Wyłączenie zasilania w porcie USB

Pytanie do kolegów biegłych w obsłudze Debiana12.
Czy jest możliwość wyłączenie/włączenie zasilania w jednym z portów USB ?
Debian zainstalowany na Dell Wyse 5060.
Potrzebowałbym ścieżkę do pliku w Debianie, który za to odpowiada.

To masz artykuł na ten temat

Czy to będzie działać u Ciebie, pojęcia nie mam.
W samym biosie della są też jakieś opcje związane z zasilaniem USB.

Bios raczej nie wchodzi w rachubę. Chodzi mi o chwilowe odpięcie zasilania USB poleceniem poprzez Node Red i SSH.

Mogę się tym zająć, bo też mi się przyda… ale nie w tej chwili.
Chyba, że będziesz szybszy - to skorzystam. :slight_smile:

… a tak z ciekawości to w jakim celu to chcesz zrobić?

PS. zanim się narobisz to sprawdź czy fizyczne odłączenie/podłączenie nie zakłóca pracy pozostałych urządzeń USB (domyślam się, że masz więcej niż jedno).

Będę próbował, ale czy będę szybszy ? wątpię :wink:

Używam modemu GSM. Bardzo sporadycznie, ale jednak już się zdarzyło, że integracja staje się niedostępna i jedynie fizyczne wyciągniecie na moment z portu modemu, przywraca dostępność.
Pomyślałem sobie, że gdy stan sieci byłby niedostępny Node Red może wysłać komendę przez SSH w celu odłączenia i podłączenia portu. Myślę, że to załatwiło by sprawę.

Tez się zdarza, że ma miejsce zanik sieci GSM i integracja staje się niedostępna, ale w tym przypadku odpowiednie flow w NR przeładowujące integrację w momencie zmiany stanu sieci na niedostępną, załatwia sprawę. działa to bardzo sprawnie i ten problem jest rozwiązany.

Ciekawe zagadnienie i fajnie, że powstał taki temat. Chcę przy okazji wskazać też rozwiązania sprzętowe. Na przykład na bazie ESP, chociaż ciężko o jednoczesny transfer danych po USB.

EDIT:
Żaden ze mnie linuksiarz ale znalazłem taką wskazówkę, dotyczy Linux Mint a ta dystrybucja bazuje na Ubuntu, które to bazuje na Debian.

OFF TOPIC
Nie na temat, ale z moich kilkunastoletnich doświadczeń z modemami USB wynika, że zdecydowanie najczęściej zawieszają się, gdy port USB nie jest w stanie dostarczyć wystarczającego zasilania w trudnych warunkach GSM.
W zasadzie żaden modem LTE jaki miałem w rękach nie spełniał specyfikacji USB2 pod tym względem, dotyczy to też większości modemów 3G (które mają coraz mniejszy sens przy obecnym stadium refarmingu częstotliwości; tak przy okazji - czasem warto zmodyfikować ustawienia modemu, by nie korzystał z pasm i/lub technologii, które są już wyłączone w danym miejscu, to dotyczy też sprzętu LTE).

Rozwiązywałem ten problem przez stosowanie aktywnych hubów USB lub wręcz całkowicie poza specyfikacją - przez zasilanie modemu z własnego zasilacza (zmodyfikowana przedłużka USB, która nie bierze zasilania z portu USB lecz z zewnątrz, we wtyku USB pozostają podłączone tylko D+, D- i GND).

1 polubienie

tak poza tematem, ale może jak nie uda się znaleźć rozwiązania to pomoże coś takiego - wczoraj gdzieś mi się wyświetliło - https://sonoff.tech/product/diy-smart-switches/zbmicro/

Jest po Zigbee, także dobra sprawa. Ale słabo z dostępnością. Spotkałeś się z tym urządzeniem w Polsce ?
Jest sporo, ale wszystkie Wifi.

To chyba coś nowego - wyświetliło mi się na aliexpress