Zamiana input_number na dashboard na standardowy numer bez możliwości wpisywania

Cześć.
Potrzebuje zamienić encje input_number wyświetlaną w dashboard na taką ze standardową cyfrą tak jak się wyświetlają waty w GN-pralka power. Jak to zrobić?

Przykładowo używając template stwórz na podstawie tych pomocników zwykłe encje typu sensor. (input_number nie jest sensorem tylko pomocnikiem wprowadzania wartości, więc taki wygląd jest celowy)

A mógł byś bardziej wytłumaczyć co to jest template i jak zamienia się jeden rodzaj encji na inny.

Nie mógłbym (wiem, że to brzmi niefajnie, ale nie mam czasu, a takiej konwersji jeszcze nie robię u siebie). Musisz zacząć korzystać z dokumentacji.

(to co mam na myśli) Nie zamienia jednego rodzaju encji w inny, po prostu tworzy drugą encję na podstawie stanu/atrybutów pierwszej.

Po obrazku wnioskuję, że chcesz wiedzieć ile razy było pranie, coś podobnego do moich liczników:

image

Czy o to Ci chodzi?

1 polubienie

@macek tak dokładnie chodzi mi o coś takiego. Nie widziałem twoich liczników, chętnie je zobaczę jak byś podrzucił link.
Dostosowałem flow @Marcin_Domański Dumb Wash - jak przy pomocy Smart Plug'a zmienić zwykłą pralkę w wersje Smart - #3 przez Marcin_Domański do pralki ale tam zamiast liczników jest zastosowany input_number i ta encja wyświetla mi się na dashboard tak jak na screenie powyżej
Z powodu natłoku różnych innych zadań jeszcze nie miałem czasu żeby sprawdzić czy taki wpis w pliku konfiguracji załatwi sprawę

sensor:
  - platform: template
    sensors:
      nowy_licznik_pran_dobowy:
        value_template: "{{ states(input_number.licznik_pran_dobowy') }}"
        friendly_name: "Nowy licznik prań dobowy"

@Robert do pralki zastosowałem logikę opisany pod linkiem https://philhawthorne.com/making-dumb-dishwashers-and-washing-machines-smart-alerts-when-the-dishes-and-clothes-are-cleaned/ . Na podstawie automatyzacji (pomiar energii) zmienia się status prania za pomocą input_select.washing_machine_status. Potem liczę ile razy w ciagu dnia pojawił się status koniec, na końcu do zliczania używam Utility Meter - Home Assistant. Całość dotycząca mojej pralki jest w jednym konfiguracyjnym bo korzystam z Packages - Home Assistant, co opisywałem na forum.

washing-machine.yaml (4.6 KB)

Niestety wizualizacja danych jest bardzo techniczna ale mi nie przeszkadza.