia encji/sensora wciśnięcia przycisku dzwonka, a do wideodzwonka można dokupić dedykowany GONG, który komunikuje się wideodzwonkiem radiowo RF433, więc sam dzwonek sygnał napewno wysyła.

Zdobądź i podeślij instrukcję do tego dzwonka to zobaczymy co można z tym zrobić.

Jeśli już jest w wideo-dzonku nadajnik radiowy, to można spróbować odczytać sygnał z eteru.
np. za pomocą projektu rtl_433 - sprzętowo to z DVB-T dongle pod USB.
Od tego bym zaczął. Ale nie ma pewności, że jest w tym sprzęcie LSC nadajnik.

Nadajnik jest na pewno, gdyż wideodzwonek fabrycznie nie ma gongu. Dokupuje się osobny gong fabrycznie niesparowany i paruje się go z poziomu ustawień wideodzwonka w apliakcji Tuya i przycisku na obudowie gongu.

Instrukcja z pudełka pokazuje dokładnie to co wyżej opisałem.
Sam gong nie jest urządzeniem niezależnym (widocznym w tuya) i działa tylko jako gon po fizycznym wciśnięciu przycisku na wideodzwonku.

Sam gong ma na obudowie naklejkę nawet RF433,92MHz
image

Przy tej technologii RF jest spore prawdopodobieństwo, że komunikacja nie jest szyfrowana. A nawet jak by była to odczytasz jakieś dane, które pozwolą zidentyfikować fakt nadania komunikatu. To już wystarcza do wykorzystania jako sensor w HA. Przy okazji uruchomienia rtl_433 możesz uzyskać też dane z np stacji pogodowej sąsiadów. Moim zdaniem, poluj na taniego dongla DVB-T z obsługą rtl_433.
Sprawdzone modele to na przykład Not Only TV LV5TDELUX (koniecznie Delux na OLX za 30PLN +KW).

Ok, dzięki za radę. Mając takiego dongla od czego zacząć? Jaka integracja, RFLINK?

Dałem link wyżej do rtl_433 działa po MQTT.
Jeśli masz Supervisora to może jest jako dodatek, nie wiem.
Ja mam postawiony jako kontener Docker.

1 polubienie

Uruchomiłem RTL_433 na tunerze i faktycznie wyłapał mi automatycznie jakiś czujnki temp na 433Mhz, ale niestety nie wyłapałem sygnału z dzwonka :frowning:
Dzisiaj jeszcze będę testował Sonoffa RF Bridge z Tasmotą i zoabczymy co z tego wyjdzie

1 polubienie

Jest jeszcze projekt OpenMQTTGateway
O tyle ciekawy, że możesz wypróbować różne możliwości w tym RF, RF2, rtl_433 (ograniczone) oraz Pilight.

With version 0.9.7 the ability to switch active signal receiver and decoder is supported between RF, RF2, RTL_433 and Pilight receiver modules.

Można (NIE TRZEBA) przerobić Sonoff RF Bridge lub do ESP dołożyć moduł np CC1101.


Ciekawostka jeśli ma ktoś SONOFF RFR3

lub usb-stick

1 polubienie