Wykorzystanie nadprodukcji PV

Witam serdecznie,

To mój pierwszy post, więc na wstępie chciałem się przywitać :slight_smile:
Nie chcę zakładać kolejnego wątku, więc pozwolę sobie kontynuować ten…

Od kilkunastu dni śledziłem Forum, czytając nt. integracji HA z licznikami energii elektrycznej. Jestem coraz bardziej przekonany to wykonania swojego pierwszego projektu, jednak zanim to zrobię - chciałem przekonsultować mój pomysł, by nie zapędzić się w przysłowiowy kozi róg …
Ale do brzegu …

To co chciałbym osiągnąć, to zarządzanie nadprodukcją z PV.
Dotychczas poważnie brałem pod uwagę zastosowanie urządzenia o nazwie Wattrouter (SOLAR controls s.r.o. - WATTROUTER® Mx) które pozwala na przekierowanie nadwyżki energii produkowanej w danym momencie przez PV do dowolnego urządzenia podłączonego pod dedykowane wyjście. Moc ta jest sterowana proporcjonalnie do dostępnej nadprodukcji - w skrócie: jeśli przykładowo w chwili obecnej budynek konsumuje 1kW, a chwilowa moc z PV wynosi 1,5 kW, to 500W jest kierowane na wyjście w/w urządzenia. Pod to wyjście mamy podłączoną np. grzałkę zamontowaną w zasobniku CWU (najbardziej popularny przypadek). Grzałka posiada moc np. 2 kW, jednakże grzeje ona w tym momencie jedynie z mocą chwilowej nadwyżki (czyli 500W), gdyż Wattrouter tak wysterowuje to wyjście. Wraz ze wzrostem produkcji PV - moc podawana na to wyjście jest rzecz jasna zwiększana.
Główna zaleta tego rozwiązania to brak konieczności dzielenia się z Zakładem Energetycznym 20 procentami naszej produkcji.
Mankamentem tego rozwiązania jest ostatnio słaba dostępność urządzenia, a także jego cena (około 1,8-2k PLN).

Czytając Forum i starając się zrozumieć filozofię HA - dochodzę do wniosku, że taką funkcjonalność byłbym w stanie osiągnąć w podobnym (a może niższych) pieniądzach, mając przy tym kilka dodatkowych funkcji, a także niewątpliwą podbudowę pod dalsze rozwijanie ekosystemu kontroli budynku.

Potwierdźcie proszę mój schemat rozumowania (lub poprawcie - jeśli coś przekręciłem), ale to, czego bym potrzebował, by zrealizować tę funkcjonalność to:

  1. 3-fazowy licznik dwukierunkowy (np. Shelly 3em) z klamrami zapiętymi pomiędzy rozdzielnią, a licznikiem ZEK. (posiadam falownik SE5K bez dedykowanego licznika SE)
  2. Platformę sprzętową (jak choćby Raspberry), na której postawię HA.
  3. Zgodnie z opisem z jednego z wątków - zamiast (ewentualnie oprócz) komunikacji z licznika Shelly → chmura Shelly, ustanawiam komunikację między licznikiem a moją siecią WiFi w której mam wpięte Raspberry.
  4. Pozostaje kwestia konfiguracji/instalacji/dołożenia integracji/wizualizacji, które chciałbym widzieć na panelu HA.
    Jeśli dobrze rozumiem, to w tym momencie HA “widzi” już statystyki importu, exportu oraz aktualnej nadwyżki - czyli mamy w systemie dane, które posłużą jako input do wysterowania urządzenia wykonawczego (niech pozostanie ta przysłowiowa grzałka).
  5. Jak teraz ugryźć to proporcjonalne (do nadprodukcji) wystawienie mocy na wyjście dla grzałki ?

Będę wdzięczny za komentarz do powyższego opisu.

Pozdrawiam,
Michał

Ad. 5 tu masz ciekawe rozwiązanie Sterowanie grzałką elektryczną CWU - #23 przez Mdk - AI-Speaker
Które w uproszczonej wersji wdrożyłem u siebie.

Cześć,

Dzięki - mniej więcej to jest to czego bym potrzebował.
Z uwagi na stosunkowo niewielkie koszty myślę, że mógłbym nawet zacząć od zaopatrzenia się w tę komponenty (plus licznik shelly), złożyć to, postawić HA choćby nawet na VMware (gdziekolwiek, byle uruchomić) - a gdy uda mi się osiągnąć wysterowanie mocy na wyjściu - wtedy to przetransferuje na platformę Raspberry.

Pytania;

  1. Jeśli chodzi o automatyzację, to czy będę mógł liczyć na wsparcie z Twojej strony?
  2. Jakie zadanie spełnia tutaj gniazdko WiFi od Chińczyka?
    (posiadam w domu gniazdko Gosund-a EP2, którym steruję przez WiFi i mam w nim pomiar mocy/prądu/napięcia - więc może mógłbym je wykorzystać)

Chyba tą część przydałoby się przenieść do innego tematu.

Ad1. Jak będziesz miał ogarnięty sprzęt to na pewno ktoś Ci pomoże zautomatyzować, niektórzy są całkiem nieźli w swoich konikach.
Ad2. Gniazdko załącza grzałkę. Ja mam prostszy układ tzn. regulator mam z potencjometrem gdzie nastawiłem na stałe około 800W i grzałkę załączam jak bilans energii produkcja-konsumpcja>1000W.
A grzałkę zasilam przez mocny przekaźnik sterowany sonofem basic R3 który dodatkowo ma podłączony czujnik temperatury DS18b20.
Pamiętaj że ten regulator to zwykły ściemniacz/sterowany triak, który obcina część sinusoidy i nadaje się do grzałek, części oświetlenia i silników.

Ok, widzę zatem, że jest w czym wybierać jeśli chodzi o detaliczne rozwiązanie.
Zacznę od postawienia platformy - by się upewnić, że od strony systemowej jestem gotowy na następny krok. Wtedy skompletuję osprzęt i się odezwę.