Wiele serwerów HA, wiele bramek zigbee, jedna pula urządzeń do sterowania

Szanowni,

walkę z HA rozpocząłem klasycznie od rPi4 i bramki CC2531. System działa fajnie, zintegrowałem poprawnie:

  1. Z użyciem bramki Philips
    • Philips: żarówki i lampy
  2. Z użyciem bramki CC2531
    • Philips: przełączniki i sensory
    • Ikea: przełączniki, sensory i żarówki
    • Xiaomi: sensory

Podjąłem decyzję o przejściu z HA na maszyny wirtualne i rozdzieleniu instancji na środowiska produkcyjne i testowe. Zaopatrzyłem się w potrzebny sprzęt (w tym dodatkową bramkę Conbee II) i uruchomiłem 2xHA na maszynach wirtualnych.

Co chcę osiągnąć:

  1. Sterować w/w urządzeniami z pomocą bramki CC2531 z poziomu jednej z maszyn wirtualnych (testowej)
  2. Sterować w/w urządzeniami z pomocą bramki Conbee II z poziomu jednej z maszyn wirtualnych (produkcyjnej)
  3. Sterowanie powinno być niezależne, ale w obu przypadkach dotyczyć jednej puli urządzeń.

Na czym utknąłem:
Nie mogę mieć jednocześnie podłączonych urządzeń do obu bramek ponieważ podłączenie (subskrypcja) do jednej skutkuje odłączeniem od drugiej po wywołaniu w urządzeniu stanu parowania. Z tego co zrozumiałem do tej pory, powinienem mieć te urządzenia zasubskrybowane raz do jednego serwera mqtt, natomiast każda z bramek powinna się za jego pomocą komunikować z urządzeniami.

Pytanie:
Jak skonfigurować do poprawnej pracy serwer mqtt oraz obie bramki tak, aby osiągnąć zamierzony efekt?

Urządzenia Zigbee mogą być jednocześnie sparowanie tylko z jednym koordynatorem Zigbee. Każda instancja Z2M łączy się tylko do jednego serwera MQTT, oczywiście może to być ten sam serwer, wspólny, np. broker na bramce produkcyjnej.
W skrócie flow dla jednej bramki wygląda tak:
Zigbee → koordynator → Z2M → broker MQTT ← HA
Jeżeli wersja produkcyjnej i testową ma działać niezależnie to musisz mieć na każdej bramce broker MQTT i ustawić most między nimi aby można było wymieniać informacje o stanie urządzeń.

1 polubienie

@macek Dzięki za szybką odpowiedź, natomiast nie rozumiem:

Urządzenia Zigbee mogą być jednocześnie sparowanie tylko z jednym koordynatorem Zigbee.

Skoro jest tak jak piszesz, to taka sytuacja wyklucza w zupełności osiągnięcie tego o co zapytałem. Czy to prawda?

Nie do końca zrozumiałem Twojego pierwszego posta dlatego opisałem ogólnie co i jak ale nie sparujesz jednego czujnika Zigbee jednocześnie z CC2531 i Conbee.

Rozumiem, dziękuję za info. Wobec tego rozumiem, że pozostaje mi jedno z tych rozwiązań?

Niestety źle, popatrz na ten rysunek, zwróć uwagę na strzałki - co do czego się łaczy:

To Mosquitto broker jest serwerem, do którego łaczy się Z2M i HA, przez ten serwer następuje wymiana informacji o stanie urządzeń.

Możesz jeszcze sprawdzić taki dodatek GitHub - custom-components/remote_homeassistant: Links multiple home-assistant instances together, nie testowałem go, może się przyda.

Dzięki bardzo za schemat. Tak będę to musiał rozwiązać wobec tego.

Udało się zrealizować to co chciałeś?

Tak, bramka Conbee II, serwer produkcyjny: mosquitto broker, zigbee2mqtt, serwer testowy: mosquitto broker. Serwer testowy widzi wszystkie urządzenia z serwera produkcyjnego :slight_smile: Dzięki za pomoc.
BTW miałem jakieś straszne problemy z aplikacją w integracji deconz - nie mogłem poprawnie wyszukiwać urządzeń, stąd użyłem do tego zigbee2mqtt i działa poprawnie.

Czyli zrobiłeś most między dwoma mosquitto brokera? Pochwalisz się konfiguracją?

To tylko podstawowa konfiguracja bez fajerwerków na podstawie tego artykułu:
http://www.steves-internet-guide.com/mosquitto-bridge-configuration/
Tylko to, co jest istotne w przypadku HA, to lokalizacja pliku, w którym tworzy się konfigurację i podaje adres brokera głównego:
/share/mosquitto/mosquitto.conf