Zagregowane wykresy dla dzień miesiąc

Walczę z tym zadaniem już kilka nocy, może dla kogoś jest to trywialne :slight_smile:
Moim celem jest przedstawienie na grafie (custom:mini-graph-card) historii dla 7 dni, i 12 miesięcy, jako sumaryczna wartość dla dzień i miesiąc, czyli jeden słupek pokazuje odpowiednio jeden dzień, jeden miesiąc

 utility_meter:
   gosund02_dzien:
     source: sensor.gosund02_energy_total
     name: Gosund02 dzien
     cycle: daily
   
   gosund02_miesiac:
     source: sensor.gosund02_energy_total
     name: Gosund02 miesiac
     cycle: monthly

dla grafu dzień mam taki kod, jednak pokazuje nie prawidłowe dane

type: custom:mini-graph-card
entities:
  - entity: sensor.gosund02_dzien
    name: Dzień
hours_to_show: 168
group_by: date
height: 70
show:
  fill: true
  extrema: true
  average: true
  graph: bar

image

dla miesiąca nie mam pomysłu jak podejść do tematu ?

Nie walczyłem z słupkami, ale coś podobnego u mnie działało (jak dotąd nie używam słupków w realnych instalacjach więc nie podpowiem więcej, ale pokop po dokumentacji)

A masz pomysł co zrobić z miesięcznym sumowaniem ?

Przetestuj dodatek apexcharts-card

Z wykorzystaniem mini-graph-card to jest raczej niemożliwe - nie można mieć zwykłej bazy danych recordera sięgającej tak głęboko wstecz, rozwiązanie z long-term-stats natomiast wymaga użycia dedykowanej karty type: statistics-graph (i nie wiem czy jakakolwiek alternatywna karta już potrafi z tego korzystać).

Tak patrzę w manuala karty Statistics Graph Card - Home Assistant
nie mam tam opcji group by month lub coś podobnego, jedynie co można ustawić to days_to_show.
Kurcze na jakimś filmiku widziałem jak gość miał 12 słupków sumujące każdy miesiąc osobno…

Od zawsze można było mieć choćby 12 miesięcy wstecz, tylko do tego potrzebna jest zewnętrzna baza danych i np. grafana do wizualizacji.

Nie jest możliwe, aby ktokolwiek miał już roczny wykres bazujący na wbudowanych w HA statystykach długoterminowych, bo one w wersji produkcyjnej istnieją od końca lata

Grafana i zewnetrzna baza danych to zbyt duże rozwiązanie, myślę że zadowole się statisxtics graph.

Niestety ta karta jest mocno niedorobiona jeśli chodzi o słupki (być może trzeba by wygenerować sobie dane w jakiś specyficzny sposób, by to mogło wyglądać normalnie)

Dzięki za zrzuty ekranu, wieczorny weekend będzie z HA :slight_smile:

Ciekawy post, całkiem nie dawno przyszedł mi do głowy pomysł, żeby porównywać zużycie prądu z aktualnego okresu roliczeniewego z Tauron z miesiącami z poprzedniego, tyle że trzeba by stworzyć wirtualną encję miesięcy poprzedniego okresu, gdzie mógłbym uzupełnić dane ręcznie… tylko jak to zrobić.
Cel jest taki, żeby kontrolować czy zwiększyłem zużycie w poszczególnych misiącach i czy mam troszkę oszczędzać żeby nie dopłacić zbyt dużo.
Nowa prognoza robiona jest zawsze na podstawie poprzedniego okresu rozliczeniowego.

Tylko jak to zrobić?
pierwsza myśl to NodeRed, i ręczne obliczenie funkcji (to umiem), ale nie znam żadnego dodatku który pozwoliłby mi na transport tych danych do jakiejś encji… calibration utility meter chyba opdada. Może ktoś ma pomysł?

Walcze z wykresami miesięcznymi z linku po hiszpańsku, utknąłem w punkcie dla

type: 'edata/consumptions/monthly'

nie wiem co mam wpisać w type, dla mego czujnika niema ścieżki gosund02/consumtions/montly

type: custom:apexcharts-card
graph_span: 395d
stacked: true
yaxis:
  - id: eje
    opposite: false
    max: '|+20|'
    min: ~0
    apex_config:
      forceNiceScale: true
header:
  show: true
  title: Test
  show_states: false
  colorize_states: false
all_series_config:
  type: column
  unit: kWh
  yaxis_id: eje
  extend_to_end: false
  show:
    legend_value: false
series:
  - entity: sensor.gosund02_dzien
    type: line
    name: Total
    data_generator: |
      return hass.connection.sendMessagePromise({
      type: 'edata/consumptions/monthly', 
      scups: 'dzien'}).then(
          (resp) => {
              return resp.map((data, index) => {
                return [new Date(data['datetime']).getTime(), data['value_kWh']];
              });
          }
      );
    show:
      in_chart: true

Póki co poradziłęm sobie tak:

type: custom:apexcharts-card
graph_span: 1y
span:
  offset: +1month
header:
  show: true
  title: Gosund02 - Salon
  show_states: true
  colorize_states: true
series:
  - entity: sensor.gosund02_miesiac
    type: column
    group_by:
      func: max
      duration: 1month

Żadne czujniki w HA nie mają ścieżek. Ścieżki w tych karatach mogą się odnosić do jakiś danych zewnętrznych .

https://github.com/RomRider/apexcharts-card#data_generator-option