Żaluzje fasadowe - jaki przekaźnik (sterownik) z możliwością odczytu % otwarcia lameli oraz żaluzji?

Cześć wszystkim!

W najbliższym czasie będę montował żaluzje fasadowe (zewnętrzne żaluzje z regulacją kąta pochylenia lamelek).

Silnik Elero JA06 Soft, przełącznik Somfy Smoove WT 5P. Lamelki regulują się od 0 (lamele w poziomie - otwarte) do 90 stopni (lamele w pionie - zamknięte).

Działa to tak, że jak naciśniemy delikatnie przycisk w dół to lamelki zamykają się (jak puścimy to pozostaną w zadanym kącie). Jak przytrzymamy to zamkną się i żaluzje zaczną się opuszczać (aż do zadziałania krańcówki). Analogicznie przy naciśnięciu przycisku w górę.

Mam do Was pytanie: szukam przekaźnika z pamięcią ustawienia % otwarcia (pochylenia) lamelek oraz % otwarcia samych żaluzji.

Wstępnie myślałem o zakupie Shelly 2.5 oraz wgraniu Tasmoty lub ESPhome.
Tutaj dokumentacja odnośnie Tasmoty i jakiś gotowiec pod ESPhome - nie jestem pewien czy uzyskam to, czego potrzebuję (podgląd w HA aktualnych % otwarcia).

Czy macie może coś sprawdzonego do żaluzji fasadowych? Nie musi być Shelly (nie musi być wifi, może być również Zigbee)

Z góry dzięki za podpowiedzi!

Tasmota jak najbardziej pokazuje pozycje żaluzji. U mnie żaluzje obsługuje Sonoff Dual R2

Jest też chyba obsługa lamelek, ale tego na 100% nie wiem bo nie korzystam z tego.
Tutaj film kalibracji w Tasmota https://www.youtube.com/watch?v=Z-grrvnu2bU&t=2s

Dzięki za odpowiedź. OK, będę przecierał szlaki jeśli chodzi o żaluzje fasadowe + HA.

Chyba, że jednak znajdzie się ktoś, kto ma to już ogarnięte i podzieli się doświadczeniami…

Żaluzje fasadowe przede mną, póki co szukam rozwiązania którym mógłbym sterować po kablu, daj znać jaki Tobie idzie…

Złożyłem zamówienie i czekam…

U siebie będę montował Silnik Somfy J4 WT Protect (zmiana z Elero JA06 Soft), przełącznik Somfy Smoove WT 5P.
Ten nowy silnik ma detekcję przeszkód i oblodzenia - chociaż nie wiem czy nie będzie to problemem w przyszłości - przekaźnik “będzie myślał” że silnik działa (zmienia pozycję lameli i wysokości), a silnik będzie stał - straci się kalibracja. Będę o tym myślał przy integracji (może detekcja poboru prądu?).

Co masz na myśli? Po kablu w sensie “głupi” przycisk na ścianie?

Hej @Zordrac, czy możesz powiedzieć na czym stanęło, właśnie stoję przed podobnym problemem.

Nie wiem jaki silnik wybrać i jak zintegrować z SmartHome w taki sposób, aby móc również sterować z przycisku naściennego (Somfy Smoove WT 5P). Mam również do wyboru silnik Geiger. Również gdzieś przeczytałem, że opcja anty-przeciążeniowa może sprawiać kłopoty, jak jest z tym u ciebie?

Dzięki!

Wydaje mi się, że jaki silnik nie wybierzesz to zadziała. Całą robotę robi u mnie przekaźnik Shelly 2,5 (wcisnąłem do puszki pod przyciskiem) na którym jest ESP Home, zintegrowane z HA.
Wybrałem silnik Somfy niby z detekcją przeciążeń (przeszkody i oblodzenie), ale to nigdy nie działało - człowiek, który to montował też nie wiedział dlaczego…
Finalnie do kodu w ESP Home dodałem warunek, że jeśli pobierana moc jest większa niż normalnie powinna być to ma się wyłączyć i tyle.

1 polubienie

Dziękuję @Zordrac za pomoc. Wszystko jasne.
Będę jednak szukał coś na ZigBee, a nie WiFi.