Wyłączenie świateł jednym przyciskiem aquara

Mam pomontowane przekaźniki Lonsonho QS-Zigbee-D02-TRIAC-2C-LN control via MQTT | Zigbee2MQTT we wszystkich puszkach przy przełącznikach do światła .Chciałbym teraz sterować jednym przełącznikiem Xiaomi WXKG11LM control via MQTT | Zigbee2MQTT nimi aby gasiło mi wszystkie światła pod koniec dnia żebym nie musiał chodzić po całym salonie. W jaki sposób zrobić to w node-red ?

Ja stworzyłbym grupę w HA (wpis dokonujemy w pliku Groups.yaml)

AllSwitch:
  name: AllSwitch
  entities:
    - switch.kuchniaswitchlampa
    - switch.kuchniaswitchpodswietlenie
    - itd.

i taki proces w NR

[{"id":"a918ede5807cb268","type":"api-call-service","z":"f6a80b77.904ed","name":"","server":"6a2af6d8.98c388","version":3,"debugenabled":false,"service_domain":"switch","service":"turn_off","entityId":"group.allswitch ","data":"","dataType":"jsonata","mergecontext":"","mustacheAltTags":false,"outputProperties":[],"queue":"none","x":670,"y":1020,"wires":[[]]},{"id":"17ab84db8d32705c","type":"mqtt in","z":"f6a80b77.904ed","name":"Wylacznik sypialnia","topic":"zigbee2mqtt/SypialniaWylacznikGlowny/action","qos":"2","datatype":"auto","broker":"28e7cb7e.13f984","nl":false,"rap":false,"inputs":0,"x":170,"y":1020,"wires":[["a4d47b4350a8b29c"]]},{"id":"a4d47b4350a8b29c","type":"switch","z":"f6a80b77.904ed","name":"Akcja","property":"payload","propertyType":"msg","rules":[{"t":"eq","v":"button_1_single","vt":"str"},{"t":"eq","v":"button_1_double","vt":"str"},{"t":"eq","v":"button_1_triple","vt":"str"}],"checkall":"true","repair":false,"outputs":3,"x":410,"y":1020,"wires":[[],[],["a918ede5807cb268"]]},{"id":"6a2af6d8.98c388","type":"server","name":"Home Assistant 1","version":2,"addon":true,"rejectUnauthorizedCerts":true,"ha_boolean":"y|yes|true|on|home|open","connectionDelay":true,"cacheJson":true,"heartbeat":false,"heartbeatInterval":30},{"id":"28e7cb7e.13f984","type":"mqtt-broker","name":"MqttBroker","broker":"192.168.99.11","port":"1883","clientid":"","usetls":false,"protocolVersion":"4","keepalive":"60","cleansession":true,"birthTopic":"","birthQos":"0","birthPayload":"","birthMsg":{},"closeTopic":"","closeQos":"0","closePayload":"","closeMsg":{},"willTopic":"","willQos":"0","willPayload":"","willMsg":{},"sessionExpiry":""}]

lub w Zigbee2mqtt

i taki proces w NR

[{"id":"a918ede5807cb268","type":"api-call-service","z":"f6a80b77.904ed","name":"","server":"6a2af6d8.98c388","version":3,"debugenabled":false,"service_domain":"switch","service":"turn_off","entityId":"switch.zigbee_allswitch","data":"","dataType":"jsonata","mergecontext":"","mustacheAltTags":false,"outputProperties":[],"queue":"none","x":670,"y":1020,"wires":[[]]},{"id":"17ab84db8d32705c","type":"mqtt in","z":"f6a80b77.904ed","name":"Wylacznik sypialnia","topic":"zigbee2mqtt/SypialniaWylacznikGlowny/action","qos":"2","datatype":"auto","broker":"28e7cb7e.13f984","nl":false,"rap":false,"inputs":0,"x":170,"y":1020,"wires":[["a4d47b4350a8b29c"]]},{"id":"a4d47b4350a8b29c","type":"switch","z":"f6a80b77.904ed","name":"Akcja","property":"payload","propertyType":"msg","rules":[{"t":"eq","v":"button_1_single","vt":"str"},{"t":"eq","v":"button_1_double","vt":"str"},{"t":"eq","v":"button_1_triple","vt":"str"}],"checkall":"true","repair":false,"outputs":3,"x":410,"y":1020,"wires":[[],[],["a918ede5807cb268"]]},{"id":"6a2af6d8.98c388","type":"server","name":"Home Assistant 1","version":2,"addon":true,"rejectUnauthorizedCerts":true,"ha_boolean":"y|yes|true|on|home|open","connectionDelay":true,"cacheJson":true,"heartbeat":false,"heartbeatInterval":30},{"id":"28e7cb7e.13f984","type":"mqtt-broker","name":"MqttBroker","broker":"192.168.99.11","port":"1883","clientid":"","usetls":false,"protocolVersion":"4","keepalive":"60","cleansession":true,"birthTopic":"","birthQos":"0","birthPayload":"","birthMsg":{},"closeTopic":"","closeQos":"0","closePayload":"","closeMsg":{},"willTopic":"","willQos":"0","willPayload":"","willMsg":{},"sessionExpiry":""}]

Bardzo dobrze tylko fragment kodu dla niewtajemniczonych jest niezrozumiały bo nie mają pojęcia, że ten fragment kodu powinien być w pliku groups.yaml. Proponuję zawsze umieszczać komentarz dotyczą pliku konfiguracyjnego, tak jak to jest w dokumentacji HA, np.

# Example groups.yaml entry
1 polubienie

Poprawię się. Człowiek zapomina o mniej doświadczonych.

1 polubienie

Dzięki za wskazówki ,stworzyłem grupę w groups.yaml .Niby wszystko się dodało ale po naciśnięciu przycisku Xiaomi raz wyłapie i wszystko zgasi ,raz tylko parę przełączników.
Następnie dałem wszystkie manualnie w call service node ale jest to samo. Dodam ze pod niektóre przełączniki mam popodpinane bezpośrednio przewody do żarówek a do niektórych jest to robione w node red przez bramkę Hue. Nie wiem czy mnie do końca rozumiecie ale dodam konfiguracje i się rozjaśni :wink: co namieszałem …

flows (3).json (2,6 KB)
flows (2).json (11,1 KB)

Na NR się nie znam, ale mam taki mały hint - skoro masz mostek Hue, to wykorzystuj jego możliwości - stwórz z jego poziomu grupę “wszystkie światła” (lub kilka mniejszych, bo nie jestem pewien jak to w tej chwili działa - kiedyś w starym API HA po prostu widział domyślną grupę “all lights”, ale wiele się pozmieniało od tego czasu) i po prostu ją gaś (jeśli nie da się zgrupować wszystkich to gaś te kilka mniejszych grup), dzięki temu w sieci Zigbee pojawi się komenda grupowego sterowania, a nie cała powódź komend dla każdej żarówki oddzielnie (jeśli chcesz po prostu wysyłać żądanie do każdej żarówki oddzielnie, to wstaw między nimi chwilę przerwy, choćby 0,1 sekundy).

@djnikon tak jak napisał @szopen prawdopodobnie mostek hue nie ogarnia takiej powodzi komend. Posiadam kilka żarówek Philipsa ale mam sparowane je bezpośrednio w HA (Conbee2 + Z2M) i wyłączanie grupowe działa bezproblemowo (nie tylko oświetlenie ale wszystko co jest włączone). Jeśli jest opcja stworzenia grupy w hue to stwórz ją i nią steruj. Przemyśl czy na pewno potrzebujesz mostek (Chyba że masz żarówki sparowane z TV).

Tak ,mostka używam ze względu na ambilight sparowany z telewizorem. Ale już doszedłem o co chodzi. Po włączeniu świateł musze odczekać przynajmniej 1 min i wtedy po naciśnięciu przycisku gasi mi wszystko. Czyli Hue ,zwykłe żarówki oraz sterowniki https://www.zigbee2mqtt.io/devices/GL-C-008P.html#gledopto-gl-c-008p do ledów się wygaszają. Nie wiem czym to jest spowodowane ale widac że terminal czegoś nie ogarnia.