Xiaomi Mi Smart Home Hub ZNDMWG02LM - dodanie do HA

Cześć, kupiłem bramkę Xiaomi ZNDMWG02LM i termohigrometry LYWSD03MMC.
Dodałem bramkę i termohigrometry za pomocą aplikacji Xiaomi Mi Home do konta Xiaomi. Wszystko działało ok.
Następnie dodałem termohigrometry do Home Assistant za pomocą integracji BLE - gdy znalazły się w zasięgu bluetooth wbudowanego w raspberry, to HA sam je wykrył. Za pomocą strony Telink Flasher wyłuskałem klucze parowania i po jakimś czasie pokazało się 5 encji na czujnik i odczyty ładnie były przekazywane do HA.

Teraz tylko problem z bramką: jak ją zmusić żeby działała w HA jako bramka BLE? Bo w tej chwili te czujniki nie łączą się z nią w ogóle (przypuszczam, że mogą być sparowane z jednym urządzeniem na raz?).

dodaj bramkę przy pomocy integracji:

czujniki BLE możesz odczytywać na wiele sposobów na raz - one wysyłają dane w powietrze i każde urządzenie, które będzie miała klucz odczyta dane.

hmmm… Czy możliwe zatem, że jeśli zrobiłem Do Activation to za pomocą Telink Flasher (atc1441.github.io) , to zmieniłem ten bindkey dla tych termohigrometrów i dlatego teraz chmura Xiaomi ich nie odczytuje? W zasięgu bramki są…
Zresztą mam wrażenie, że jak robiłem to (Do Activation) dwa razy dla tego samego termohigrometru, to bindkey był za każdym razem inny, ale pewności nie mam, bo już byłem wczoraj zmęczony.

Edit:

już jasne:

When doing an activation here the device is needed to be activated in the Mi app again when wanted to use there.

Tylko nie widzę możliwości aktywacji. Chyba trzeba usunąć i dodać ponownie (?).
Z tym, że obawiam się, że wtedy znikną urządzenia z integracji “Xiaomi Gateway 3”…

w tej integracji masz wszystkie urządzenia BLE, które masz w aplikacji Mi Home.
Masz też widoczne urządzenia Zigbee.

A dodatkowo możesz bramkę przestawić w tryb Z2M i wtedy możesz używać jej z dowolnymi urządzeniami Zigbee różnych producentów, ale w aplikacji Mi Home zostaną Ci wtedy tylko urządzenia BLE i WiFi.

Czyli jeśli je usunę z Mi Home, to automatycznie usuną się z integracji bo integracja aktualizuje te dane z konta Xiaomi?

A to mnie chyba interesuje. Czy mógłbyś podać jakiś link albo podpowiedź?

Czy dobrze rozumiem, że urządzenia ZigBee będą w innej integracji się pojawiały (mam ZigBe22MQTT bo mam Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle Plus).

nie usuną się, ale będą bez dostępnych encji - nie będą działać w każdym razie

tu masz wszystko dobrze opisane łącznie z filmem o skonfigurowaniu Z2M

urządzenia będą się pojawiały w ZigBe22MQTT, ale nie wiem jak wygląda kwestia dwóch koordynatorów skoro już jednego masz

To proste: “albo rybki, albo akwarium”.

W jednej sieci Zigbee można mieć tylko jeden koordynator, nic nie stoi na przeszkodzie by w 1 mieszkaniu mieć 2 sieci Zigbee (na różnych, zalecanych kanałach), w porywach można mieć i 4 sieci Zigbee na 11, 15, 20 i 25 kanale (pozostałe kanały mają mocno nieoptymalne częstotliwości pod względem potencjalnych interferencji z WiFi 2,4GHz, no i na pozostałych nie działa żaden sprzęt ZGP, taki jeszcze jeden istotny przypisek - numeracja kanałów Zigbee nie ma nic wspólnego z numeracją kanałów WiFi w tym paśmie).


Tak poza konkurencją, to integrowanie zamkniętego ekosystemu, którego producent ma takie możliwości głęboko w d…e jest dość mocno upierdliwe (co zresztą doskonale widać w dokumentacji wskazanej wyżej przez @szala1981 - tylko konkretna wersja firmware bramki działa OK), jeśli nie ma istotnych przeciwwskazań to ja bym się pozbył tej bramki całkowicie.

producent ma głęboko, ale na szczęście ktoś się trafi kto ma na to sposób i dzięki temu my możemy mieć producenta głęboko…
zaczynałem swoją przygodę ze smart domem od Xiaomi i na początku HA miałem zintegrowaną bramkę przez oficjalną integrację. Akurat jak kupiłem nowe urządzenie zigbee innego producenta i miałem kupić jakiś uniwersalny koordynator pojawiła się ta integracja i jadę na niej już ze 2 lata chyba. I działa cały czas chociaż Sonoff już czeka na wymianę :wink:

a ja myślałem, że te dwie bramki (Sonoff i Xiaomi z alternatywnym oprogramowaniem) nogą stworzyć mesh i będą sobie przekazywać urządzrnia.

Sytuacja jest taka, że raspberry i podłączony do niego sonoff są dwie kondygnacje niżej niż termohigrometry Xiaomi. Kupiłem tę bramkę z myślą o urządzeniach bluetooth ale skoro ma zigbee to myślałem, że upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu. Chyba jednak nie do końca rozumiem działanie ZigBee i muszę się douczyć.

Urządzenia z innego piętra możesz mieć w jednej sieci na bramce (o ile się zintegrują z HA, bo jak wiadomo ta integracja nie będzie miała nic wspólnego z ZIgbee, to jest integracja z bramką Xiaomi, a jak bramka się łączy z urządzeniami nas nie interesuje), a urządzenia na tym samym piętrze co instalacja HA na koordynatorze USB z jakąś integracją Zigbee (np. Z2M).

Każda z sieci Zigbee na osobnym kanale by się nie zakłócały (od biedy mogą być nawet na tym samym, ale urządzenia z różnych sieci i tak nie komunikują się między sobą, bo się im klucze nie zgadzają).

W kwestii działania sieci Zigbee jako sieci mesh musisz wiedzieć tylko, że do bezproblemowego działania czujników bateryjnych potrzeba stosunkowo dużo urządzeń będących routerami ZIgbee (zasilanych sieciowo), bo tylko wtedy powstaje prawidłowo zbudowana sieć kratowa (bez routerów sprzęt bateryjny musi być stosunkowo blisko koordynatora).