Żarówki smart Zigbee a włączniki w ścianie

Cześć!

To mój pierwszy post tutaj - więc dzień dobry wszystkim!

Szukam włączników podwójnych na zigbee, które będą dobrze działały z żarówkami z ikei Tradfri.
Najlepiej coś co wstawię do puszki za istniejące przełączniki fizyczne, ale może być ewentualnie cały przycisk. Instalacja z N.

Chciałbym, aby przycisk zasilał żarówki przez cały czas, ale był w stanie samodzielnie wysłąć do żarówki sygnał Włącz - w przypadku niedostępności HA.
Ale gdy HA jest dostępny chciałbym, żeby zauważył polecenie włączenia i wysłał pożądaną o danej porze dnia barwę i jasność. Czy to w ogóle jest możliwe?

Pytanie też do was, czy takie włączniki można jakoś z poziomu HA zmusić do odcięcia zasilania na czas wymiany żarówki czy choćby po to, żeby ponownie zsynchronizować żarówkę?

Dlaczego?

W związku z tym, że moje dzieci mają problemy z zasypianiem w nocy i do tego boją się iść do toalety, bo światło “razi”, zdecydowałem się spróbować zmienić oświetlenie na takie o zmiennej barwie białej i regulowanej jasności.

Zależy mi na tym, żeby wieczorem zmieniać płynnie temperaturę barwną na ciepłą i powoli przygaszać światło.

Testowo kupiłem żarówki tradfri z ikei, zainstalowałem HA na RPi3 z donglem USB. Ustawiłem Adaptive Lighting i niby to działa, ale nie tak jak bym chciał.
Głównym problemem jest to, że żarówka po włączeniu ustawia się w domyślny tryb świecenia i dopiero po chwili HA ją zauważa i przełącza na zaplanowaną barwę i jasność.

Ustawiłem jasność włączania na 50% - w dzień za ciemno, w nocy za jasno… Pół minuty po włączeniu zmienia się na to co jest zaplanowane w HA, ale zwlaszcza w nocy to zbyt późno.

Teoretycznie tak, ja to bym widział tak:

Ten problem jest raczej nie do przeskoczenia, co najwyżej można spróbować zoptymalizować czas reakcji,
natomiast obejście (jedyne jakie widzę jako sensowne) to ustawienia domyślnej jasności na 1% wtedy w nocy nie będzie za jasno a w dzień jakoś się pogodzisz ze zwłoką w reakcji - z całą pewnością nie powinno to trwać pół minuty, już sekundowe opóźnienie jest odczuwalne.
Być może będziesz musiał też opędzić jakoś sytuację gaszenia, by żarówka zapamiętała ten 1% nawet jeśli gasisz ją ze 100%.

Nie znam takich, ale nie wykluczam ich istnienia, aby spełniły twoje założenia muszą mieć przez producenta przewidzianą funkcję niezależnej pracy przekaźnika czy innego elementu wykonawczego od przycisków/przełączników.

Reset sprzętu oświetleniowego możesz zrobić z bezpiecznika, więc nie musisz tak realnie mieć fizycznych przełączników. To załatwia kwestię bezpiecznej wymiany żarówek - generalnie zgodnie z BHP nie wolno wymieniać żarówki jedynie gasząc ją wyłącznikiem ściennym, konieczne jest wyłączenie na poziomie zabezpieczenia obwodu i tej zasady polecam się trzymać w domu - zawsze to mniej zgonów wskutek porażeń. (I jak widać śmiertelny wypadek wybitnego aktora Jacka Chmielnika nie uświadomił ludziom, jakie ryzyko niosą takie banalne czynności jak wymiana żarówki).

Żarówki Zigbee używam od kiedy istnieją (no może mnie poniosło, ale koło 10 lat, pamiętam, bo w 2015 zwracałem sprzęt Philipsa, gdy odstawili numer z wprowadzeniem niekompatybilności z innymi brandami w aktualizacji softu, zrobili to pierwszy i ostatni raz - trwało to 2 jakieś tygodnie, ale po pierwsze nie zapomnę im tego, a po drugie chyba udowodnili Chińczykom, że można wywalić taki numer i nie splajtować) i nigdy żadna się nie zawiesiła, choć niejedna już skończyła żywot.

Dlatego twierdzę, że domyślny tryb pracy takiej żarówki to nowość wprowadzona stosunkowo niedawno. Ponieważ jednak u siebie do oświetlenia używam (pół)zamkniętego systemu Philipsa, zintegrowanego z HA (jest to forma dywersyfikacji sterowania, więc nie czuję w ogóle potrzeby przenoszenia do HA wszystkiego co mam dostępne “z pudełka”), to jednak z takich funkcji korzystam wewnątrz niego, więc niewiele jestem w stanie pomóc.

No i mamy masło maślane :slight_smile:, jednym z rozwiazań jest zastąpienie obecnego rozwiązania dopuszkowym smart ściemniaczem z “zwykłą” żarówką ściemnialną, do tego wyłącznik chwilowy (inaczej zwierny) - całość działa nie zależnie od HA a z HA można tym sterować. Jak wiadomo modyfikacja droga a z dimmerami Zigbee nigdy nie jest dobrze (np. wsparcie w Z2M), żarówki ściemnialnej nie ściemnisz tak “mocno” jak smart żarówki. Nie testowałem dimmerów Wi-Fi ale wg mnie będą działały lepiej.