Włączniki wifi czy zigbee

witam
Gdybyście mieli wybierać wśród chińskich włączników do światłem to które lepsze te na wifi czy na zigbee. Oczywiście mówimy o integracji po lan.
Lepiej dołożyć i wsiąść droższe po zigbee czy tańsze po wifi ?

Trudno jednoznacznie stwierdzić które lepsze. Zależy to od wielu czynników np. jeśli masz instalację z “N” to włączniki “dopuszkowe” po zigbee będą Ci pracować jako routery sieci. Ja u siebie mam włączniki wifi i zigbee (co prawda mam starą instalację bez “N” ) i oba działają bez zastrzeżeń.

1 polubienie

Wytle się naczytałem że niby zigbee szybsze i stabilniejsze, kilka dni temu zintegrowalem tuya włącznik wifi lokalnie i nic nie widzę żeby był jakiś problem.

Raczej zależy to ile urządzeń masz podłączonych do WiFi, zależy od routera, itp.

Czyli wychodzi że wifi i zigbee spełnia swoją rolę, więc głównym wyznacznikiem będzie cena

@sziomal No pewnie, ale to zależy jakie masz plany - jeśli w sieci ma być klika urządzeń to lepiej wybrać WiFi (bo taniej), jeśli jednak ma być ich kilkadziesiąt, to lepiej działa Zigbee (i to niekoniecznie z absolutnie najtańszą bramką).

Aktualnie mam 19 urządzeń po zigbee2mgtt wszystko to czujniki, po wifi komputery tv i jeden włącznik tuya, który kupiłem na próbę, mam 10 włączników do wymiany i zastanawiam się w co będzie lepsze. Jedyne na czym mi zależy to to żeby miały klasyczny wygląd ( nie pojemnościowy) i były integrowane lokalnie

Sieć Zigbee na samych czujnikach to błąd (poruszałem ten temat wielokrotnie na forum) bo nigdy nie będzie miał sieci mesh, w pewnym momencie dojdzie do sytuacji, ze czujnik będzie poza zasięgiem i zacznie się kombinowanie. Osobiście idę w kierunku Zigbee.

Mam mały domek i póki co wszystko jest jeszcze w zasięgu. I właśnie teraz przyszedł czas na wymiana włączników stąd też moje pytanie.

Jeśli masz “N” w instalacji elektrycznej to dzięki temu jak wykorzystasz włączniki Zigbee, będą pracować w sieci jako Routery.

Dokładnie tak pisze @pawelwaz, w ten sposób zwiększyć niezawodność i zasięg sieci Zigbee. Odnośnie włączników masz dwie możliwości: dołożenie modułów dopuszkowych i używanie tych samych przycisków (zwracaj uwagę czy moduł obsługuje przyciski “kołyskowe”) lub zastosowanie modułów z integrowanymi przyciskami (tutaj uważaj na rozwiązania schodowe bo wtedy może być problem z przyciskiem po drugiej stronie schodów). Moje założenie przy planowaniu z Zigbee jest proste: w przypadku awarii sieci musi być zachowana podstawowa funkcjonalność obsługi światła w domu, łącznie z oświetleniem schodowym.

ok w związku ze moja instalacja jest mieszana stara nowa co powiecie na:
włącznik z n
włącznik bez n
i piloty tam gdzie schody

Też zastanawiałem się co do modułów do puszkowych ale puszka jest za mała a i włączniki też usiał bym wszystkie wymienić.

@sziomal to masz spory dylemat, musisz wybrać mniejsze zło :wink:

Właśnie szukam dla siebie jakiegoś włącznika zigbee bez “N”. Będę go łączyć z zigbee2mqqt. Jaki masz model? Działa on z zigbee2mqtt??

Zastanawiam się, czy ten będzie ok Houseiq ale na stronie zigbee2mqtt nie mogę znaleźć żadnej informacji czy jest kompatabilny

Jeśli chodzi o włączniki zigbee to mam tylko bezprzewodowe (aqara, xiaomi i aqara opple).
Natomiast kolega ma ten model przewodowego i sobie chwali.

te Lonsonho widziałem, jednak drogie są i dlatego szukam jakiejś tańszej alternatywy

Pamiętaj, że “tańsze” nie zawsze są tanie :wink:

Zdaje sobie z tego sprawę. Pytanie tylko czy ten Lonsonho to nie jest to samo co Tuya w tym przypadku. Tylko inna nazwa od producenta

To jest Tuya, ale Tuya nie produkuje sprzętu dla użytkowników końcowych, tylko zasadniczo dostarcza swoją technologię (w postaci gotowych projektów urządzeń, modułów sterujących, gotowych do obrandowania aplikacji i chmury) innym producentom, podstawowy problem z Tuya polega na sztucznym tworzeniu niekompatybilności między różnymi brandami korzystającymi z ich technologii.
Natomiast sam sprzęt pochodzi od różnych producentów (czasem, może być pod realnym brandem producenta, ale większość stanowi “white label” do obrandowania dla marek, których właścicielami są zwykle sklepy/importerzy).

Witam,
Czy przełączniki dotykowe np. Włącznik Światła 1obw. ZigBee TUYA #Działa bez N ! maja możliwość włączenia/wyłączenia światła bez dostępu do sieci tuya, po prostu czy dzialaja jako zwykle przełączniki