wM-Bus + GSM na bazie ESP + CC1101

Cześć

Tam, gdzie potrzebuje odczytywacćwodomierze nie mam wifi. czy jest opcja, zeby pożenić to w jakiś sposób np z modułem sim900a, żeby korzystając z gprs wysyłać dane na serwer?

Może to ci pomoże

Jak może zauważyłeś w poście powyżej integracja z modułami GSM nie służy połączeniu z internetem lecz obsłudze połączeń i SMS.

Użyj routera z WiFi (może być i bez WiFi byleby miał Ethernet i o ile ogarniesz obsługę sieci czyli użyjesz odpowiedniej konstrukcji).

A gdyby tak uzyc dwoch modolow gsm jeden przy licznikach drugi tam gdzie jest ha
Ha moglby wysylac sms do “licznikow” i wtedy “liczniki” odsylaly by sms z aktualnymi stanami. Albo w ogole liczniki mogłyby slac sms co okreslony przedzial czasowy.

Pewnie by mogły, ale jest jeden problem - takie rozwiązanie nie istnieje w postaci gotowca, więc jeśli sobie napiszesz to będziesz miał.

Gotowy kod upublicznij na githubie i oczywiście podlinkuj na forum.

Bez sensu.
Zrób tak. Dajesz ESP32 + CC1101 + jakiś sim7600.
Spinasz to wszystko przy pomocy TinyGSM + mqttClient + mój kod dla CC1101 (przerobiony bo już nie będzie to ESPHome).

CC1101 odbiera ramki wM-Bus, ESP32 je obrabia i wysyła poprzez MQTT do jakiegoś brokera a HA z tego brokera zaciąga co chce.

:smiley:

1 polubienie

fajnie, ale ja nie chce wysylac smsow. bo to kosztuje. gprs mam za 5zl za rok

Dlatego zaproponowałem libkę Tiny GSM. Przy jej pomocy będziesz miał ‘normalny internet’.

Poniżej masz przykład MqttClient’a

To z innej beczki, bo taka kombinacja bedzie drozsza niz jakis uzywany router gsm z wifi. Czy esp+cc1101 z Twoim kodem i esphome musi miec non stop polaczenie z wifi czy moze trzymac w jakim buforze sczytane ramki i przeslac hurtem jak polaczy sie z siecia?

Zależy za ile wszystko kupisz. Na szybko to poniżej masz HW
https://pl-m.banggood.com/LILYGO-TTGO-T-SIM-A7670G-A7670E-A7670SA-R2-Wireless-Module-ESP32-Chip-4G-LTE-CAT1-MCU32-Development-Board-Support-GSM-or-GPRS-or-EDGE-p-1951293.html

Tak ESPHome na bieżąco wysyła dane.

Ale już rozwiązanie z TinyGSM zależy od tego jak połączysz te “klocki”. Tu nie ma gotowca - misisz sam poskładać soft. Dzieki temu masz władzę.

Taka moją propozycja, by odciąć ten temat w osobny wątek o rozsądnym tytule.

Bo związek z opisywanym tu rozwiązaniem jest raczej mierny.