XGG 52PZ2MGateway

A miałby może ktoś na forum konfig dla wersji koordynatora CC2652P opartego o Wemos D1 mini?

Chyba udało mi się zaorać swoją konfigurację przez nieumiejętne użycie (a raczej uczenie się) ESPHome i zamiast dodać urządzenia to zrobiłem “Prepare your device for adoption”.

Mam tę wersję: XGG 52PZ2MGateway - An open source Zstack3 gateway powered by ESP8266 and CC2652P modules. One costs less than 60 CNY in China.

Zła wiadomość, ten Chińczyk raczej nigdy czegoś takiego jak firmware nie udostępniał
https://web.archive.org/web/20220508185216/https://z2m.wiki/
możesz ewentualnie rozebrać i porobić szczegółowe i czytelne fotki flaków
(sądzę, że odpowiedni wsad istnieje w internecie) oraz opisać jak to działało wcześniej (jeśli ma jakieś zworki i miałeś do nich instrukcję, chyba w sumie jakoś używałeś tego sprzętu?)

O dziwo jednak nie zawinął interesu
https://z2m.store/
więc możesz napisać do niego parę słów i poprosić o wsad.

Chociaż wiesz jakie konkretnie powinieneś mieć firmware dla części Zigbee?
edit: znalazłem - linki w dokumentacji Z2M (launchpad)
(na szczęście przeflashowanie ESP go nie powinno uszkadzić, ale warto wiedzieć, bo będzie łatwiej szukać z jakiego projektu być może jest to “zerżnięta” konstrukcja)
stawiam na to że “fabryczne” firmware nie opierało się na ESPHome

Jest cień szansy, że firmware z tego projektu będzie pasowało do MCU ESP

(ale wgrywanie na pałę jest średnio dobrym pomysłem)

Swoją drogą by dojść do etapu adopcji urządzenia z firmware ESPHome, to trzeba wykonać sporo kroków, w tym po drodze flashowanie (i ten ruch wymaga podpięcia sprzętu przez USB, oraz być może ustawienia zworek w środku?).
Jeśli przypadkiem jednak nie przeflashowałeś sprzętu (po WiFi się nie da), to nie kombinuj bardziej, odłącz i podłącz ponownie, to i tak już nic nie zepsuje.

Jak podpiąłem do prądu i ustawiłem swoje WIFIto pokazał mi się w HA z takimi ustawieniami:

ale jak chciałem mu ustawić poprzez ESPHome stały adres IP to przez moją nieumiejętność dałem adopcję i po niej już mi wszystko wcięło :frowning:

Kompilowane 6 stycznia? Jakim cudem?
Może się podzielisz wszystkim co wiesz, bo jak zauważyłeś nie udało mi się wykopać źródeł z sieci.

znalazłem jeszcze coś takiego https://github.com/zigpy/zigpy/discussions/743

a na płytce jest, że

czyli D8 wchodzi na DIO12 (RX), D7 na DIO13 (TX)

Jak widać nie ma żadnych switch, a na odwrocie jest JTAG pewnie do połaczenia do samego CC2652P.

@szopen po adopcji przy każdym wgrywaniu mi się zmienia data i czas kompilacji, ale nie mam właściwego konfiga, żeby wróciło to do na w/w załączniku z HA

Nie mam tego w ręce, aby zrysować schemat z rzeczywistej płytki.

Wgrywanie losowego softu “na pałę” nie ma sensu, musisz najpierw wydłubać to z obudowy i ustalić do czego które piny są faktycznie podpięte.

Pisałeś do Chićzyka, żeby przysłał poprawnego YAMLa?
(albo od biedy nawet bina, ale bez YAMLa urządzenia oparte o ESPHome nie mają żadnego sensu)

Ten z pierwszego posta w wątku na który się powołujesz wydaje się być w miarę OK, ale

  1. to są 2 pliki (więc minimum wiedzy jest potrzebne, bo drugi załączasz do pierwszego)
  2. olej te adopcje i zrób to normalnie - zainstaluj Dodatek ESPHome i z jego poziomu kompiluj soft mając odpowiednio przygotowany projekt (tak będzie najłatwiej)
  3. oczywiście najpierw musisz ustalić faktyczny schemat połączeń…

To co wykopałem z archiwum internetu najwyraźniej pasuje do sprzętu, ale wbrew domenie (.wiki) nie było tam żadnej dokumentacji tylko chłam marketingowy - duś chinola :stuck_out_tongue:

Nie znalazłem żadnego kontaktu prócz jakichś dwóch chińskich komunikatorów, na które nie udało mi się zalogować, ani zarejestrować.

ale tyle jak rozumiem wyczaiłeś z własnej płytki, są tam jak widać niewlutowane elementy

mam Dodatek ESPHome, i właśni nim popsułem sobie esp, bo zamiast dodać, dałem zaadoptuj :stuck_out_tongue:

@szopen jutro rozbiorę jeszcze raz i zrobię dokładne zdjęcia.

Lepiej sprawdź/zrysuj schemat.
Skoro nie jest nic podpięte do CC2652P poza D7 i D8 to możesz uprościć ten kod (switche w takim razie nie miały prawa działać!?).

Możesz się skoncentrować tylko na faktycznie wlutowanych pinach D1-mini, bo nawet na tym zdjęciu, które wrzuciłeś widać, że tylko kilka pinów jest faktycznie wlutowanych, ale poza D7 i D8, które tak swoją drogą pasują do YAMLA z tego wątku widać tam, że prawdopodobnie wlutowane są też D3 i D5?


D5 jest od spodu przelotem na BLS1 pod D3, dodatkowo od spodu lutowany GRD, i RX, nie widać ścieżek pod ESP i pod CC.

Masa (G/GND) oczywiście MUSI być wlutowana, możliwe, że ten dodatkowy pin jest wlutowany tylko ze względów mechanicznych (no ale mimo teraz naprawdę wypasionych zdjęć to Ty masz to w ręce), D5 to na moje oko tryb flashowania MCU Zigbee (CC2652P).
Więc przytoczony przez Ciebie YAML musi działać (możesz z niego wywalić zbędne fragmenty).

Jest tylko jeden strzał w kolano - tam brakuje informacji o repozytorium zawierającym “includowane” źródła
Nie kopałem głęboko ale zapewne chodzi o te

PS zwróć uwagę też na to że część YAMLi z wątku który linkowałeś jest dostosowana do zupełnie innego radia Zigbee - konkretnie MGM210PA32JIA2 które pracuje na zupełnie innym! stacku EZSP (więc jeśli wyprodukujesz firmware które będzie zgłaszało inny model koordynatora, to będziesz miał inne problemy).

chyba się opierał, bo tak jak na tym moim dużym screenie najpierw mi co tam wykryło, i te wszystkie switche były niby aktywne (można myło je przełączać, a czy coś dawały to nie wiem) a popsułem dodatkiem ESPHome jak chciałem stałe IP przypisać.

Sądząc po PCB niektóre były tylko dla picu, odpowiedź masz powyżej - możesz sobie uszyć firmware na bazie ESPHome (mimo, że twórcy ESPHome przez lata odżegnywali się od implementacji ser2net w ESPHome), potrzebne linki też masz powyżej, da się sklecić firmware.
Nie będzie w pełni funkcjonalne, bo producent jest oszustem.