Wykres zmagazynowanej energii gotowej do odbioru

Hej,

Chodź mi mi głowie zrobienia takiego wykresu który będzie prezentował ile energii mogę pobrać z tej oddanej już.
Nie bardzo wiem jak się za to zabrać, szukam podpowiedzi :slight_smile:

Mam licznik dwukierunkowy i te wszystkie dane które są chyba do tego potrzebne.
Teraz potrzebuję licznik roczny który będzie sumował energię oddaną, pobraną i od tej co zostanie z nadprodukcji wyświetlał tylko 80%.
Np. Panele wyprodukowały i oddały 120kWh, z sieci pobrałem 20 kWh, to zostało mi oddanej energii 100 kWh z czego mogę tylko odebrać 80 kWh.

Ma to na celu bieżący podgląd “magazynu energii” u operatora.
Ogólnie to jest możliwość zrobienia takiego wykresu ?
Mam nadzieję że dobrze opisałem całe założenie wykresu i wiadomo co autor miał na myśli :slight_smile:

1 polubienie

Proszę bardzo sam niedawno próbowałem to osiągnąć.
Wrzuć do configuration.yaml i zmień na właściwe sensory dla siebie.


sensor:
  - platform: template
    sensors:
      magazynall:
        friendly_name: "Magazyn_PVall"
        unit_of_measurement: 'kWh'
        value_template: "{{ (states('sensor.energia_zwrocona') | float(0) * 0.8 ) - states('sensor.energia_pobrana') | float(0)}}"   

utility_meter:

      magazyn_pv_rok:
          source: sensor.magazynall
          cycle: yearly
          net_consumption: true
       
      magazyn_pv_miesiac:
          source: sensor.magazynall
          cycle: monthly
          net_consumption: true
1 polubienie

Dziękuję :slight_smile:
W południe bede miał chwilkę to przetestuje i dam znać :slight_smile:

Ogólnie rzecz biorąc działa nieźle, niestety u mnie z powodów niezależnych (budowa PKP ) następują częste zaniki napięcia (przełączają transformator czy coś podobnego) . Powoduje to niestety błędy i wartości wzięte z powietrza.

Dodałem u mnie i póki co działa
Nie mam jak tego sprawdzić czy to są realne wartości.
Zaniku napięcia nie miałem to nie wiem jak to się zachowa :slight_smile: Ale dam znać

Wynik nie będzie dobry. Trzeba bilansować wektorowo w przedziałach godzinowych i sumować bilanse godzinowe. Inaczej mówiąc dla każdej godziny obliczyć cykl godzinowy osobno dla zużycia i osobno dla oddanej energii. Następnie jeśli godzinowo oddano więcej energii niż zużyto to sumować różnicę pomnożoną przez 0.8, jeśli zużycie większe to odejmować od sumy różnicę między godzinowym zużyciem i nadprodukcją.

Czyli tzn jak to robić ?
To nie jest tak że to co się oddało do sieci mnoży x0.8 i tyle można odebrać ? Mam na myśli taryfę G11

Wszystko zależy od konkretnej instalacji. Dla mojej 1F z pomiarem za pomocą MEW-1(raport co 5sek) i jako orientacyjny wskaźnik jest to wystarczająco dokładne.
Prawdopodobnie przy stworzeniu sensorów dla poszczególnych faz i podawaniu ich sumy w utility_meter będzie to również wystarczająco dokładne w przypadku instalacji 3F.

Trzeba zacząć od zrozumienia w jaki sposób energetyka oblicza bilansowanie zużycia i produkcji. Dla instalacji 3-fazowej i jednofazowej występuje tzw. godzinowe bilansowanie wektorowe. Zliczane jest ile energii w ciągu pełnej godziny pobrałeś i ile oddałeś. Po pełnej godzinie wyliczana jest różnica z tego. Jeśli wyprodukowałeś więcej, to jest to Twój wirtualny magazyn. Wyliczenie to jest niezależne od rozkładu na poszczególnych fazach. Te zasady obowiązują od tego roku, wcześniej każdy ZE naliczał po swojemu.
Przykład jak wyliczać taki bilans godzinowo znajdziesz w poniższym wątku. Trzeba to tylko jakoś zliczać w ukłądach miesięcznych lub rocznych.

1 polubienie

Tomek Tom
Pozwól że zacytuję Twoje słowa z wspomnianego wątku

Coś mi się zdaje, że za mocno kombinujesz.

Tutaj nie chodzi o dokładne wskazania ani o dodawanie ich do panelu energia tylko o orientacyjne i w miarę proste w uzyskaniu poglądowe informacje.
Jeśli chodzi o Twoją konfigurację z wspomnianego tematu zastanawiam się czy Twoje problemy z nią nie zostały by rozwiązane przez dodanie lini

net_consumption: true

dla czujników utility_meter

Moje czujniki utility_meter wykorzystują encje przyrostowe, więc ta opcja się nie przyda. Problem tkwi w konfiguracji panelu ENERGIA.
Jeśli chodzi dokładność zliczania zmagazynowanej energii, to jednak warto mieć świadomość, że można to wyliczyć dokładnie. Mogą być sytuacje, że zaproponowana przez Ciebie metoda będzie baaardzo niedokładna.
Taki przykład: W danej godzinie jest produkcja 3kW, co daje 3kWh. W tym czasie na 10 min załącza się zużycie 3kWh, a przez pozostałe 50 min zużycie 0. Wg energetyki bilansuje się to całkowicie czyli jest 100% autokonsumpcji. Natomiast wg Twojego wyliczenia jedynie 0,5kWh to autokonsumpcja, resztę oddałeś ze stratą 20%. Zatem twój magazyn energii zostałby pomniejszony o 0,5kWh. W tym przypadku błąd wynosi 17%.
Przy równimiernym zużyciu w czasie i między fazami to się zgodzę, że te obliczenia są OK.

Panowie tak siedzę i myślę i nam przecież jest potrzebny wykres który mniej więcej pokazuje jaki mamy magazyn w tauronie.
A gdybyśmy wzieli integrację Tauron-AMIplus i na jej podstawie z wykresów rocznych wyliczać różnicę między energią oddaną a pobraną?
Jeśli teoretycznie mamy oddane 100 kWh to z magazynu możemy pobrać 80 kWh ?
Wtedy żadne bilansowanie energii nie jest nam potrzebne ?

jackk
1m

Szukam porady w podobnym temacie.
Mam zainstalowany jeden licznik jednokierunkowy (3x PZEM-016) mierzący zużycie energii (na wszystkich trzech fazach) przez budynek. Wartość produkcji z PV odczytuję bezpośrednio z falownika SE przez Modbus. Dodałem wpisy obliczające chwilową moc oraz energię pobieraną/oddawaną do sieci. configuration.yaml dla tych parametrów poniżej:

template:

sensor:
name: Power Consumption
state_class: measurement
icon: mdi:transmission-tower
unit_of_measurement: W
device_class: power
state: >
{{ [0, states(‘sensor.tasmotarozdzielnia_energy_power_0’) | int + states(‘sensor.tasmotarozdzielnia_energy_power_1’) | int + states(‘sensor.tasmotarozdzielnia_energy_power_2’) | int] | max }}

sensor:
name: Grid Import Power
state_class: measurement
icon: mdi:transmission-tower
unit_of_measurement: W
device_class: power
state: >
{{ [0, states(‘sensor.power_consumption’) | int - states(‘sensor.solaredge_ac_power’) | int ] | max }}

sensor:
name: Grid Export Power
state_class: measurement
icon: mdi:transmission-tower
unit_of_measurement: W
device_class: power
state: >
{{ [0, states(‘sensor.solaredge_ac_power’) | int - states(‘sensor.power_consumption’) | int ] | max }}
sensor:

platform: integration
name: Grid Import Energy
source: sensor.grid_import_power
unit_prefix: k
unit_time: h
method: left

platform: integration
name: Grid Export Energy
source: sensor.grid_export_power
unit_prefix: k
unit_time: h
method: left

Wszystko działa jak należy jednak brakuje mi jeszcze wartości energii która jest w magazynie.

Prośba o wskazówki jak to zrobić w moim przypadku. Mając wartości Grid Export Energy i Grid Import Energy powinno to być proste jednak nie wiem jak tą różnicę “ubrać w kod” bo jak widzicie wartość tej energii nie jest podana bezpośrednio w kWh tylko pośrednio liczona z chwilowej mocy pobranej/oddanej.

Może się przyda. Ja ma tak:

Energia zmagazynowana w ENEA wg licznika SE#

energia_zmagazynowana:
  device_class: energy
  friendly_name: "Energia zmagazynowana w ENEA"
  value_template: >-
    {{ ((((((states('sensor.wys_enea')|float(0))*80))/100))-(states('sensor.pob_enea')|float(0)) )|round (2)  }}
  unit_of_measurement: "kWh"

Raczej bez licznika dwukierunkowego nie da się obliczyć ile jest w magazynie. Brakuje opomiarowania “autokonsumpcji”

Witam.

Próbuję zrozumieć wykres magazynowanie.
Do przykładów podstawiam dane pobrane z elicznka Taurona.
Według w/w przykładów w HA mam bilans -271kWh natomiast w eLicznik mam oddane 1538kWh a pobrane 1502kWh. Czyli w magazynie mam nadprodukcji ok 36kWh.
Więc wykres magazynu nie powinien pokazywać mi 80% z wartości 36kWh ? Czyli ok 28,8kWh.
Dobrze myślę czy się mylę?

I to tak ma być !
Energia wysłana i pobrana wyliczana jest niezależnie
Licznik 1.8.0 - ( Licznik 2.8.0 * 80%) = energia zmagazynowana do rozliczenia z Tauron
Twoja energia wysłana do Tauron-a 1538 to 80 % energia wysłana ( 20 % energii wysłanej pobiera Tauron)

1538 *80% = 1 230,4 kWh Tyle energii Masz w magazynie w Tauronie
1230,4 - 1502 = - 271,6 kWh
Jeszcze trochę słonecznych dni i zbilansujesz się :slight_smile:

Czyli jest dobrze :slight_smile:
Dzięki na wyjaśnienie jak to powinno być :slight_smile:

Moje pytanie dotyczy również magazynu energii.
Mój HA zlicza od początku okresu rozliczeniowego energię wysłaną, pobraną z sieci, produkcję z PV, autokonsumpcję, całkowite zużycie i to co zostało wyslane do operatora po odjęciu 20% - czyli tzw. magazyn.

I teraz pytanie, w jaki sposób macie rozwiązany temat z magazynem energii w momencie zakończenia okresu rozliczeniowego i utworzenia nowego ?

Rozumiem, że wszystkie liczniki zerujemy i liczymy od nowa. Ale co z magazynem, jeżeli nie wszystko zostało skonsumowane i przeszło na następny okres rozliczeniowy.
Jak to rozwiązać aby było zgodne z stanem faktycznym ?
Wiadomo, że w pierwszej kolejności jest pobierana z magazynu energia z poprzedniego okresu rozliczeniowego i później co zostało zmagazynowane w bieżącym okresie.

Możecie podpowiedzieć jak to u Was wygląda ?

1 polubienie

Dopisuje nowy sensor :slight_smile: