Zarządzanie alarmem w HA zbudowanym z kilku podsystemów

Witam wszystkich.
Przejrzałem już sporą ilość wątków na forum i szperałem w Internecie, ale im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie.

W tej kwestii jestem laikiem, a HA zacząłem się interesować dopiero kilka dni temu. Dlatego bardzo proszę o poradę.

Opis sytuacji:

  1. kamery będą podłączone do rejestratora

  2. czujniki ruchu będą podłączone do centralki + manipulator z ekranem + sygnalizator optyczno-akustyczny

  3. chcę zamontować czujniki otwarcia w oknach i drzwiach

  4. chcę zamontować wideodomofon

Oczekiwany efekt:

Chciałbym, wszystko podpiąć do HA i móc tym sterować (podglądać) za jego pomocą.

Moje pytania:

  1. Jaki sprzęt / oprogramowanie wybrać, aby mieć pełną obsługę kamer przez HA (podgląd, podgląd nagrań, wykrywanie ruchu, włączanie / wyłączanie)?

  2. Czy kamery (rejestrator) i/lub czujniki otwarcia powinny współpracować z alarmem (centralką, czujkami, itp.)?

  3. Jaki sprzęt / oprogramowanie wybrać, aby mieć “profesjonalny” alarm z możliwością zarządzania przez HA (uzbrajanie / rozbrajanie, tworzenie stref, itp.), ale aby działał niezależnie (np. w przypadku awarii HA)?

  4. Jaki wideodomofon, aby współpracował z HA (powiadomienia, podgląd, dźwięk w 2 kierunkach, otwieranie)? Mam pociągnięty kabel: furtka, wejście do domu, skrzynka teletechniczna.

  5. Czy mogę w HA wykorzystać czujki z alarmu do jakiejś automatyzacji, np. włącz / wyłącz światło?

Wiem, że jest tego sporo. Jednak moim zdaniem wszystko się ze sobą łączy dlatego postanowiłem zawrzeć to w jednym wątku.

Jeszcze raz bardzo proszę o merytoryczne odpowiedzi.

No i fajnie.

Niestety pełna odpowiedź na pytania, które sformułowałeś wystarczyłyby na na skrobnięcie przynajmniej pracy magisterskiej, więc niestety odpowiedzi tylko zgrubne byś się nie czuł olany na wstępie (skoro przez 3 godziny nikt nic nie napisał to chyba dlatego, że poruszyłeś temat skomplikowany na równie za samym HA w całości).
Ale po tygodniu interesowania się HA, to idziesz z siekierą na Słońce.

  1. Taki, którego sprzedawca zapewni o współpracy z HA i będziesz miał możliwość zwrotu, gdy się to okaże nieprawdą…

  2. tak/nie, zależy co chcesz osiągnąć

  3. patrz 1.

  4. ten temat to strzał w kolano, bo HA nie wspiera póki co wszystkich wymarzonych funkcji

  5. możesz (jeśli zintegrujesz alarm z HA, co nie jest też szczególnie łatwe i nie ma wielkiego wyboru)


Generalnie standaryzacją współczesnego monitoringu (od wielu lat) zajmuje się dedykowana organizacja
https://www.onvif.org/
ale nie licz na to, że jeśli zobaczysz na sprzęcie logo Onvif to będzie to w 100% świadczyło o pełniej wzajemnej współpracy z innym sprzętem z takim logo (poczytaj też o profilach).

Np. Satel Integra i integracja Satel Integra - Home Assistant.

W kwestii kamer podpowiem, jeśli zainwestujesz w kamery IP a nie w analogi to spokojnie spinając wszystko odpowiednim switchem masz równoległą możliwość podglądu kamer w dashboardach HA jak i ciągłego nagrywania na rejestratorze. Aktualnie mam HA postawiony na VM na serwerze QNAPa na którym działa także stacja monitoringu i recorder kamer IP. Obraz z kamer nagrywa się w trybie ciągłym na dysku serwera a do kamer po sieci masz normalny dostęp także z HA (przez ONVIF lub konkretną integrację), jedno się z drugim nie gryzie. Możesz też włączyć niezależne funkcje kamer typu śledzenie czy wykrywanie ruchu zarówno w sofcie kamer i recordera jak i z poziomu HA. Nawet obracanie kamer działa z poziomu dashboardu HA. Natomiast dostęp do rejestratora z poziomu HA (o ile będzie możliwy w co wątpię) to będzie mniej więcej porównywalnie użyteczny do przeciągania nitki przez igłę za pomocą rękawicy bokserskiej… HA nie jest stworzone do takich rzeczy.

1 polubienie

Fakt temat rzeka :slight_smile: Jednak coś może uda się odpowiedzieć.
AD 1 Wybierz sprawdzony sprzęt na rynku np Dahua, HIKVision, przynajmniej integracja kamer z HA będzie bezproblemowa. Odtwarzanie nagrań i zapis zostaw w spokoju, niech robi to rejestrator. Mało pożytku widzę z zastosowania archiwum nagrań w połączeniu z HA.
AD 2 Tu nie polecam żeby kamery robiły za czujniki, natomiast w drugą stronę, jeśli chcesz śledzić żonę w domu to bardziej skuteczne będzie połączenie czujnika w sypialni z kamerą . Tylko kto montuje w sypialni kamery ? Jak planujesz czujniki zewnętrzne to muszą być super np Optex , bo w innym przypadku zmarnujesz miejsce na dysku rejestratora. Ogólnie nie polecam.
AD 3 Musisz określić wielkość instalacji alarmowej, bo od tego zależy dobór sprzętu. Do małych instalacji polecam Paradox, DSC, Ropam, do większych Satel.
Wszystkie o których wspominałem, w mniejszym lub większym stopniu zintegrujesz z HA. Generalnie da się zintegrować prawie każdy system, kwestia wiedzy i potrzeb. Ja np mam stare DSC i full opcja z pełną obsługą.
AD 4 Nie ma dobrych rozwiązań sensownie współpracujących z HA, więc to co napisał @szopen jest prawdą.
AD 5 Czujniki alarmowe wykorzystane do różnego rodzaju automatyzacji, jak najbardziej tak. Są o wiele mniej zawodne niż czujniki sprzedawane przez chińczyków. Jedyny warunek to integracja twojej instalacji alarmowej z HA co wcale nie jest tak trudne, do dyspozycji mamy ESPHome, Modbus, gotowe integracje, MQTT , w ostateczności wyjścia z centralki alarmowej wyzwalające wejścia dowlnego modułu np Kincony z wgranym firmware lubianym przez HA

@isom1266 trudno się nie zgodzić - prawie wszystko można “wyrzeźbić”, tylko to wymaga wiedzy inżynierskiej przynajmniej z dziedzin pokrewnych do elektroniki i ogólnie pojętej informatyki, a tymczasem OP napisał tak:

wniosek jest prosty - tej wiedzy mu brakuje.

Ja kolego wyciągam odrobinę inny wniosek, wstępne założenia autora są słuszne, więc albo pozyskał informacje od kogoś ogarniętego, albo sam nie jest do końca laikiem. Potrzebna mu inspiracja, bo jedno jest faktem, nie zna możliwości samego HA i serwisów, które wspiera. Sam zaczynałem jakiś czas temu i wiem jak działa bodziec "Da się " Dlatego wskazanie kierunku poszukiwań uważam za zasadne.

1 polubienie

Masz rację nikogo nie można demotywować - sukces jest pochodną samozaparcia.

1 polubienie

Uzupełnię tylko informacje do punktu 4.
Dwu-kierunkowe audio i natywna funkcjonalność wideodomofonu w HA nie istnieje. Zatem zachęcam, kolejny raz, do zagłosowania na forum Home Assitant gdzie zbierane są głosy, od równo dwóch lat, pod prośbą do twórców: