Xiaomi gateway 3 + sonoff button (zigbee)

Zachciało mi się przycisków do obsługi funkcji w HA, pierwszy od Xiaomi oczywiście działał bez problemu, ale kupiłem przyciski sonoff (o połowę tańsze) na zigbee, bramka xiaomi obsługuje je, ale w jakiś pokrętny sposób, HA wykrywa urządzenie, ale jest niedostępne. Czy może ktoś używa takiej konfiguracji i wie jak to uruchomić?

Raczej nie widzę nadziei - to typowy skutek używania bramki zamkniętego systemu.

Pseudostandard Zigbee zmusza każdego producenta by obsługiwał parowanie z wypustami Zigbee dowolnego innego producenta, ale nie zmusza już do pełnej obsługi cudzego sprzętu.

Użyj dowolnego koordynatora obsługiwanego przez jakąś otwarto-źródłową integrację dostępną w HA (np. przez wbudowane ZHA, przez Z2M w postaci zewnętrznego kontenera lub Dodatku, czy przez deConz dedykowany dla dongli tylko jednego producenta), a będziesz mógł obsłużyć sprzęt każdego producenta, który wspiera open-source oraz wszystkie inne które już udało się “zhackować”, a pochodzące od producentów którzy leją na użytkowników swoich wypustów (sorry ale używasz wyłącznie takich z tej drugiej kategorii…).

1 polubienie

Te przyciski Xiaomi WXKG01LM control via MQTT | Zigbee2MQTT działają bez problemu z Z2M , mam kilka sztuk.

W jaki sposób masz dodaną tą bramkę do HA?

Bramka działa prawidłowo, dodana standardowo, obsługuje 4 termometry BLE, przycisk sonoff udało mi się kiedyś zainstalować i działał, ale coś mieszałem z HA i stał się niewidoczny, teraz już nie potrafię powtórzyć tego procesu.
Bramka xiaomi ma całkiem dobry zasięg, termometry są rozrzucone po całym domu, strop i ściany, a to działa, a jak jest z zasięgiem tych zigbee na usb?

Niestety taka informacja nic nie mówi, bo jest kilka możliwości dodania tej bramki. Ja używam z integracją GitHub - AlexxIT/XiaomiGateway3: Control Zigbee, BLE and Mesh devices from Home Assistant with Xiaomi Gateway 3 on original firmware w trybie Z2M. W tym trybie nadal będziesz miał obsługę urządzeń BLE tych które masz w aplikacji Xiaomi Home, ale zyskujesz dodatkowo obsługę wszystkich urządzeń zigbee obsługiwanych przez Z2M, niezależnie od producenta. Jedyną wadą jest to, że urządzenia zigbee nie są wtedy widoczne w Xiaomi Home.
Z zasięgiem zigbee nie mam problemu, ale mam też kilka urządzeń, które mają funkcję repeatera.

Używam tej samej integracji, ale nie wiem jak zmienić tryb pracy, możesz wskazać sposób? W aplikacji Xiaomi nie jest wykrywany sonoff, nie mam innych zigbee urządzeń aby to sprawdzić.
Chciałem zrobić upgrade firmware bramki bo mam stary1.46, ale nie ma takiej możliwości, nie wiem jak to ugryźć, aby bramka wykryła te przyciski.

tutaj masz opis GitHub - AlexxIT/XiaomiGateway3: Control Zigbee, BLE and Mesh devices from Home Assistant with Xiaomi Gateway 3 on original firmware a dodatkowo na kanale autora znajdziesz filmy https://www.youtube.com/@AlexxIT/videos - nie wiem na ile aktualne bo robiłem to z 2 lata temu.

W aplikacji Xiaomi nie jest wykrywany sonoff

po skonfigurowaniu bramki w trybie Z2M w HA nie będzie możliwości korzystania z urządzeń zigbee w aplikacji Xiaomi Home, tylko w HA w dodatku Z2M będziesz dodawał urządzenia.

Chciałem zrobić upgrade firmware bramki bo mam stary1.46

chyba robiłem aktualizację tą metodą mgl03_fw/firmware at main · zvldz/mgl03_fw · GitHub