Xiaomi Mi Air Purifier 3C - integracja z HA

Ma ktoś ten model ? Kupiłem w promocji na black week i niestety nie mogę go zintegrować z HA. Ktoś coś wie na ten temat ? Komuś się może udało ?

W dokumentacji standardowej integracji nie widzę takiego modelu (prawdopodobnie to zhimi.airpurifier.mb4 ):

Na twoim miejscu spróbowałbym “poudawać” że to mb3 lub ma4 i w konfiguracji jawnie podać jeden z tych modeli lub innych spośród obsługiwanych - może “psim swędem” funkcje będą częściowo zgodne).

Tego już próbowałem. Dodałem go jako:

fan:
# Example configuration.yaml entry
  - platform: xiaomi_miio
    host: 192.168.130.66
    token: YOUR_TOKEN

Token oczywiście wyciągnięty. Niestety nie działa.

Miałem na myśli taka konstrukcję (by wymusić obsługę innego modelu niż masz w rzeczywistości) :

fan:
  - platform: xiaomi_miio
    model: zhimi.airpurifier.mb3

lub ewentualnie ma4 zamiast mb3, reszta raczej nie ma sensu, bo starsze modele korzystały z innego protokołu, a 3C zapewne jest kontynuacją nowej linii, skoro token prawidłowy i ustawiłeś sobie w jakikolwiek sposób statyczne IP (choćby korzystając z opcji ARP+DHCP routera) to nie widzę innej metody niż poczekać aż ktoś dorobi obsługę 3C (ewentualnie możesz się tym zając skoro masz sprzęt).

@zaawii czy na pewno masz poprawny token? Pamiętaj, że zmienia się on gdy na nowo sparujesz urządzenie z apką “Xiaomi Home”.

Ogólnie urządzenie tak jakby widzi ale jest niedostępne:

Dodałem wg Twojej podpowiedzi (z modelem):

fan:

• platform: xiaomi_miio
    model: zhimi.airpurifier.mb3

Modelu zhimi.airpurifier.mb4 nie da się zapisać (błąd sprawdzania konfiguracji).

Próbowałeś nie wpisywać modelu do konfiguracji?
Adres IP przypisany na stałe do oczyszczacza?

Tak, bez modelu jest ta sama sytuacja - urządzenie niedostępne. IP przez DHCP ustawione na statyczne.

Modelu mb4 (a generalnie sprawdziłeś czy to ten? bo ja tylko zgadywałem) nie da się użyć, bo integracja na obecnym etapie rozwoju go nie przewiduje,
No cóż z opcji nadpisania modelu korzystałem dość dawno i wtedy się sprawdziła (jeszcze z oczyszczaczem używającym pierwszej wersji protokołu), ale mam wrażenie, że opcja “model:” jest w obecnej wersji integracji xiaomi_miio ignorowana…

Zatem pozostają opcje: poczekać na to aż ktoś wprowadzi obsługę tego modelu (nie wygląda na to aby ktoś nad tym obecnie pracował…) lub spróbować to zrobić samodzielnie - należałoby stworzyć custom_component bazując na:

być może taka integracja pomoże w obadaniu sprzętu (niestety nie jestem w stanie podpowiedzieć zbyt wiele - sam mam oczyszczacz znacznie starszej generacji)

Nie wiem czy ktoś posiada ten model ale w końcu udało mi się zintegrować go z HA. Niestety w oficjalnej integracji Xiaomi nadal go nie ma ale jest w HACS - Xiaomi Miot Auto. Nie dość, że działa to na dodatek lokalnie. Jak na razie nie zauważyłem problemów.
Krótka instrukcja:
Po zainstalowaniu w HACS przejdź do Konfiguracja> Integracje> Dodaj nową integrację i wyszukaj Xiaomi Miot. Z menu rozwijanego pierwszą opcją jest zalogowanie się na swoje konto, a drugą będzie ręczne dodanie. Dodałem “ręcznie” i działa. Trzeba wyciągnąć adres IP i token swojego urządzenia. Po dodaniu pojawią się encje jak poniżej:

image
image

1 Like

@zaawii czy działa ci zmiana prędkości wentylatora w trybie ręcznym?

Tak - usługa xiaomi_miot.set_property (prędkość w zakresie 0 - 2000 rpm)

image

1 Like

Dzięki właśnie tego szukałem. :slight_smile: