Załączanie grzałek przy nadprodukcji i "przewoltowaniu" pv

Damy radę :wink: powoli do celu. Najgorszy jest chroniczny brak czasu.

Czyli powinno to wyglądać tak.

flows (5).json (9,3 KB)

Raczej tak… jeśli nie chcesz średniej.
Tak będzie najprościej - co prawda od samego początku robimy bałagan.
Jeśli się to uda doprowadzić do końca to ostatecznie optymalnie się posprząta. Ważne abyś zaskoczył.
Twój licznik przy eksporcie zwraca moc ujemną czy jak… ?
flows (51).json (8,5 KB)

co prawda od samego początku robimy bałagan

Ja tu nie widzę żadnego bałaganu :wink:
Dziś nie było takiej produkcji aby to dobrze potestować ale chyba działa to poprawnie.


flows (6).json (9,3 KB)

Gdzie umieścić temp Bufora 1 aby przy np: 70 stopni już nie załączało grzałek.

Twój licznik przy eksporcie zwraca moc ujemną czy jak… ?

Tak. Przy eksporcie zwraca wartość ujemną.
Widzę że jeśli chciało by się lepiej wykorzystać nadprodukcję to dobrze by było mieć jeszcze grzałki 500 W.

Wysil się trochę, inaczej do końca życia z każdą pierdołą będziesz leciał na forum. :stuck_out_tongue_winking_eye:
Podpowiedź: W gałęzi na załączenie. Dodatkowo powyżej 70st musisz wyłączyć grzałki.

Myślę że w tym miejscu

tylko co wpisać w ustawieniach to już nie wiem :wink:

To jest zabezpieczenie bo raz włączyłem w sobotę grzałki ręcznie i się zdziwiłem w niedzielę rano dlaczego na buforze jest 85 stopni i pociągnęło 40 kWh :wink:

Jakiś normalny (bezpieczny) termostat to tam masz? … inaczej niedługo zostanie tylko wielka dziura w ziemi :slight_smile:

Nie mam :wink:
Bezpiecznikiem jest 1000 litrów wody w układzie otwartym. Poza tym bufor użytkuje już 13 lat. Gorzej było jak się zapaliło w piecu co i zapomniało otworzyć zawór na bufor. 100 stopni na piecu i tylko trzask rur :wink:

A co tam wpisałeś do Status PV?.. bo jak encja nie będzie dostępna z jakiegoś powodu to grzałki mogą się nie wyłączyć.

Nic nie zmieniałem. Ale dziś to miałem cały dzień bez Status PV. Zrobiłem obejście.

Dziś ogólnie był kiepski dzień jeśli chodzi o fotowotaikę. I ciężko mi było złapać moment aby zobaczyć jak się zachowuje układ. Duże zużycie prądu w domu.

W sumie Status PV można wyrzucić gdyż jak nie ma produkcji PV to moc chwilowa na pewno nie będzie ujemna

Zawsze będziesz miał brak statusu, ponieważ bez zrozumienia skopiowałeś to co załączyłem.
Twoja encja generation_power zwraca pewnie moc liczbowo, więc warunek czy jest w stanie “Normal” nigdy nie nastąpi.
W ogóle ten nod powinien być tylko w nitce na załączenie.
Myśl dalej.

:+1:

U mnie on jest z powodu tego, że mam taka zasadę aby nie generować ruchu w przypadkach gdy nie przyniesie to żadnego skutki. Więc po co w nocy wysyłać telegramy do sterowania?

A ok. Czy tą temp bufora można tak rozwiązać ??

Wartość elementu switch

Nie może gdyż… otwórz funkcję Moc w kW to zobaczysz, że po wyjściu z funkcji moc jest w msg.payload . Ta wiadomość zostanie podmieniona w nodzie Temp Bufora na temperaturę, która dalej trafi do Przedziały (zamiast mocy).
Myśl dalej :wink: …łatwo nie będzie :rofl:

Jak już będziesz miał dość, to wstawię prostrze rozwiązanie oparte częściowo na flow @RobinI30 , tzn podobny selektor ( Przedziały) z taką różnicą, że odczyt mocy według odczytów z licznika, a nie co minutę i załączanie obwodów w sekwencji moc/czas/ewentualny stop na wypadek mocy dodatniej.
Nie chcę teraz tego wstawiać bo fajnie Wam się gada :slight_smile:

Kolejne przemyślenie :wink:


flows (6).json (9,3 KB)

Status PV. Jeśli wpiszę np: > 1000 to flow rzeczywiście nie generuje żadnego ruch. Tak że nod spełnia zadanie ale wspomniał RobinI30 Jeśli produkcja będzie ustawiona na zero i nod będzie niedostępny to załączone grzałki się nie wyłączą.

nodered10

Temp Bufora zrobiłem tak. Jak zmienię temp na niższą jak jest aktualnie w buforze to grzałki się wyłączają.

nodered11

Flow nie jest ten sam co na obrazku.

Jak słusznie zauważyłeś - grzałki się nie wyłączą.
Przejdźmy poziom wyżej i zróbmy jakieś zabezpieczenie.


flows (52).json (9,4 KB)
Dla tych zaznaczonych nodów, w przypadku gdy któryś warunek nie jest spełniony lub nie odpowiada dołóżmy funkcję, która po czasie bezwzględnie wyłączy grzałki.
Nod trigger działa tak, że gdy przez ustalony czas na wejście nie otrzyma żadnej wiadomości to na wyjściu wygeneruje zdarzenie.

To jest kolejny level - nawet się nie spodziewasz ale masz grzałki nawet 1W-towe:)
Planujesz wymianę na styczniki SSR i sterujesz to przez ESPHome.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby sterować to PWM i kroczyć za 0 eksportu.

Mocy czy energii? Próbowałem naprowadzić, że skoro ma bilansowanie godzinowe to można nadprodukcję wypompować do zera. Wystarczy w HA utworzyć pomocnika z bilansem godzinowym … np.

@maciusiek610… jesteś nowy więc się nie zrażaj, ale trochę Cię pomęczę

Witam. Dodałem następne grzałki.
Taki układ z nodem Trigger coś nie działa bo nie wyłącza grzałek w ogóle. nawet jak włączę je ręcznie i to się nie wyłączają.


flows (10).json (16,0 KB)

Jak zrobię tak jak niżej to wyłączają się tylko 1 raz po kliknięciu Deploy


flows (9).json (16,0 KB)

Sprawdź na tym prostym procesie.
flows (53).json (816 bajtów)

Pierwsze kliknięcie w inject uaktywnia odliczanie czasu (niebieski kwadracik) i klikaj.
Po zaprzestaniu i odmierzeniu 21 sek na wyjściu pojawi się msg, który wyłączy grz.

Taki był zamysł - bo np. w nocy nie dałoby się ich świadomie włączy, ale można to zmienić.

Oczywiście aby to ruszyło potrzebne jest choć jedno zdarzenie z nadprodukcji.

Ja testowałem różne sterowniki automatyzacje i inne cuda, aby obniżyć napięcie w sieci aby falownik się nie wyłączał. Jednak w moim przypadku ze względu na dość dużą odległość falownika od domu (70 m) wszystkie pomiary były ze względu na impedencję lekko sfałszowane. Dane bezpośrednio z falownika zbyt rzadkie aby je natychmiastowo wykorzystać. Napięcie zmieniało się czasami bardzo szybko z wielu powodów chmury, nagłego obciążenia u sąsiadów ich produkcji itd.
Skorzystałem z takiego urządzenia na YT jest dużo filmików na ten temat sam też montowałem te urządzenia na ich podstawie https://ekoozepv.pl/.
Jest tam bezpośrednia integracja z HA w trybie natychmiastowym.
Jest to w ciul drogie i pewnie się za szybko nie zwróci, ale sterowanie tym to bajka zarówno napięciem jak i nadprodukcją choć ja z nadprodukcji nie korzystam. Poniżej zrzuty z tego urządzonka - tam gdzie nieznany to dane z falownika, który jeszcze się nie połączył.

Wprowadziłeś własne zmiany i ten proces w ogóle nie będzie działał.
O ile pamiętam to wysłałem proces z takimi ustawieniami.
grzal

edit…Ponieważ już robi się zbyt niebiesko zmień sposób sterowania grzałkami.
grz2
Będą dwie listy: grzałki do wyłączenia i do włączenia.
Jednym call_service można wywołać to samo dla kilku encji
grz1

W sumie nody on i off zawierać będą wszystkie 6 grzałek w wymaganej kombinacji i odbędzie się to w jednym cyklu sprawdzenia.
Teraz jest tak, że przez 20sek będzie pobór z sieci aby proces się ustabilizował.