Wyświetlenie na telefonie temperatury z wielu czujników

Dzień dobry. Jestem totalnie zielony w kwestii Smart home, a z tego co piszecie rozumiem zaledwie zaimki :slight_smile: Jestem na etapie wyboru systemu, ale nie potrzebuję pełnego sterowania wszystkiego za pomocą wszystkiego. Na ten moment szukam rozwiązania które umożliwiłoby wyświetlenie na telefonie temperatury z 11 czujników temperatury rozmieszczonych w domu. Rozważam zakup sonoff zigbee bridge i 11 czujników temperatury i wilgotności SNZB-02. Pytanie czy to się sprawdzi, czy może istnieją jakieś rozwiązania dedykowane dla moich potrzeb? Dodam że nie potrzebuję niczym sterować w oparciu o wyniki pomiarów. Będę niezmiernie wdzięczny za sugestie. Pozdrawiam Greeg

Takich rozwiązań są setki, czujniki bazujące na Zigbee stosunkowo rzadko raportują wartości, ale skoro pytasz na tym forum to pewnie masz na myśli niedużą instalację HA (jest idealny do takiego zastosowania).

Możesz użyć nawet najtańszych czujników pracujących w standardzie BLE (link przykładowy - przy odrobinie chęci można je czasem znaleźć w cenie rzędu 12-15zł /szt. w wielopaku)

Jeśli masz do poświęcenia smartfona, który będzie dla nich bramką, to nawet nie musisz mieć bramki (ani pochodzącej z danego ekosystemu ani zbudowanej metodą DIY) - przykładowe apki dla androida

Jakkolwiek ze względu na zasięg warto czasem mieć bramkę BLE własnej roboty (lub nawet kilka takich jeśli odległości do czujników są znaczne)

PS w przypadku czujników Zigbee i dużych odległości też będziesz musiał zaopatrzyć się w jakieś urządzenia, które przekażą sygnał do koordynatora sieci - to są tzw. routery Zigbee, a mogą je stanowić np. żarówki, gniazdka, moduły przełączników i generalnie większość urządzeń, które mają stałe zasilanie sieciowe (są także dedykowane urządzenia - “repeatery” nie mające dodatkowych funkcji), ale tu taka uwaga - nie każdego producenta sprzęt dobrze działa.

Dzięki za odpowiedź. Natomiast czy kupując 11 takich czujników temperatury od xiaomi będę miał stały podgląd na pomiar temperatury w telefonie nie będącym w domowej sieci wifi? Tak jak pisałem wcześniej w kwestii Smart home jestem totalnie zielony. Co to jest HA?

Jeśli chcesz mieć stały podgląd z tych czujników niezależnie od miejsca, gdzie znajduje się smartfon, to obowiązkowa staje się jakaś bramka (co chyba oczywiste) - może to być bramka producenta tych czujników zintegrowana z chmurą producenta, a może być też HA w charakterze takiej bramki (rozszyfrowuję skrót: Home Assistant - tu jakieś 99% wątków właśnie jego dotyczy bezpośrednio lub pośrednio) z dowolnym rodzajem dostępu z zewnątrz jaki sobie skonfigurujesz (metod połączenia z zewnątrz jest wiele).

Będziesz miał stały podgląd do czujników przez wifi jak i przez sieć komórkową
Xiaomi bramka plus czujniki wygląda tak:


Jeden czujnik temperatury

Historia pomiarów tak:

Jest możliwość powiadomień alarmowych ( jeśli temperatura poniżej /powyżej )

Własnoręcznie zbudowane bramki choćby na bazie ESPHome dają dużo ciekawsze możliwości (w połączeniu z HA), choć dla początkującego może to się wydawać faktycznie technicznym bełkotem programistów (ja nim nie jestem, nie pracuję nawet w IT, a używam takich rozwiązań)

Natomiast tu mamy opis bramki bazującej wyłącznie na HA (i dowolnym donglu lub karcie onboard BT>4)

Dziękuję za dokładne objaśnienia. W takim wypadku biorę bramkę xiaomi + czujniki. Tworzenie własnych bramek, ich konfigurację pozostawiam pasjonatom. Ja potrzebuję gotowego rozwiązania nad którym nie będę musiał spędzać godzin.