Wmbusmeters wyszukiwanie nowych urządzeń po konfiguracji

Cześć,
Czy może ktoś z was podpowiedzieć. Jak wyszukać nowe urządzenia? Jak mam już skonfigurowany dodatek w HA.
Obecnie mam odczyt z liczników wody. Chciałbym dodać jeszcze podzielniki na kaloryferach o ile są obsługiwane, ale muszę najpierw znaleść ich telegram.
Dzięki z góry za pomoc.

Pozdrawiam
Marcin

1 polubienie

Wmbusmeters masz zainstalowany jako dodatek w HA?, jeśli tak to jaką masz wersję tego dodatku.

Tak mam jako dodatek.
[edge] Wmbusmeters (W-MBus to MQTT)
Current version: 1.14.0-21-1

Z jakiego tunera/dongla korzystasz?

Mniejsza o to, zrób Sobie kopię ustawień liczników z których czytasz stany. W konfiguracji Wmbusmeters zostaw tylko pierwszą zakładkę “wmbusmeters configuration”, z zakładki " Meters" usuń liczniki które masz zdefiniowane.

w pozycji “device” na końcu Swojego dongla dopisz “c1”
aby było Ci łatwiej skopiować poniżej masz poszczególne wpisy:

json
/config/wmbusmeters/wmbusmeters.log
normal
true 
/wmbusmeters/mosquitto_pub.sh "wmbusmeters/$METER_NAME" "$METER_JSON"

zapisz i uruchom ponownie dodatek.
W lokalizacji

/config/wmbusmeters/wmbusmeters.log

pojawią Ci się znalezione liczniki.

Jak już znajdziesz czego szukasz powróć do poprzednich ustawień i w pozycji “device” na końcu dopisz: c1,t1. W mojej konfiguracji to wygląda tak:

/dev/ttyUSB0:im871a[00103001]:c1,t1

Cześć,

Dzięki za info udało się zebrać trochę danych.
Niestety tylko jeden mój podzielnik puki co znalazłem i też niestety driver unknown!. Choć na obudowie jest napisane FHKV radio 4 EHKV vario 4. Czy może ktoś miał już do czynienia z takimi podzielnikami ? uda się coś z tym zrobić ?

Received telegram from: 10315468
          manufacturer: (TCH) Techem Service (0x5068)
                  type: Heat Cost Allocator (0x08) encrypted
                   ver: 0x6a
                device: rtlwmbus[00000001]
                  rssi: 158 dBm
                driver: unknown!
telegram=|_1F446850685431106A087A8E0010253BD809A049B5E003711071E9C5BB23332F|+1515

Dekodowałeś otrzymany telegram na https://wmbusmeters.org/ ?

to nie będzie ten?

Techem FHKV data II/III (fhkvdataiii)

lub ten

Heat meter Techem vario 4 (vario451) (non-standard protocol)

Ale jeśli masz podzielniki to ten pierwszy.

Tak sprawdzałem, ale niestety żaden z tych driver-ów nie działa? Może są szyfrowane ?

Poniżej masz wątek o tym podzielniku

NIestety gość tylko wspomniał o podzielnikach ale nie rozwiązał problemu. Objawy podobne mam bo wyłapuje tylko jeden podzielnik z 4. Z powiązanych artykułów wynika że powinno to działać, ale może mam jakieś nowsze oprogramowanie. Chyba będę musiał tam zgłosić problem.

Zadzwoniłem do spółdzielni i okazało się że transmisja jest szyfrowana. Spróbuje jeszcze uderzyć do Techem ale raczej klucza nie będą chcieli podać.