Wyświetlenie stanu lampy LED Aquael D&N

Cześć,
Posiadam akwarium, z lampami ledowymi podłączonymi do listwy Gosund P1, którą mam zintegrowaną z HA. Jedna z lamp to Aquael Day&Night (AQUAEL LEDDY TUBE  14W SUNNY D&N J 2.0), która posiada trzy tryby świecenia (dzień, brzask, noc), ale tylko jeden włącznik :stuck_out_tongue_winking_eye: i każdy stan włączany, gdy włączymy-wyłączymy-włączymy lampę w ciągu 5 sekund i tak w kółko, gdy włączymy później jak 5 sekund to wchodzi w tryb pierwszy, czyli dzień.
Zrobiłem sobie automatyzacje i to też mi działa. No to teraz do brzegu. Czy jest jakaś szansa, aby móc w dashboardzie wyświetlić w postaci ikony lub koloru aktualny stan lampy? W głowie odpowiedź mam, że tak chociaż sam nie wiem jak :smiley:. Dzięki z góry z pomoc.

W czystej teorii każdy tryb świecenia powinien mieć inny pobór energii - być może na podstawie tego jesteś w stanie stworzyć sobie template?

oo ciekawa myśl, sprawdzę to.

Badałeś sprawę poboru energii w tych trybach? Zastanawiam się nad zakupem.
Rozumiem, że automatyzacja w stylu wył > wł w ciągu 5 sekund przełączy tryb na kolejny.

Robisz template sensor i zależnie od poboru energii ustalasz każdą z utworzonych encji na on/off.
Możesz też zainwestować w profi sterownik z integracją z HA :slight_smile:

Właśnie chcę się dowiedzieć jakie są poszczególne zużycia na trybach, czy da się je rozróżnić na tej podstawie.
Ten sterownik klasa oglądałem ale mam proste akwarium to byłby przerost formy.

Nie wiem, ale na podstawie tego obrazka wiem, że się da rozróżnić
aquael-leddy-tube-14w-sunny-dn-j-20
przy mocno optymistycznym założeniu, że białe mają ten sam pobór mocy co niebieskie byłoby to
0% dla zgaszonych
a dla trybów z obrazka odpowiednio
80% 100% 20%
ponieważ niebieskie są prawdopodobnie znacznie bardziej efektywne od białych rozróżnienie trybów po lewej i na środku może być trudne (tak jak i tego po prawej w odróżnieniu od stanu zgaszonego, no ale wiedzę o wyłączeniu można mieć i bez pomiaru).
Z drugiej strony podejrzewam, że koszty produkcji są minimalizowane, więc to sugeruje wykorzystane uproszczeń konstrukcji.

tak, bez problemu można przełączać, ja ustawiłem 150ms pomiedzy przełączeniami i jest ok.

Jeszcze nie sprawdzałem, bo się pochorowałem, ale jest to pierwsze do zrobienia. Na pewno dam tu znać w ciągu kilku dni.

Edit:

Nie dawało mi to spokoju i sprawdziłem.
Dla lampy o mocy 10W mam takie oto wyniki:

1 tryb - dzień - ~40mA i 9,1W
2 tryb - brzask - ~23mA i 5,5W
3 tryb - noc - 0mA i 0W.

Listwa nie “widzi” świecenia niebieskich diod, ale to w sumie dobrze. Można zrobić zależność, jeżeli lampa włączona i pobór jest 0 to tryb nocny :slight_smile:

1 polubienie

Wielkie dzięki za sprawdzenie. Zatem zamawiam, też 10W mi pasuje.
[EDIT]
Lampka dziś dotarła. Mierzone gniazdkiem zigbee 9W, 6W i 0W.
Bardzo fajna. Miałem poprzednią Sunny pomiar był 8W.

1 polubienie