Wykres zmagazynowanej energii gotowej do odbioru

Tzn. ? Liczysz od zera magazyn ?

W NR robię sobie nowy sensor
i tak mam
bilans total
bilans 2021
bilans 2022
jak rachunek z PGE w czerwcu przyjdzie to wpiszę kwotę i jest na bieżąco ( mam przygotowanych kilka do wpisania)

Ok, dzięki za informacje…

Jak to didać do HA jak dodam do pliku yaml. mam info że konfiguracja jest nieprawidłowa

Może wcięcia są złe i dlatego wywala błąd

Od 1 kwietnia jest bilansowanie w godzinie, czyli to co pokazuje licznik nie będzie bezpośrednio trafiało do rozliczenia.
Chyba aby to dobrze wyliczyć trzeba by wziąć różnicę ilości produkowanej energii dla danej godziny od zużytej w tej godzinie.

A jak dokładnie działa rozliczenie energi w tauronie?. Ma być energia oddana - 20% i odjąć energia pobrana czy może energia oddana minus pobrana i wynik minus 20% jest energią którą mam w magazynie taurona? Nie wiem czy to jasno opisałem? :grin:

Sprzedawca dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej, na podstawie wskazań Układu pomiarowo-rozliczeniowego dokonującego pomiaru ilości energii elektrycznej w PPE, z uwzględnieniem poniższych zasad:

a) OSD udostępnia Sprzedawcy dane obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez Prosumenta przed sumarycznym bilansowaniem i po sumarycznym bilansowaniu ilości energii elektrycznej wprowadzonej do i pobranej z sieci, zarejestrowanej uprzednio przez Liczniki zdalnego odczytu na wszystkich fazach instalacji elektrycznej, dokonywanym w systemie informatycznym OSD;
b) rozliczenia pomiędzy Sprzedawcą a Prosumentem są prowadzone na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie; sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona do i pobrana z sieci przez Prosumenta jest wyznaczana dla danej godziny metodą wektorową według następującego wzoru:
Eb(t) = Ep(t) − Ew(t),
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
Eb(t) ilość energii sumarycznie zbilansowanej w godzinie (t), wyrażoną w kWh, podlegającą rozliczeniu w danym okresie rozliczeniowym; wartość dodatnia oznacza ilość energii elektrycznej pobranej w danej godzinie (t) z sieci, a wartość ujemna oznacza ilość energii elektrycznej wprowadzonej w danej godzinie (t) do tej sieci,
Ep(t) sumę ze wszystkich faz ilości energii elektrycznej pobranej w godzinie (t) z sieci, wyrażoną w kWh,
Ew(t) sumę ze wszystkich faz ilości energii elektrycznej wprowadzonej w godzinie (t) do sieci, wyrażoną w kWh.

Potem suma wszystkich Eb oddanych * 0,8 - suma wszystkich Eb pobranych i jak wynik dodatni tzn., że masz więcej energii wyprodukowane niż zużyte i zostaje w magazynie na przyszły rok, a jak ujemne tzn., zużyłeś więcej i za ilość wynikającą z działania musisz zapłacić.

A jak wygląda sytuacja jak nie ma zainstalowanego licznika ze zdalnym odczytem ?
Czyżby historia zapisywana jest w pamięci licznika i przy rozliczeniu jest sczytywana przez pracownika energ. ?

Nie wygląda, nie słyszałem o instalacjach PV bez zdalnego odczytu.

Musi wyglądać, bo tak jest :wink:
Operator ENEA - brak liczników ze zdalnym odczytem. Na początku roku 3 razy był pracownik i ściągał dane z licznika do laptopa. Ostatnio nie pokazuje się. Koniec okresy rozliczeniowego u mnie w listopadzie br. Oczywiście jest PV.

1 polubienie

@azak43 … pięknie o tym opowiadasz :slight_smile:

… i co się dziwisz? :wink:

W Tauronie też mają komputer, i za ch…rę się nie dowiesz na bieżąco ile masz w magazynie -
kolejne hokus pokus po to aby nadprodukcja się przedawniła.
Są dwa magazyny jeden z nadprodukcją z okresu poprzedniego a drugi bieżący, to co kupujesz najpierw jest zdejmowane z magazynu bieżącego, a drugi spokojnie sobie czeka na przedawnienie.
Nie do ogarnięcia gdy nie posiadasz dostępu do danych.

Kiedyś tak było, a teraz to zostało również opisane w nowelizacji, która weszła od 1 kwietnia i jest tak:


Więc mają obowiązek najpierw rozliczać nadwyżki z roku poprzedniego. A jeżeli nie masz nadwyżek tylko pobierasz więcej i masz dopłaty to jeżeli masz np. G12 to rozliczają PV w taryfie 1 (droższej) a dopłaty są w taryfie 2 (tańszej) :slight_smile:

@azak43 Nie można mieć PV bez zdalnego odczytu dlatego, że licznik ma również stycznik i w przypadku problemów na sieci mogą odciąć instalację zdalnie, jaki masz licznik co jest bez zdalnego odczytu (model) bo to niemożliwe.

Jakoś dokładnie tego nie widzę w załączonych zapisach? :thinking:
Wyobraź sobie stertę kartek z zapisaną energią dostarczoną (z sygnaturą czasową) i każda nowa kartka odkładana jest na wierzch.
To, gdy robisz pobór to zdejmowana jest kartka z góry czy ze spodu? (jest to znacząca różnica)… sorry, jakoś to jednoznacznie dla mnie nie wynika z przepisów.

Punkt 5 powyżej przeczytaj :wink:

1 polubienie

Pozwolę sobie, nie zgodzić się. Informacja, ze źródła czyli operatora Enea. Liczniki będą sukcesywnie zmieniane na te ze zdalnym odczytem. W tej chwili moim przypadku nie ma zdalnego odczytu. Jest to prosty licznik, bez możliwości zastosowania karty SIM do łączności.

Czyli nie ma gotowego rozwiązania do zaimplementowania tego w HA. Szkoda.

Niestety nie znalazłem gotowego rozwiązania, toteż podjąłem próbę wyliczenia tego samemu.
Wrzucam dwa pliki: w jednym wyliczam potrzebne sensory (yaml) , a drugi to flow do NR - wyliczam godzinowe zużycie, próbowałem robić szablon, ele coś nie liczył tak jak oczekiwałem.
W NR liczy zgodnie z moimi założeniami, sprawdzam kilka dni i chyba jest OK.

magazyn_energii.yaml (2,1 KB)

magazyn_energii.json (6,2 KB)

2 polubienia

A masz może takie rozwiązanie ale nie w NR? Tylko w standardowej automatyzacji?

Niestety nie i nie umiem zrobić inaczej. Próbowałem liczyć na template i utility_meter ale to nie działało dobrze.