Xiaomi nowe urządzenie w bazie a brak w HA

Witam wszystkich !
Początki w HA :frowning: → po włączeniu integracji z bramka XIAOMI pojawiły się wszystkie jej urządzenia co pozwoliło na pierwsze automatyzacje . Po kilku dniach dodałem nowy włącznik ( ten podstawowy ) ale nie pojawia się HA mimo odświeżania urządzeń . Czy tylko skasowanie i dodanie integracji pozwala wrzucić je automatycznie , czy może jest coś czego nie wiem ?
WKWA

Nie mam bramki Xiaomi, ale w zigbee trzeba włączyć urządzenie w tryb parowania i w HA integracja zigbee kliknąć w plusik i czekać aż wykryje nowe urządzenie

Też nie mam takiej bramki, ale tu pytanie nie dotyczyło sposobu dodawania do bramki/mostka tylko braku generowania nowych encji w integracji.
Moim zdaniem ta kwestia jest rozwiązana w HA w taki sposób (w menu integracji), przykładowo w Hue nowe encje są tworzone automatycznie, ale w razie konieczności można użyć tego:


a generalnie “dodawanie nowych encji” powinno być włączone (chyba, że właśnie nie chcemy by nowe encje się dodawały).

Kilkanaście (a może więcej?) dużych wersji HA temu obejściem w przypadku problemu niemal identycznego z opisanym było odinstalowanie integracji i zainstalowanie jej ponowne bez restartu HA przed ponowną instalacją (mimo monitu o restart po deinstalacji), czy w opisanym przypadku taki trik zadziała nie wiem (backupy zawsze zalecane!).

Dziękuję zadziałało !!!

Tylko co?
Oficjalne rozwiązanie (przełącznik w opcjach systemowych integracji) czy trik z odinstalowaniem? - to może być istotna informacja dla kogoś kto trafi na podobny problem.

Zrobiłem obie opcje w ( było zaznaczane -> czyli odznaczyłem,zapisałem ,zaznaczyłem i zapisałem ) to nie zadziałało ale nie robiłem restartu . Odinstalowałem i zainstalowałem integracje bez restartu a potem
ponownie wyszukałem nowe urządzenie -> pojawiło się . Tutaj jednak uwaga które a może być ważna .
W Xiaomi mamy bramę i również nowe bramy rozszerzające zasięg z nią połączone ( np. kamery z taka opcją ) . Wydaje mi się że jest problem z podłączeniem urządzeń podłączonych nie do głównego Gateway XIAOMI ale do tych pozostałych i na to trzeba zwrócić uwagę .

Jeśli chodzi o Gateway od Xiaomi, pomaga jedynie odinstalowanie integracji i ponowne jej zainstalowanie aby nowe urządzenia/encje były widoczne. Od czasu do czasu po aktualizacji HA, encje stają się niedostępne i cały proces instalacji integracji trzeba powtórzyć/ Sprawdzane oraz testowane od dłuższego czasu na Gateway V3.
Zaznaczona opcja dodawania i wyszukiwania nowych encji jest również bezużyteczna.

Bramka Xiaomi V3. Mam ją w zasadzie od dłuższego czasu i była ona trzecim urządzeniem jakie zainstalowałem w mieszkaniu.
Najpierw jak zwykle to bywa był odkurzacz, potem termometry (odkupiłem) no i bramka. Z tą była (i w zasadzie po części nadal jest) jazda.
Bramka lubi wypadać z chmury, sieci i to z banalnych powodów. Wystarczy dodać automatyzację i bammmm. Poczytałem w sieci i wyszło że lepszym choć trudniejszym rozwiązaniem jest HA, oraz że poprzez HACS można ją dodać do systemu.
U mnie w HA działa od 2 miesięcy, nadal zdarza się jej zgubić sieć, chmurę czy tam cholera wie co, w każdym razie wypada z puli urządzeń a razem z nią wszystkie czujniki do niej podpięte.
Jeżeli już wypadnie z chmury to po restarcie wystarczy dopisac nowy token i sama wszystko odświerza.
Dziś mnie zadziwiła, padł internet czyli w jej przypadku chmura. Po restarcie routera (czego bramka też nie lubi) jakie było moje zdziwienie kiedy wszystko wróciło jak gdyby nic.
Bramka umożliwia dodanie urządzeń np. po BLE z ominięciem jaj chmury, zupełnie jakby to był dongiel. Tak na przykład odczytuję poziom baterii w TH od xiaomi, czego integracja poprzez bramkę (taka z automatu) nie umożliwiała. Dziwnie to wygląda, no chyba że źle to interpretuję.
Generalnie szkoda że jest taka kapryśna bo jest ładna, ma dobre zasięgi sporo urządzeń można sparować.
Ciekawe czy jak przyjdą kabelki to trzeba będzie pozbyć się jej z sytemu, żeby niczego nie zakłócała?

Mam problem, który wygląda na zbieżny z tematem.

Bramka to lumi.gateway.mieu01, dodana do HA bezproblemowo:
image
Dodatkowo - na podstawie informacji z integracji dodana opcja dodawania subdevices:

Some gateways (lumi.gateway.mieu01) do not support getting the connected subdevices locally. For those gateways, cloud credentials can be specified during the config flow and the “Use cloud to get connected subdevices” can be enabled in the options flow (after setting up the integration, click Configuration in the sidebar, then click Integrations and then click Options on the already set up Xiaomi Miio Gateway integration). The connected subdevices will then be retrieved from the Xiaomi Miio cloud (internet), control and status updates of those subdevices will then further take place over local network connection. A re-authentication flow may be triggered when no cloud credentials are provided yet and are needed for that particular gateway model.

WIęc mam tak zrobione:
image
i oczywiście:
image

Niemniej nie znajduję żadnych urządzeń “podrzędnych” tej bramce. Kto z Was spotkał się z podobnym problemem?

To jest wątpliwa przyjemność

  • używania systemów zamkniętych (jak rozwiązanie chmurowe Xiaomi)
  • używania nowości w powiązaniu z dowolnymi rozwiązaniami (jakkolwiek w rozwiązaniach otwarto-źródłowych jak HA szybko pojawia się obsługa czegoś jeśli jest bardzo popularne), niestety tu otwarto-źródłowość nie jest pełna -psuje ją ta zamknięta bramka Xiaomi

To zostaje: https://openlumi.github.io/

Niestety nie załatwia to problemu z nowymi wypustami.