Zamel LEM-30 i ESPHome

Co za czasy, że już nie ma mocy maksymalnej tylko jakaś ściema średnioroczna…
piki są możliwe, bo zapewne masz tam dimming podświetlenia… więc wykres mocy nie będzie liniowy względem średniej jasności treści obrazu (tzw. rampa), jak dla plazmy czy OLEDa tylko jakieś schodki i piki.
Masz moc dla SDR 194W (przy 83% jasności?), a dla HDR zapewne sporo więcej, daj linka najlepiej do tego samego o angielsku, bo jak widzę tłumaczenia na PL to mi witki opadają…
Więc jak chcesz traktować TV jako sztuczne obciążenie, to wyświetl na nim obraz kontrolny (tzw. “paski łowickie” :grin: albo coś co się nie zmienia).

Proponuje dzielnik na wejściu GPIO
+5V -< 470ohm>- GPIO -< 1k >- GND.
Wygląda to raczej na zakłócenia na przewodach.
Parametry wyjścia SO (jest wbudowany LED sygnalizujący impuls)

lem

Jeśli to nie pomoże to już tylko oscyloskop może rozwiać wątpliwości.

Możecie mi wytłumaczyć skąd nagle w encjach pojawiła się jakaś moc ?

1 polubienie

Jak to skąd - znamy zmiany pobranej energii i różniczkujemy po czasie (de facto robi to integracja).

…aha, tego mi brakowało :slight_smile:

Gdy SO jest “otwate” to druciki robią za antenę - stąd ten dzielnik i rezystor zwierający do gnd

Jest przecież - po lewej - 250W.

Gosund pokazuje ca. 85W co jest zbieżne z tym co Zamel przez 99% czasu. Nie szukałbym tu dziury w całym. Tej zbieżności Gosunda z Zamelem w zakresie gdzie pokazują - oba - 160W to przy wstawianiu obrazka nawet nie odnotowałem. Czyli znów była zbieżność Zamela z Gosundem. Zdziwiłem się patrząc na 160W od Zamela bo TV - podczas “normalnego” oglądania pobiera właśnie 85W. 160W prawdopodobnie pojawiło się, gdyż zdalnie odpaliłem sam TV - “bez obrazu”, tj. tunera sat i wówczas TV - jak widać pobierał więcej niż zazwyczaj. Jednak nie. Właśnie sprawdziłem, że tuner sam się włączył. No to jestem w szoku - skąd 160W.

Sprawdziłem wykres z tygodnia. Zdażają się okresy gdy rzeczywiście pobiera 160W:

No dobra. Zostawmy TV.
ESP wisi na ok.40cm kawałkach skrętki podpiętej do Zamela (to DW @RobinI30). Idę po rezystor(y) i podłączam dziada. Zobaczymy co on na to.

Dodatkowy rezystor powinien załatwić problem potencjalnych zakłóceń (bo GPIO jako wejście pracuje w stanie hi-Z), znając szerokość impulsu możesz też ustawić filtr - powinno być w dokumentacji jak go dobrać.

No właśnie… przy takim podłączeniu ten impuls jest odwrócony i to stan LO trwa 30ms.

Może dlatego temu gościowi odwrócenie poprawiło wyniki ? :thinking:
Normalnie nie powinno mieć to znaczenia bo reagujemy na zbocze.

Tak teraz patrzę na mojego pająka i wygląda na to, że nie miałem wcale połączone +5V z SO+. Miałem tylko z 5V do ESP Vin, a GPIO do SO+

No a gdzie masz podpięty pullup?

Skoro to wypada głównie w południe, to zapewne masz model z czujnikiem oświetlenia - podbija sobie jasność ekranu jeśli jest za jasno dookoła.

i bardzo dobrze :slight_smile: , teraz będzie inaczej dla pewności mógłbyś po zmianie zmierzyć napięcie na GPIO?

Miał tylko wewnętrzny.

Też tak sobie pomyślałem.

No tak, tylko czemu w takim razie mieliśmy tu te rysunki na których rysowałem?

Przespałeś to :rofl:

Łoł nawet zaznaczone jako rozwiązanie :upside_down_face:

Dałem 470R. Nie działa.
Ani ESP nie widzi ani dioda za rezystorem nie miga.

Narysuj jak co tam podłączyłeś.

Sorka za obsuwę. Musiałem zrobić “walentynkowy” bigos ;-).
Schemat z natury poniżej:

[EDIT]
Dioda jest odwrotnie.

Prawdopodobnie już po ESP :exploding_head:

Tak miałeś połączyć
lem1

Więc jest w kierunku zaporowym…

Poszedłem na skróty za radą @szopen 'a - drogi na skróty zawsze są chętniej uczęszczane :wink:
ESP ma się świetnie.

Nie wiem czy jeszcze dzisiaj spróbuję (bigos bez spożywania piwa nie wychodzi :wink: ) ale jutro na pewno.