Włącznik chwilowy - jak zastąpić?

Mam przed domem światło zapalane czujnikiem ruchu (“standardowa” instalacja 230V). Dodatkowo mogę włączyć światło z domu wciskając włącznik chwilowy na ok 5 sekund.

Pomyślałem, że dołożę do włącznika chwilowego shelly1L, żeby automatycznie włączać światło przy wyjściu z domu - pierwsze podejście zakończyło się porażką.

Po zamontowaniu shelly światło nie zapalało się nie tylko z przycisku, ale też nie reagowało na ruch na zewnątrz, a samo shelly po chwili od włączenia znikało z sieci i pomagało tylko wyłączenie “korka”.

Chętnie posłucham porad w temacie…

Wydaję mi się że podałeś zbyt mało informacji, chyba nie chcesz abyśmy wróżyli ? :wink:

Czy shelly1L jest widoczne w HA? jak go skonfigurowałeś? Czy masz już jakąś automatyzację związaną z tym procesem? No nie da się powiedzieć Tobie co jest nie tak, z tak małą ilością informacji.

Od strony shelly / HA wszystko jest ok. Problemem dla mnie jest elektryka. Pytanie czy w takiej konfiguracji (elektrycznej) ma to prawo działać?

Studiuję teraz schematy podłączeń PIR i wygląda na to, że musi tam być przewód N, chociaż w całym domu nie ma …

To mi wygląda, że “gdzieś” (w rodzielnicy) masz jakiś dodatkowy przekaźnik czasowy, który jest podłączony do obwodu światła z czujnikiem ruchu no bo dlaczego światło można włączyć po 5-sekundowym przytrzymaniu przycisku “dzwonkowego”?

A czy sam włącznik nie może mieć takiej funkcji?

Nie spotkalem się z taką funkcjonalnością bezpośrednio w włączniku, takie opóźnienia zapewniają takie przekaźniki czasowe jak np. Przekaźnik czasowy PCR-513 z funkcją opóźnionego załączenia. Oczywiście są też bardziej zaawansowane.