Włącznik dotykowy zigbee jako włącznik schodowy

Witam,

Zaczynam przygodę z HA.

W całym mieszkaniu mam zakupione włączniki dotykowe z zigbee.

Potrzebuję ustawić dwie sztuki włączników jako schodowe.

Utworzyłem grupę dla dwóch włączników ściennych.
Jak powinna wyglądać dalsza konfiguracja by przyciski na ścianie działały w trybie “schodowych”?

Nikt z nas nie wie jak włączniki podłączone są do oświetlenia, mogę wróżyć ale moja szklana kula się stłukła :wink:

Jasna sprawa. Doprecyzuję - na ten moment elektryk podłączył włączniki standardowo. Każdy z nich zapala oraz gasi to samo oświetlenie. Istnieje jakiś schemat, wg którego należy je podłączyć?

To zależy od użytego modułu.
Jeśli ma możliwość użycia przełączników bistabilnych, to możesz podać przełączniki spięte we w miarę typową instalację schodową na jego wejście sterujące, czemu nie pokazałeś sprzętu (a konkretniej jego dokumentacji) elektrykowi, przecież on by wiedział czy to się da podłączyć do tej instalacji czy nie.

No właśnie to jest pytanie do Ciebie - gdzie masz dokumentację sprzętu?

@szopen wg mnie @kawiusz chce w standardowej instalacji schodowej jak poniżej:

zastąpić dwa włączniki schodowe na dwa dotykowe moduły Zigbee ale szczegółów nadal brak.

Jeśli dotykowe (przeoczyłem tą informację tylko w tytule…), to w ogóle zapominamy o instalacji schodowej - połączenia trzeba będzie zupełnie zmienić (zależnie od instalacji przewodów wystarczy albo nie).
Jeśli wystarczy, to zapewne jest to możliwe, tylko oba nie mogą pracować równocześnie na to samo obciążenie, jeden z nich musi być pilotem, a drugi modułem wykonawczym, kwestia ich sprzężenia zależy od możliwości sprzętu (muszą eksponować zarówno swoje wejście jak i wyjście, wtedy powiązanie jest możliwe nawet na poziomie klastrów Zigbee co działa niezależnie od reszty póki działa sieć Zigbee, wręcz jeśli sieć jest właściwie zbudowana, to sprzężenie działa nawet gdy koordynator sieci nie ma zasilania lub jest uszkodzony w sposób nie zakłócający pracy sieci).

Włączniki dotykowe mam z firmy indual.

Na ich stronie dotarłem do wsparcia technicznego - Programowanie funkcji schodowej(schodowo-krzyżowej) włączników ZigBee

https://klasyczne-wylaczniki.pl/wsparcie-techniczne/wylaczniki-dotykowe/programowanie-bramki-i-wylacznikow-zigbee/

Niestety jest pokazane to na przykładzie aplikacji SmartLife a nie HA.

Skoro SmartLife to znaczy, że to jest Tuya.
Masz je dodane do Z2M ?
To wtedy możesz skorzystać z metody zigbee-bind (którą wspomniałem wyżej) o ile eksponują odpowiednie klastry.
Jeśli to niemożliwe, to pozostanie napisanie własnej automatyki, bo jak rozumiem jeden z nich steruje jedną żarówką na jednym piętrze a drugi drugą na innym (tego nie opisałeś w dostatecznie jasny sposób).

Mam dodane do Z2M, przepraszam za nieścisłość. Oba przyciski sterują jednym - tym samym źródłem światła (tuby led w korytarzu na tym samym piętrze). Jeden włącznik na początku korytarza, drugi na końcu. Chciałbym po wejściu do domu zapalić te światła jednym włącznikiem a wyłaczyć drugim.

Tak nie może to być podłączone.
Poważnie elektryk to zrobił?

Niestety tak, chciałbym to poprawić by normalnie działało.

On w ogóle miał uprawnienia, czy nie sprawdziłeś tego… (bo taki numer to się kwalifikuje na cofnięcie uprawnień).

Czy może jednak nie wiesz jak to jest podłączone…
Jeśli jest źle, to załączenie jednego z nich i późniejsze załączenie drugiego daje sytuację z niewyłączalnym światłem - trzeba je potem wyłączyć na obu by zgasło.

W jednym z modułów w takim wypadku trzeba odłączyć obwód wyjściowy (ten do żarówek) oraz zaizolować koniec przewodu przychodzącego z obwodu wyjściowego drugiego modułu. (to ten sam przewód, więc lepiej go odłączyć od źródła jeśli to możliwe - to zależy od sytuacji zastanej czy jest przelotowo przez oprawy czy bezpośrednio z drugiego modułu i czy ewentualnie da się rozpiąć przy oprawie)

Z linka który podrzuciłeś wynika, że te moduły nie mają przewodowego wejścia zdalnego sterowania, więc pozostaje tylko integracja na poziomie Zigbee lub HA.

Wejdź w GUI Z2M i podrzuć linka jak on je identyfikuje (klikasz model na ekranie głównym).

Jeśli tam nic nie wyczytam, to będziesz musiał poeksperymentować sam w/g tego zigbee-bind

Identyfikują się jako model z poniższego linku:
Tuya TS0001 control via MQTT | Zigbee2MQTT

Dodałem też zrzuty ekranu.


Screenshoty tak, ale w innym miejscu, zrób takie to pomyślimy.

Jeśli masz takie to by się dało zbindować (ja nie dysponuję takim sprzętem - to są screenshoty z 2 różnych urządzeń, ale gdyby miały ten zestaw klastrów to by się dały bindować wzajemnie)


Jeśli tak się nie da (bo nie masz klastrów odpowiedzialnych za sterowanie stanem w obie strony) to możesz pokazać co widać w HA.

Ewentualnie ostatecznie jeden z modułów wywalisz i wstawisz tam pilota.

Wrzucam screen z klastrami


oraz znalezione programowanie funkcji schodowej w smart life

Niestety nie ma odpowiedniego klastra wyjściowego, ale da się powiązać z typowymi pilotami, więc jeden moduł możesz zastąpić pilotem.

Skoro nawet Tuya nie robi tego na poziomie klastrów to raczej nie jest to dziwne.

Na bazie tej instrukcji musisz sobie zbudować odpowiednik tych automatyzacji w HA, jeśli nie dasz rady, to zastąp jeden z modułów pilotem (są też takie udające przełączniki, choć raczej nie będą dotykowe).

Dziękuję za pomoc :slight_smile: będę próbował działać z automatyzacjami.

Ten komponent niestandardowy prawdopodobnie Ci pomoże (jeśli ktoś już przygotował obsługę tych modułów)

edit, bo szukając linka nie miałem już czasu sprawdzić, czy jest tam coś podobnego i być może da się zastosować szablon z przełączników jednoklawiszowych Tuya w Z2M
sam Komponent dodajesz w HACS by było łatwo i przyjemnie (w sensie, że będzeisz miał automatycznie dostępne aktualizacje, nie wiem czy masz doświadczenie z HACS, ale nie próbuj nawet instalować Komponentu ręcznie)

1 polubienie

Udało mi się znaleźć łatwe i przyjemne rozwiązanie :slight_smile:

Zostawiam link dla potrzebujących

Z wykorzystaniem powyższego blueprinta, wystarczy utworzyć prostą automatyzację i śmiga.