Wymiana dongla Zigbee USB

Dzień dobry, od jakiegoś czasu używam HA do sterowania ogrzewaniem, roletami i radiem, i w zasadzie jestem zadowolony z działania. Dostałem nowego dongla USB Sonoff ZBDongle-E i chciałbym go użyć jako koorynatora zamiast dotychczasowego poprzedniego modelu (ZBDongle-P). Czy możecie mi podpowiedzieć, czy wszystko będę musiał instalować od początku czy też będzie to prostsza sprawa?
Pozdrawiam

Nie wiem czy to dobra zamiana będzie, on nadal jest w wersji eksperymentalnej i przynajmniej u mnie sprawował się kiepsko, póki co używam go jako router a jako koordynatora zostawiłem wersje “P”.

Dlaczego decydujesz się na taką zamianę?

Chciałem przeprogramować swój koordynator na 20dB ale jakoś tak się zabierałem (poza tym nie wiem, czy będę potrafił), że dostałem w prezencie wersję E, która ma to radio podobno mocniejsze. A nie ukrywam, że dotychczasowego dongla zaplanowałem przeprogramować na router (to akurat potrafię) i wykorzystać do dalszych zakamarków domu.

Zależy od integracji, w ZHA jest to możliwe; niedawno migracja w ten sposób była opisywana jako eksperymentalna, teraz jest w oficjalnej dokumentacji:

a w Z2M raczej nie (ale co szkodzi spróbować?)

PS szczerze mówiąc nie widzę póki co powodu do migracji z chipsetu TI na Silicon Labs (firmware z obsługą Matter jest w eksperymentalnej fazie, a prawdę mówiąc nie wiem czy w ogóle jest dostępne dla Zbdongle-E czy jedynie dla wypustów z logo HA, czyli HA SkyConnect/HA Yellow).


Zmiana mocy nadawania w (m.in.) Zbdongle-P jest opisana tu (dla Z2M)

oprócz tego wymagane jest firmware co najmniej 20211217
jakkolwiek ja zalecam 20221226 (testowałem je praktycznie od pierwszych dni, gdy było jeszcze dostępne tylko jako beta, obecnie jest oznaczone jako stabilne)

Wg mnie więcej da zwiększenie ilości urządzeń jako routerów (niż zmiana mocy ) i wyeliminowanie jeśli to mozliwe nakładających sie kanałów wifi i zigbee.

Używam ZHA. Poza tym założenie było takie, że nowego dongla -E wykorzystam bez wielkich kombinacji jako koordynator, a dotychczasowego - P, zmienię na router (jeden już mam - w drugiej części domu) i pokryję pozostałą powierzchnię. I jak juz zaznaczyłem: dostałem dongla w prezencie więc chciałbym go zagospodarować.

Więc droga stoi otworem - backupy sieci powinny być kompatybilne. Link powyżej.
Backupów nigdy nie jest za dużo - jeśli podmiana dongla się nie uda możesz wciąż użyć dotychczasowego.

Dodatkowo w HACS jest też taki narzędziownik


W kwestii regulacji mocy w Z2M od jakiegoś czasu jest to dostępne też w GUI

Niestety obecnie nie mam żadnej instalacji wykorzystującej ZHA (nawet eksperymentalnej) więc nie podprowadzę gdzie szukać odpowiednika w ZHA.

1 polubienie

Dziękuję za wsparcie i porady, w weekend chyba zmierzę się z tematem, żeby nie zostać bez ogrzewania w środku tygodnia jak coś pójdzie nie w tym kierunku, co chciałem. Oczywiście o wynikach poinformuję.
Edit 12.03.2023:
Z jednej strony zrobiłem co chciałem, zasięg patrząc na parametry sieci większy, tyle że dotychczasowy router (Sonoff 2652P) musiałem dodać poprzez funkcję “dodaj urządzenie” (poprzednio wpiąłem w gniazdko i po chwili sam się znalazł) ale przy niejako okazji zrobił mi się inny zonk: zdemontowany koordynator (taki sam jak wyżej) przeflashowałem na router i nijak nie mogę dodać do sieci, sam się te nie bardzo znajduje. Czyli mam dwa jednakowe routery i jeden działa drugiego nie mogę dodać. Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć?

Przeprowadzałeś procedurę resetu, jeśli nie to poniżej masz opisane jak to zrobić:

Metoda resetu w trybie router może zależeć od urządzenia, w przypadku CC2562P chyba wystarczy wcisnąć dowolny przycisk (dla CC231 jest to konkretny przycisk - jeden z 2, już nie pamiętam który ale tu to nieistotne).

Można też powtórnie przeflashować sticka, upewniając się, że jest zaznaczone kasowanie całego obszaru flasha - mam na myśli windowsowy Flash Programmer 2


(na obrazku jest ścieżka do pliku który ostatnio flashowałem, oczywiście to ma być soft routera)

Miałem to wszystko zaznaczone. Co ciekawsze, mam ściągniętą wersję softu ze stycznia 2022 (tą samą, jak na działającym routerze) i jak jej używam to programowanie idzie gładko ale jak spróbowałem nowszej (chyba z listopada 2022) to podczas procesu wywala jakiś błąd.

Nie mam tyle sprzętu by sobie pozwolić na jakieś głębsze eksperymenty, a Ty masz to eksperymentuj.
Jeśli problem się powtórzy po ponownym pobraniu pliku (zawsze trzeba się liczyć, z możliwością uszkodzenia pliku), to zgłoś issue gdzie trzeba.

W ten sposób nigdy się nie dogadamy i dokładnie nic z tego nie wynika.
Wymagane są konkrety: numer wersji softu, nazwa pliku, branch na repo…

Aktualnie (od miesiąca) wersja router_20221102 z branch’a main (stabilnego) jest dokładnie tym samym plikiem, którym była kilka miesięcy temu (od 2 lis 2022) beta router_20221102 z branch’a develop, ale nie zawsze sytuacja wygląda tak samo - w gałęzi developerskiej pojawiają się czasem wersje totalnie niestabilne (tym razem najwyraźniej uznano, że router_20221102 jest dostatecznie przetestowana i nie sprawia problemów, jednak zdecydowana większość użytkowników używa koordynatory, a nie routery, więc problem mógł nie zostać wykryty, bo nikt nie zgłosił stosownego issue).

PS Powycinałem wyżej fragment other z fragmentów nazw plików, bo dla Sonoff Zbdongle-P mają być oczywiście CC1352P2_CC2652P_launchpad_*.zip
Jakkolwiek u siebie używam sprzętu na bazie modułu Ebyte a nie RFSTAR, więc testowałem tylko wersje dedykowane dla Ebyte.


Tak zupełnie z innej beczki - tym narzędziem

wyczyścisz też nvram (nie tylko flasha)

1 polubienie