Wielostrefowe sterowanie ogrzewaniem

Od jakiegoś czasu próbuję zmontować oprogramowanie sterujące wielostrefowym ogrzewaniem podłogowym (lub nie) W domu jednorodzinnym. Założenia główne to…

  1. Sterowanie i podgląd z panelu Home Assistant
  2. Automatyka na Node-RED
  3. Moduł wykonawczy - Arduino Mega (W idealnej wersji płytka obsługuje zarówno czujniki temperatury jak też przekaźniki SSR)
    Cele:
  4. Kod wykonawczy wgrany na stałe do Arduino Mega (nawet kiedy padnie HA płytka steruje ogrzewaniem).
  5. Możliwość ustawienia temperatury zadanej poszczególnych stref z panelu HA (przekazanie tych wytycznych do Arduino po UART)
  6. Możliwość ustawienia histerezy dla każdej z poszczególnych stref z poziomu HA i przekazanie do Arduino po UART.
    Obecnie dysponuje oprogramowaniem które działa (z wyjątkiem histerezy) Jeśli ktoś podpowie mi jak to chętnie go opublikuję. Składa się z kilku zakładek w Arduino IDE Więc z wkopiuj wklej będzie problem.
    Myślę że skrypt takiego termostatu przyda się wielu osobą które będą mogły go dostosować do własnych potrzeb.

Zainteresował mnie twój temat, bo:

  1. Mam ogrzewanie podłogowe
  2. Planuję samodzielnie sterować wydajnością pomp obiegowych (obecnie mam jedną, ale będą dwie), sterowanie pompami będzie poprzez PWM w zależności od delty jaka jest na zasilaniu i powrocie dla obiegu sterowanego tą pompą. Ew. trzecią pompę tylko na grzejniki w łazienkach, ale taka o najmniejszej wydajności Grundfosa, nie ma PWM’a, więc tutaj jakoś inaczej.

Widzę dwa sposoby:

  1. Napisanie własnego algorytmu do Arduino/Mega lub do ESP8266/32 (do ESP, tak samo ŁATWE w Arduino IDE jak to Arduino, a masz od razu komunikację po WiFi) a następnie zintegrowanie tego z HA (CZARNA MAGIA NA RAZIE DLA MNIE)
  2. Znalezienie gotowego wsadu do ESP8266/32 z gotową integracją do HA.

Wybrałeś pierwszy scenariusz i pytasz jak to zintegrować z HA. Gdyby ktoś naprowadził, JAK? to też byłbym zainteresowany.

Ja wstępnie na potrzeby takiego scenariusza (nr1), doszkoliłem się, co do sterowania typu PID, oraz planuję bliżej doszkolić się do sterowania Delta-Sigma, gdyż są gotowe integracje ESPHome używające tych rodzajów sterowań.

Mi osobiście wydaje się, że zastosowanie jednej płytki ArdionoMega + integracja z HA, to dUUUŻo większe wyzwanie niż kupienie nawet kilku/nastu tanich płytek opartych na ESP8266 i poznanie już wypracowanych gotowców np. na ESPHome. (jeśli nie uda się użyć jednej płytki dla wielu stref).

Ciekaw jestem rozwiązania do ogarnięcia integracji z HA - jeśli podążysz scenariuszem 1, albo jeśli pójdziesz w scenariusz 2, to czy udało się na ESPHome i jak dokładnie.

Pewnie masz rację. Napisałem jednak prymitywny kod który mimo zawartego w nim bałaganu działa. Poza histerezą z którą jakoś nie mogę sobie poradzić. Jak wspomniałem bałagan w nim straszny ale może być punktem wyjścia…