Włącznik schodowy aż za bardzo

Dzień dobry wszystkim forumowiczom. To mój pierwszy post na forum i dopiero zaczynam przygodę z Home Assistant i nod-red wiec proszę o wyrozumiałość. Przesiadłem się z ewelink sonoff bo tam często wywalało serwery. Zrobiłem już kilka automatyzacji schodowych i krzyżowych, ale przy tej napotkałem pewien problem. Oto co chce zrobić: Mam włącznik sonoff światła dwuprzyciskowy jeden włącza salon, drugi jadalnie. Kolejny włącznik światła sonoff trzyprzyciskowy jest przy schodach i trzeci przycisk ma odpowiadać za włącznie lub wyłącznie salonu i jadalni. Jeśli chodź jeden z nich jest włączony, salon lub jadania to schody mają go wyłączyć, jeśli oba są włączone to też ma je wyłączyć, jednak gdy żaden nie jest włączony to schody mają włączyć oba. To już osiągnąłem i to działa. Lecz jest problem tego typu ze jak włączam jadalnie to oczywiście włączają schody, a jak włączają się schody to wtedy i salon. Nie mogę teraz włączyć samej jadalni lub samego salonu z przycisku. Jak zrobić żeby włączyć samą jadalnie lub salon. Znalazłem podobny temat, chłopaki w nim rozwiązali problem ale nie zostawili rozwiązania na forum https://forum.arturhome.pl/t/problem-z-grupowym-wlaczenie-kilku-punktow-swietlnych/5964 Przesyłąm moje
flows.json (5,9 KB)
folw:

Edit:
Dziękuje społeczności za bardzo duże zainteresowanie tematem :joy: jednak udało mi się samemu rozwiązać problem. Umieszczam rozwiązanie .json


flows(1).json (9,1 KB)

1 polubienie

Welcome, nie ma za co :+1: Z drugiej strony - zobacz ile dobrego przyniosła kwarantanna.

To jeszcze dokonaj optymalizacji kody bo masz kilka dublujących się bloczków np. “Stan salon”, “Jadalnia”, które jak mniemam są identyczne, działają tak samo.

Nie do końca bo nod current_state “stan salon” jak jest truu, zatrzymuje proces schody turn on do “jadalnia”. Bez tego po włączeniu “jadalnia” odpaliła by mi “schody” a “schody” odpaliły by mi “salon” co jest niepożądane.