Żarówka Awox 33946 (Zigbee, Bluetooth)

Cześć, mam problem z zarowkami Awox - źle się przedstawiają w HA przez co nie mogę sterować kolorami. Przedstawiają się jako 33951/33948 a sa 33946. Miał ktoś podobny problem? Z2M, Conbee 2
zarowka


obraz

Nie w HA tylko Zigbee2MQTT rozpoznaje je jako inne urządzenie, prawdopodobnie w tej żarówce GU10 jest “fragment” elektroniki identyczny jak w rozpoznanej żarówce AwoX 33951/33948 control via MQTT | Zigbee2MQTT, pozostaje:

Jest wsparcie dla tego modelu w Z2M tzn. jest w liście wspieranych urządzeń. Spróbuje sam dodać i przejrzę wątek który wkleiles i dam znać jaki efekt

Na innym forum (AWOX - zigbee2mqtt - konfiguracja - AI-Speaker) też wcześniej zgłaszane były problemy z poprawnym wykrywaniem żarówek Awox, może coś faktycznie nie działa w 100% poprawnie, czasami tak bywa, napewno z czasem będzie lepiej :slight_smile:.

btw trochę nie w temacie ale nie chce zakładać nowego wątku . zastanawiam sie nad tymi żarówkami i tym ich pilotem. da sie to razem ożenić ? zeby żarówki gadały po zigbee a pilot po BT jednocześnie ? lub może ten pilot tez może gadać po zigbee ?

:thinking: z kryształowej kuli trudno wywróżyć o jaki pilot chodzi :grin:, naprawdę trudno Ci pomóc mając tak mało informacji. Mogę zacząć szukać w internecie co to może być ale sorry, aż tyle wolnego czasu nie mam.

1 polubienie

pilotem awoxa/eglo jest tylko jeden :slight_smile:

kto ma używa tych żarówek wie o co chodzi :slight_smile:

OK, tak rozumując to nie powinien Ci pomagać bo nie mam tego sprzętu :wink: a wystarczy dostęp do dokumentacji aby rozwiązać możliwe problemy, większość z pomagających tutaj już to dawno udowodniła.

3 polubienia

to racja jak nie masz tego sprzętu to będzie ciężko pomoc. dokumentacja jako taka skąpa bardzo (tylko datashet w którym nic nie ma i instrukcja obrazkowa) , pytanie jest definitywnie do praktyków (czyli osoby które juz takowy sprzęt posiadają i jakoś rozwiązali problem lub stwierdzali ze nie ma takiej możliwości)
Edit:
btw. wygląda jakby cos aktualizacja softu w żarówce psuła.

Wracam z informacją, napisałem post na github u twórcy tej integracji. kilka godzin później wszystko śmigało jak należy. :slight_smile:

Miałem podłączenie z aplikacja na telefonie i HA przez zigbee. Wpadłem na pomysł aby sparować je jeszcze z pilotem i niestety żarówki przestały być widoczne w HA. Musiałem je parować od nowa ale wtedy pilot ich nie widział.

ale ten pilot w ogole obsluguje zigbee ? widac go w z2m ? na pudelku jest napis zigbee na samym pilocie tylko bluetooth

Wszystko jest logiczne, w Zigbee można jednocześnie sparować tylko do jednego urzadzenia: albo pilot z żarówką (rozwiązane popularne w IKEA) albo pilot z koordynatorem Zigbee i żarówka również z koordynatorem.

O ile pilot jest Zigbee.

Eglo faktycznie żydzi na dokumentacji, więc nie widzę szans by na podstawie tych strzępków informacji, które są u nich dostępne dla użytkowników końcowych coś ogarnąć, piloty systemowe istotnie mogą przecież być na BLE (a nawet jeśli są Zigbee, to chyba nie mają obsługi w Z2M - sprawdzałem kilka brandów które podejrzewałem, że mogą bazować na Eglo).

Tak się składa że NXP (dział półprzewodników Philips’a) od ładnych paru lat produkuje SoC’e z obsługą zarówno Zigbee jak i BLE (i te rozwiązania są od przynajmniej 2 lat w produktach konsumenckich dostępnych na rynku, a pewnie i dłużej tylko nie drążyłem tematu).

Ostatecznie może to być też rozwiązanie zbliżone do Tuya czy Xiaomi- z wykorzystaniem bramki pracującej równocześnie w kilku standardach transmisji.