Żarówka i przełącznik na Zigbee

Witam, kupiłem żarówkę z Ikea na Zigbee ale niestety przy wyłączonym przełączniku nie idzie nią sterować. Dlatego dokupiłem Sonoff Zbmini i teraz jest temat żeby to zautomatyzować w Node-RED. Chodzi o to że przy włączaniu żarówki żeby Sonof sam się załączył i tak samo przy wyłączaniu. Z góry dzięki za pomoc ponieważ w Node-Red jeszcze nie mam za dużej praktyki.

Sorry ale jaki jest sens modułem Zigbee włączać żarówkę Zigbee? Jeżeli chcesz sterować żarówkę Zigbee stosujesz włączniki Zigbee albo modułem Zigbee sterujesz zwykłą żarówka LED.

A czym będziesz włączał tę żarówkę?

Chodzi o to że sterujac encja żarówki włacz lub wyłącz to żeby zdublować to samo dla przełącznika. Ja chce sterować żarówka ale jak ją chce włączyć a przełacznik jest wyłączony to jie mogę tego zrobić.

Masło maślane :grin:. Może od początku: dlaczego akurat żarówka Zigbee w miejsce normalnej żarówki? Chodziło Ci tylko o smart on/off takiej żarówki?

1 polubienie

Urządzenia działają zdecydowanie lepiej jak mają zasilanie :wink:.

Hehe. Po prostu napiszmy wprost że przełącznik fizyczny musi być włączony i wtedy da się sterować inteligentną żarówką przez aplikację, czujniki czy przełączniki wifi lub zigbee

Zarowka ma sterowanie jasnością oraz barwą z cieplej na zimną. Pierwsza miałem zakupioną żarówkę ale denerwowało mnie to ze musze mieć włączony przełacznik na ścianie żeby można było sterować żarówką. Dlatego mi zależy ze jak zrobię w HA żeby się żarówka załączyła to żeby z automatu przełączył się sonof w gniazdku.

Zależy mi tylko na prostej automatyzacji:

  • żarówka on → sonof on
  • żarówka off → sonof off

Nod miał by za zadanie sprawdzanie stanu żarówki (on - off) i przerzucanie tego samego stanu na sonof.

Osobiście uważam, że to “głupie” podłączenie na inteligentny dom (każdy ma prawo do własnych opinii, proszę to zawsze uszanować) dlatego nie chcę dalej w to brnąć.
Temat takiego rozwiązania był już na forum:

  • żarówka Zigbee cały czas musi być podłączona do zasilania, w puszcze podtynkowej robi się mostek z zasilania (wymagane N w puszcze),
  • do puszki montuje się moduł Zigbee podłączony do fizycznego wyłącznika albo zamiast przycisku montuje się moduł Zigbee z zintegrowanym przyciskiem/przyciskami, w obu przypadkach nic do wyjścia modułu nie jest podłączone tylko jest automatyzacja light.toggle dla żarówki Zigbee.

Wtedy ma to ręce i nogi i jest smart :slight_smile: .

1 polubienie

No i są jeszcze supertanie rozwiązania philipsa jako nowość zdaje się

@Piotr_W możesz rozwinąć co masz na myśli?

Przy opisanej kwocie prawie 40 EUR, ja bym nie użył powyższego sformułowania.

To było ironicznie :wink: Hue jest znane z super taniości

Myślałem o tym żeby zrobić Noda takiego że jak chce włączyć żarówkę to żeby nod przekierował to włączenie na moduł podgniazdkowy. Pytanie czy to jest wykonalne?

Nie będzie prościej zrobić to automatyzacją w HA?
Weź tylko pod uwagę, że przy włączeniu zasilania żarówka potrzebuje chwilę, żeby połączyć się z siecią

Ale ja nie chce sterować zarowka tylko żeby nod przechwicił sygnał i włączył moduł a żarówka sama się załaczy.

Jak nie chcesz sterować żarówką a czym?
Z tego co zrozumiałem to między włącznik na ścianie a żarówkę IKEA wpiąłeś przekaźnik SONOFF’a
Rozumiem, że po załączeniu przekaźnika żarówka się nie włącza.
Zrób więc automatyzację w HA aby włączenie SONOFFa powodowało włączenie żarówki.

Pozwolicie, że wtrącę swoje 3 grosze: można sprawić, że taka kombinacja zadziała, ale taka konfiguracja jest z gruntu zła i nieprawidłowa.

Oczywiście niestabilność sieci Zigbee czasem wystąpi, a czasem nie, to jednak routery Zigbee (żarówka Tradfri) mają mieć zasilanie dostarczane cały czas, aby było weselej “aspekt oszczędnościowy” jest żaden - bo dodatkowy moduł na czuwaniu zużywa właściwie tyle samo energii co zgaszona żarówka Zigbee.