Wymuszenie trybu "interlock" odpowiednim ukladem przewodow - sterownik rolet

Czesc!

Oto oficjalny schemat przylaczeniowy do sterownika rolet - z tego co rozumiem, symbol podobny do litery “pi” oznacza przelacznik monostabilny:


Jak widzimy, taki uklad przelacznikow uniemozliwia elektyczne zwarcie obu przewodow rolety jednoczesnie - jesli wcisniemy dolny przycisk, to nawet po wcisnieciu gornego, czarny przewod rolety nie bedzie zwarty do pradu

Tak natomiast wyglada schemat przelacznika Aqara T2:

Jak widac, oba terminale wyjsciowe L1 i L2 maja wspolne wejscie L. Zastanawiam sie, czy jest jakis sprytny uklad, w ktorym nigdy zarowno L1 jak i L2 nie beda zamykac obwodu i puszczac pradu jegnoczesnie na brazowy i czarny przewod rolety.

Ma ktos jakis pomysl?

(Aqara T2 ma software’owy tryb “interlock”, ktory robi dokladnie to samo, no ale wtedy musialbym miec zaufanie, ze ich firmware nie jest zbugowany i przypadkiem nie zalaczy obu naraz, no i musialbym pamietac, zeby nigdy nie wylaczyc trybu Interlock z poziomu HA - dlatego szukam rozwiazania elektrycznego)

Nie ma takiego układu - moduł musiałby zawierać bardziej rozbudowany przekaźnik, ale ten moduł

ma programowy interlock, tylko do pracy z roletami trzeba go włączyć (standardowo jest to zwykły przekaźnik dwuobwodowy)

Nie jest bo znam takich co to używają…

Nie wiem jak on wygląda w HA, ale zintegrowane urządzenia które mają przełączniki, których nie chciałbym omyłkowo przełączyć obrabiam w GUI w ten sposób, że po prostu wyłączam te kontrowersyjne encje urządzenia.

To go wywal w elektrośmieci i kup coś dedykowanego do rolet, gdzie interlock jest rozwiązany sprzętowo (to wymaga w module bardziej rozbudowanych przekaźników niż 2 sztuki SPST albo jako totalne miniumum elektronicznego obwodu ich sterowania który przy wysterowaniu jednego będzie blokował włączenie drugiego). Co automatycznie wyklucza uniwersalność modułu - musi być dedykowany do rolet.

O, w sumie dobry pomysl :thinking: Dzieki!

Polecisz jakis konkretny model?

I to mnie zawsze rozwala, po udzieleniu konkretnej odpowiedzi ludzie zaczynają mnie traktować jak sprzedawcę… (i to o niesamowitym repertuarze towaru w magazynie i który w dodatku wie co sprzedaje, co w dzisiejszych czasach jest raczej ewenementem).

1 polubienie

Ja korzystam z ostatnio zakupiongo
PSMART Sterownik Rolet RM Czarny ZigBee TUYA

Działa bez problemów, kalibracja góra/dół.
Trzeba pamiętać o ramce, bo ten który brałem był bez, ramka magnetyczna.

Dzieki, Artur! Jak rozumiem, takie cos? - dziala z Z2M bez problemow?

  • Sterownik posiada dwa tryby kalibracji:- Dokładna kalibracja (należy postępować według informacji podanych na ekranie aplikacji)- Szybka kalibracja (możliwość podania czasu otwarcia rolety w sekundach)

Udalo Ci sie wykonac kalibracje bez aplikacji TUYA?

TAK.

https://www.zigbee2mqtt.io/devices/TS130F.html

TAK. Nie używam Tuya od kilku lat.

Dajesz read i pokazuje ci czas jaki masz ustawiony, jak chcesz zmienic wpisujesz w pole i dajesz write
Lub po MQTT.

1 polubienie

Skoro pytasz o urządzenia Zigbee to używam modul OXT sterownik do rolet ZigBee TUYA bo to najmniejsze moduły dopuszkowe jakie znalazłem:

W Z2M wykrywane są jako Tuya TS130F control via MQTT | Zigbee2MQTT.

EDIT:
usunąłem reklamę sklepu.

1 polubienie