Wymiana kości pamięci a proxmox

Posiadam terminal HP T620. Ma on dwie kości pamięci sodimm ddr4 4gb.
Na nim mam zainstalowanego Proxmox`a a na nim HA.
4gb to trochę w moim przypadku mało - 90 % wykorzystania.
Czy mogę normalnie wymienić te kości na 2x8 gb i na tym koniec, wszystko chodzi normalnie.
Czy potrzebna później będzie jakaś konfiguracja i zmiana parametrów w proxmox ?

Zależy czy do maszyny wirtualnej za HA przydzieliłeś całą dostępną pamięć czy z limitem.

PS: po co proxmox zamiast HAOS bezpośrednio na terminalu - proxmox to tylko zasoby zjada w tym przypadku?

Z tego co pamiętam przydzieliłem połowę - 4gb
Po co ?
Jako totalny laik, podczas instalacji korzystałem z tut na YT. Tam w większości były metody na proxmox. Po prostu myślałem, że właściwie robię, choć “gdześ tam słyszałem”, że można też samego instalować. Teraz już nie chce mi się na nowo we wszystko “bawić”.
Poza tym tak sobie wówczas myślałem, że może to potrzebne będzie do późniejszej próby zrobienia również z tego terminala domowego serwera multimediów.

To jak przydzieliłeś do HA pamięć z limitem to po zwiększeniu ilości pamięci na proxmox w ha pozostanie niezmienna - musisz zmienić w ustawieniach proxmox ilość przydzielonej pamięci do maszyny wirtualnej, a jeżeli ha nie używa swap to nie potrzebuje więcej pamięci. Pamięć w linuxie pracuje trochę inaczej niż w windows i to że zużycia ma 90% to nie musi oznaczać, że brakuje pamięci bo w większości jest to pewnie buffor/cache który w momencie braku ram kasuje najstarsze długo nieużywane zasoby z bufora/cache zwalniając pamięć. Linux po prostu utrzymuje ram prawie w 100% “wykorzystany” (zajęty).

Np mój HA
image
z czego buff/cache to jest cache co trafia do ram aby mniej z dysku czytać, niektóre programy pokazują to jako użytą pamięć co nie do końca jest prawdą.