Wysyłanie powiadomień sms Satel int gsm

Witajcie
To jest mój pierwszy post na tym forum.
Pokrótce opiszę swoje rozwiązanie HA.
Posiadam integrację na ODROID-N2/N2+ w wersji 13.1. Kilka różnych integracji w tym zintegrowaną centralkę Satela z ethm plus i int-gsm. Wszystko działa jak należy, ale zaczął mnie nurtować temat wysyłania wiadomości sms przez HA za pomocą int-gsm.
Czy próbował ktoś, czy jest taka możliwość żeby wysyłać powiadomień sms z HA poprzez ten moduł?

Pozdrawiam

Oficjalna integracja (która chyba od dawna nie była modyfikowana i nie ma codeownera! a jakieś bieżące poprawki są wprowadzane przez różnych użytkowników)

nie przewiduje takiej możliwości.

Jeśli masz integrację rozwiązaną w jakiś niestandardowy sposób to się pochwal jak, bo wersja 13.1 to właściwie nie wiem czego dotyczy…

do tego jest takie gotowe rozwiązanie wbudowane w HA
https://forum.arturhome.pl/t/jak-podzielic-sie-informacjami-o-swojej-instalacji-home-assistant-na-forum-lub-githubie/11366

Nie wiem czy to jest niestandardowy sposób ale mam:

  • Core 2024.9.3
  • Supervisor 2024.09.1
  • Operating System 13.1
  • Interfejs użytkownika 20240909.1

zrobione jak już pisałem na ODROID-N2/N2+.
Nie wiem czy dobrze wszystko opisałem, ale dziękuję za pouczenie.
Wracając do sprawy to nie doszukałem rozwiązania w oficjalnej integracji dlatego zadałem pytanie.

Zajrzyj w tego linka i przeczytaj posta DO KOŃCA i poćwicz dzielenie się konfiguracją - to się przydaje nie tylko na forum, ale i na githubie przy zgłaszaniu issue.

To co się wygeneruje daje taki efekt po wklejeniu do posta (i nie zawiera żadnych danych wrażliwych)

System Information

version core-2024.10.0
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.4
os_name Linux
os_version 6.6.46-haos
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
HACS Data ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 2.0.1
Stage running
Available Repositories 1444
Downloaded Repositories 101
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
GIOŚ
can_reach_server ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 13.1
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2024.09.1
agent_version 1.6.0
docker_version 26.1.4
disk_total 234.0 GB
disk_used 50.2 GB
healthy true
supported true
host_connectivity true
supervisor_connectivity true
ntp_synchronized true
virtualization
board generic-x86-64
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons File editor (5.8.0), ZeroTier One (0.18.0), Mosquitto broker (6.4.1), Zigbee2MQTT (1.40.2-1), Tasmota Device Manager (2022.6.0), HDD Tools (1.1.0), Z-Wave JS UI (3.13.1), Scrutiny (Full Access) (v0.8.1-3), ESPHome (2024.9.2), FTP (5.1.1), MQTT Explorer (browser-1.0.1), Glances (0.21.1), Samba share (12.3.2), VLC (0.3.0), Piper (1.5.2), Scrutiny (v0.8.1-5), SQLite Web (4.2.2), AIS Cloudflared (0.1.13), Firefox (1.2.0), Samba NAS (12.2.0-nas2), Fusion (2024.7.1), Advanced SSH & Web Terminal (17.1.1), Music Assistant Server (beta) (2.3.0b29), Filebrowser (2.23.0_14), chrony (4.0.1), DbStats (0.5.8), Network UPS Tools (0.13.2), Music Assistant Server (2.2.6), zabbix-agent2 (1.5.1), AC MQTT proxy for home assistant (0.6.2), TVheadend (2.4.4), [edge] Wmbusmeters (W-MBus to MQTT) (1.17.1), Wmbusmeters (W-MBus to MQTT) (1.17.1), LMS Lyrion Music Server(Formerly Logitech Media Server) (8.5.2.2), Tailscale (0.22.1), Batmon (1.78)
Dashboards
dashboards 4
resources 53
views 28
mode storage
NextDNS
can_reach_server ok
Recorder
oldest_recorder_run 23 września 2024 00:56
current_recorder_run 2 października 2024 21:16
estimated_db_size 969.56 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.45.3
Sonoff
version 3.8.1 (ffa7e22)
cloud_online 0 / 0
local_online 0 / 0

Jeśli chodzi o rozwiązanie to go nie ma (a przynajmniej ja nie znam nie mając Satela, ale zajrzałem z grubsza do kodu i nie widzę tam niczego, co mogłoby służyć do powiadomień GSM).

Statystyki pokazują że Integracja Satela jest wykorzystywana w blisko 500 instalacjach, więc może kiedyś się znajdzie jakiś jej użytkownik i się pochwali swoimi rozwiązaniami.

Nieco OFF_TOPIC, ale sam HA ma możliwość powiadomień GSM używając modemu z kartą SIM

No dobrze proszę jeśli to coś zmieni


obraz

Integrację widziałem i nie bardzo rozumiem jak można ją wykorzystać w moim przypadku, pozostawiając INT-GSM dalej w “użytkowaniu” przez centralkę. Ta integracja dotyczy raczej modemów nie powiązanych z innymi urządzeniami. Urządzenia Satel-a wspierają integracją z innymi systemami, więc myślałem że ktoś już to przerabiał i może podzieli się swoimi doświadczeniami. Zanim napisałem tego posta przejrzałem różne fora i nic nie znalazłem.

Chyba nie czytasz jednak do końca. W linku do postu, który wskazał @szopen, odnośnie udostępnienia informacji o swoim systemie jest:

I wyraźny obrazek z zaznaczonym, kluczowym przyciskiem KOPIUJ

I dalej wyraźnie napisane co należy z tym zrobić:

Czyli Ctrl+C z okna HA → Ctrl+V na forum.

INT-GSM treść sms ma trwale wpisany w konfiguracji i jest wysyłany w odpowiedzi na zdarzenia otrzymane z centrali.
Więc aby zrobić to co chcesz musiał byś w locie zmieniać konfigurację - co jest niemożliwe.
Takiej możliwości nie ma i nie będzie.

No przecież wkleiłem, na początku skopiowany tekst a potem na dowód tego screen. W informacjach o systemie nie mam nic innego.

Dziękuję za odpowiedź.

Ok nie do końca w tym miejscu patrzyłem przepraszam

System Information

version core-2024.9.3
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.4
os_name Linux
os_version 6.6.46-haos
arch aarch64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
host_os Home Assistant OS 13.1
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2024.09.1
agent_version 1.6.0
docker_version 26.1.4