Wyswietlanie ostatniej dostepnej wartości encji zamiast "niedostepny"

Witam, chcialbym, aby encje od falownika, w momencie kiedy falownik jest niedostepny (noc) pokazywaly ostatnią znaną wartość zamiast napisu “niedostepny”
Mają Panowie jakies pomysły jak to najprosciej zrobić? Dodatkowa zmienna? Jakis pomocnik? Pozdrawiam Marcin


Pokaż flow NR. Tam należałoby coś zmienić.

Nie mam tego w ND. To są dane skrobane bezpośrednio po IP falownika. Dlatego właśnie napisałem post, może ktoś robił taki flow, w którym wykorzystuje już obecną encję i na podstawie niej generuje nową, która tak naprawdę wyświetla to samo, ale w momencie braku połączenia wyświetla ostatnią znaną wartość.
sensorsolar.yaml (1,2 KB)

Próbowałeś tego? Zupełnie inna metoda niż to czego używasz.

Próbowałem, ja mam falownik BB-eco, niby na bebechach sofara, ale niestety ten flow nie działa :expressionless:

Zmyliłeś mnie tymi wpisami “sofar”.
Wrzuć ten prosty flow, kliknij inject i zobacz co odpowie.
flows (23).json (843 bajty)

Oczywiście w dzień :slight_smile:

Wypluło:
{"_msgid":"27fe907ed9b377dd","payload":"<!DOCTYPE html PUBLIC \"-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN\" \"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd\">\r\n\r\n<html xmlns=\"http://www.w3.org/1999/xhtml\">\r\n<head>\r\n<style type=\"text/css\">\r\n.in_body\r\n{\r\n\tmargin-top:0px;\r\n\tmargin-left:0px;\r\n\tmargin-right:0px;\r\n\tmargin-bottom:0px;\r\n\tbackground-color:transparent;\r\n}\r\n.div_c\r\n{\r\n\tmargin-left:50px;\r\n\tmargin-right:50px;\r\n\tmargin-top:50px;\r\n\tmargin-bottom:50px;\r\n}\r\n.cu\r\n{\r\n\tcursor:pointer;\r\n}\r\n.b\r\n{\r\n\tfont-weight:bold;\r\n}\r\n.lab_5\r\n{\r\n\tfont-size:16px;\r\n\tcolor:#666666;\r\n\tmargin-left:-20px;\r\n}\r\n.lab_l2\r\n{\r\n\tfloat:left;\r\n\twidth:32%;\r\n\tcolor:#666666;\r\n\tmargin-bottom:-2px;\r\n\tfont-size:14px;\r\n}\r\n.lab_r2\r\n{\r\n\tfloat:left;\r\n\twidth:68%;\r\n\tcolor:#666666;\r\n\ttext-align:right;\r\n\tfont-size:14px;\r\n}\r\n.cl\r\n{\r\n\tclear:left;\r\n}\r\n.line\r\n{\r\n\theight:1px;\r\n\tbackground-color:#666666;\r\n\twidth:100%;\r\n\tmargin-top:5px;\r\n\tmargin-bottom:5px;\r\n}\r\n.sp_5\r\n{\r\n\theight:5px;\r\n\twidth:500px;\r\n}\r\n.sp_20\r\n{\r\n\theight:20px;\r\n\twidth:500px;\r\n}\r\n.label\r\n{\r\n\tfloat:left;\r\n\twidt...","topic":"","statusCode":200,"headers":{"server":"Microsoft-IIS/5.0","connection":"Keep-Alive","content-type":"text/html","pragma":"no-cache","cache-control":"no-cache","content-length":"11807","x-node-red-request-node":"699dbd8c"},"responseUrl":"http://192.168.18.110/status.html","redirectList":[],"retry":0}

Może trzeba by z loginem i hasłem?

Faktycznie :slight_smile: …muszę pomyśleć jak to zrobić.

Wrzuć to
flows (38).json (1,0 KB)

i zobacz czy otrzymasz:
status

Można by się dalej bawić …ale czy warto dla trzech parametrów?

Zdobądź adresy rejestrów modbus od producenta i zrób to jak należy :wink:

Schowek01

To była tylko próba czy można osiągnąć to samo z poziomu NR.
Czyli odczytujesz te same parametry co HA.
Trochę zabawy było z wyciągnięciem tych parametrów, sprawdzaniem ich stanu i przepisaniem do HA (np. z użyciem MQTT). Dużo roboty, gra nie warta świeczki.
Możesz równolegle coś sam spróbować w HA jeśli chcesz.

Co nie zmienia faktu, że dalej nie wiem jakich bloczków użyć i jak napisać funkcję, aby wyświetlała ostatnią dostępną wartość dla tych encji :stuck_out_tongue:

Chcesz aby było to node red bo szybki sposób to jest zrobić to poprzez automatyzacje w HA.

  1. stwórz pomocnika input_number.
  2. Dodaj automatyzację która będzie go aktualizować tylko wtedy wartości będą inne niż nie dostępny.
- alias: Today energy Number
  trigger:
    platform: state    
    entity_id: sensor.energy_day_fronius_inverter_1_192_168_100_29  
  condition:
    condition: template
    value_template: "{{ states('sensor.energy_day_fronius_inverter_1_192_168_100_29') not in [ 'unavailable', 'unknown' ] }}"
  action:
    service: input_number.set_value
    entity_id: input_number.n_power_day
    data_template:
      value: "{{ trigger.to_state.state }}"```

Jak się ma nazywać ten pomocnik? Nie mogę znaleźć w twoim przykładzie, gdzie jest do niego odniesienie :thinking:

:point_down: Taki, ale zawsze możesz go nazwać inaczej

Udalo mi sie uruchomić ściąganie danych po modbusie z

Dzieki RobinI30

Jak można zablokować ręczną zmianę wartości?