Wirtualne urządzenie MQTT HVAC

Nie robiłem jeszcze nic z MQTT pod HA, w sensie plików yaml. Używam do tej pory tylko tego, co daje broker. Nie miałem jakoś potrzeby. No i przez to nie miałem też problemów przy zmianach w kolejnych wersjach :slight_smile: No ale do rzeczy. Tak sobie wymyśliłem, że skoro mam dwa systemy ogrzewania w jednym pomieszczeniu, jedno jako termostat dające wyniki do MQTT, a drogie jako klima z integracją (brak wyników w MQTT) to może niezłym pomysłem byłoby stworzenie takiego wirtualnego urządzenia na MQTT. Czy dobrze myślę, że tak to działa?

Tak sobie myślę, że taki wirtualny twór w MQTT mógłbym zasilić danymi z NR z danych pobieranych właśnie z termostatu, integracji z klimą (też mam w NR). A nawet mógłbym podawać faktyczną temperaturę z czujnika, a nie te z klimy, czy termostatu.

Czy to ma sens:

mqtt:
  climate:
    - name: Pokoj1
      modes:
        - "auto"
        - "cool"
        - "dry"
        - "fan_only"
        - "heat"
        - "off"
      swing_modes:
        - "off"
        - "vertical"
        - "horizontal"
        - "both"
      fan_modes:
        - "auto"
        - "low"
        - "medium low"
        - "medium"
        - "medium high"
        - "high"
      preset_modes:
        - "eco"
        - "away"
        - "boost"
        - "none"
        - "sleep"
      power_command_topic: "pokoj1/ac/power/set"
      preset_mode_command_topic: "pokoj1/ac/preset_mode/set"
      mode_command_topic: "pokoj1/ac/mode/set"
      temperature_command_topic: "pokoj1/ac/temperature/set"
      current_temperature_topic: "pokoj1/ac/current_temperature/set"
      fan_mode_command_topic: "pokoj1/ac/fan/set"
      swing_mode_command_topic: "pokoj1/ac/swing/set"
      precision: 0.5

Czy dobrze kombinuje, że 'preset_modes" to sobie mogę właściwie ustawić pod siebie, niezależnie od urządzeń? W teorii i tak to przecież automatyzacja będzie obsługiwać?

—edit—
Mam niby błąd
“Invalid config for [mqtt]: not a valid value @ data[‘mqtt’][‘climate’][0]. Got OrderedDict([(‘name’, ‘Pokoj1’)…”
Czyli rozumiem, że stworzenie w MQTT instancji w taki sposób nie jest możliwe.