Wyłączniki schodowe i krzyżowe - oświetlenie smart w starym domu

Próbuję rozgryźć temat wyłączników schodowych i krzyżowych, a tak na prawdę chcę podłączyć przekaźnik Sonoff ZBMINI lub OXT.

Problem polega na tym, że w domu kable są już pociągnięte a ściany na schodach są już wykończone.

Dobrałem się do wyłączników i jednej z puszek po czym stworzyłem taki oto schemat.
Czy tutaj, jestem w stanie podpiąć to oświetlenie za pomocą ZBMINI lub innego przełącznika pod Home Assistanta? W którym miejscu byście zalecali jego podłączenie?

JEŚLI pomiędzy łącznikami masz jeden wolny przewód to użyj go do doprowadzenia czystego L do ostaniego łącznika (tego po prawej). Tam umieśc przekaźnik typu bez N.

Mam podobny problem i raczej nie ma sensu zakładać nowego tematu. Chcę zamontować przekaźnik OXT ze względu na jego wymiary w instalacji oświetlenia schodowego z 2 przełącznikami. Poniżej zdjęcia jak to wygląda.
Puszka 1 posiada tylko 3 przewody widoczne na zdjęciu w tym fazowy.

Puszka 2 w miejsce L we włączniku jest wpięte oświetlenie i dodatkowo w puszce są przewody N.

Czy da rade to pożenić 1 przekaźnikiem 1 kanałowym? powinien być z N czy bez?. Przekaźniki do rolet i na oświetlenie podwójne/pojedyncze bez problemu ogarnąłem, ale ze schodowym nie mam totalnie pojęcia jak się zabrać. Jak działa schodowe to wiem, ale nie wiem jak to połączyć w przypadku dodania przekaźnika.

Na podstawie tych zdjęć uważam, że modyfikacja jest awykonalna, a elektrykowi, który wykonał tą instalację można śmiało cofnąć uprawnienia (za użycie żółto-zielonego do innego celu niż PE i brak oznaczenia tego faktu oraz za generalny brak jakichkolwiek oznaczeń na przewodach, gdzie kolor się nie zgadza z zastosowaniem) .


No chyba, że w puszce 2 dysponujesz tym samym L (nie widać na zdjęciu) co w puszce 1 - wtedy stosując moduł sterowany bistabilnie można coś wyszyć montując go w puszce 2.
Wtedy możesz zostawić dotychczasowe przełączki schodowe, tylko zamiast do żarówki wpiąć je do wejścia sterującego modułu dołożonego w puszce 2 (ale musi mieć zasilanie, którego tam nie widzę).

Opcja 2 to w puszce 1 montujesz pilot bateryjny lub nawet zasilany sieciowo, ale wciąż tylko pilot, bo da się wysłać N z 2 do 1, a L podebrać z 1 do 2, a w puszce 2 cokolwiek kompatybilnego z tym co wrzucisz do 1.

jeśli faktycznie tak będzie to trudno zmienie tutaj na pojedynczy włącznik bo w sumie ten schodowy to nie jest jakos mega potrzebny. tak myślałem, że jest partaczem bo oni robili też hydraulike od CO i pompe hydroforową i tam również nie jest za ciekawie. Niestety ale dom kupiony od dewa i tak to jest.

Powinno być to samo L, bo mam tam również oświetlenie strychu i wjazdu do garażu na tej ścianie co jest puszka druga. Wyłączając bezpiecznik na garaż również te światła nie działają.

Edit:

Jesli bedzie to samo L, to schemat powinien wygladac w nasteujacy sposob?

Tak ten schemat wygląda poprawnie, upewnij się tylko, że moduł który chcesz zastosować wspiera bistabilny tryb sterowania.

Dziekuje bardzo za pomoc. Wszystko dziala tak jak chcialem. Został mi jeszcze jeden moduł.
Mianowicie mam na ścianie 2 przełączniki (1 podwójny i 1 schodowy, każdy w osobnej puszce, puszka jedna pod druga). Chciałem zastosować moduł OXT 3C taki jak ponizej.
oxt 3c

oświetlenia z przełącznika podwójnego wpinam do modułu w L1 i L2 i kabelki S1 i S2 idą w przełącznik a COM idzie w miejsce L w przełącznika. To mi działa.
Nczkolwiek nie mam pojęcia czy zadziała schodowy jeśli podepne S3 w miejsce oświetlenia w przełączniku schodowym. COM w tym przypadku nie musi być podłączony? bo nie bardzo rozumiem jakby z podłączeniem miało to zadziałać. Już 1 moduł uwaliłem złym podłączeniem. Nie chce drugiego:)

Drugi też uwalisz jak podepniesz fazę ze schodowego na S3 , w jednym ze schodowych jest faza i za pomocą przewodów korespondencyjnych ( dwa pozostałe w schodowym) , ta faza jest przekazywana na wyjście do żarówki ( drugi schodowy). Mając trzy żyły między schodowymi , można to oganąć, ale trzeba się pozbyć 230V ( fazy ) i w jej miejsce podłączyć COM - pierwszy schodowy , w drugim - tym gdzie jest wyjście na lampę podłączasz S3.

Jesli w puszce tej gdzie bedzie moduł bedzie szybko złaczka z L, ktore idzie na drugi włącznk to powinienem dac rade i po prostu ten przewód odepne od L i podłącze pod COM. Dobrze to wymyslilem? wtedy COM tak naprawde dla S1 i S2 i S3 bedzie wspolne.

Cześć, zastałem podobnego partacza u siebie, nie mogę rozczytać twojego schematu tzn oxt nie ma s2? Mogę korzystać z modułów zbmini lub qubino bo nie mam wszędzie miejsca, obydwa obsługują włączniki bistabline, przynajmniej tak mi się wydaje. Jak rozpoznałeś przewody odpowiednie? Mam w 1 puszcze 3 przewody 3 żyłowe opisane jako Z L S bodajże, 2 neutrale spięte zakładam, że Zasilanie i Lampa S to sygnałowy do drugiego włącznika, pewnie? Nie wiem jak przedzwonić te kable. Pozdrawiam

W modułach OXT jest tylko S1, do którego podłącza się przycisk, który zwierany jest “do fazy”, schemat podłaczenia zawsze jest na obudowie modułu:

Zacisk S2 wystęuje w modułach 2-obwodowych:

Ok w zbmini jedno obwodowych sa zaciski s1 i s2 stad moje pytanie. Moze właśnie do mojego użycia ze schodowka 3 żyłowa.