Zastąpienie regulatora temperatury centralnego ogrzewania

Dzień dobry, to mój pierwszy post oraz pierwsza przygoda z HA.
Mam w mieszkaniu regulator temperatury centralnego ogrzewania (mieszkanie) MR-2 (który przy okazji szpeci ścianę), steruje on siłownikiem na logotermie:
image
Chcę na grzejnikach zamontować inteligentne termostaty, więc będę sterować temp w każdym pokoju osobno niezależnie od temp ustawionej na głównym sterowniku.
W przypadku wyłączenia wszystkich głowic obieg się będzie zamykać i odwrotnie.

Zamyka logotermę przy braku 230V, otwiera pod wpływem prądu:


Przy spadku poniżej określnej temp zaczyna grzać, powyżej przestaje. W rozdzielnicy mam bezpiecznik przed regulatorem.

  • Jak w ogóle działa taki sterownik gdy wychodzi z niego N i L? Są one zwierane ?

    Jeżeli są zwierane to czy mogę je na stałe połączyć i wł/wył z poziomu rozdzielnicy?
  • Czy mogę postawić zamiast aktualnego sterownika jakiś smart przekaźnik, który będzie tylko załączał lub rozłączał obieg ? Jeżeli tak to jaki? Może być dopuszkowy lub na szynę DIN.
  • Może sterować od razu cały obieg bezpośrednio w rozdzielnicy za pomocą przekaźnika na szynie?

Interesują mnie rozwiązania Zigbee, ewentualnie WiFi.

Pozdrawiam Dawid

Tak możesz.
Jeżeli ZigBee to sprawdź obsługiwane sterowniki https://www.zigbee2mqtt.io/supported-devices/, ewentualnie ktoś kto takie posiada poleci ci dobre rozwiązanie.

Jak na schemacie jest zwierany.

1 polubienie

@dawnowad nie znasz HA, nie wiesz jak działa sterowniku ogrzewania czyli nie wróżę nic dobrego na początek. Proponuje zacząć od czegoś prostszego niż zabawa sterowaniem ogrzewania w domu.

2 polubienia

@macek forum jest po to aby właśnie pomóc sobie nawzajem. Tak nie znam, tak zaczynam. Każdy musi od czegoś zacząć. Rozumiem co masz na myśli, dziękuję nawet za krytykę. Jestem specem od software, chętnie poznam hardware z kategorii smart i zasadę działania. Więc oprogramowanie tego dla mnie nie będzie większym problemem. Dlatego chcę pójść z tym dalej.

Głównym tematem do rozwiązania jest jak włączyć i wyłączyć główny siłownik, który albo się otwiera albo zamyka :slight_smile: Większej logiki w tym nie ma. Również dobrze mógłbym ustawić na maksa i cały układ dosłownie schować w ścianie a resztą sterować z grzejników, ale nie o to tu chodzi.
Co do termostatów grzejnikowych prostota, ustawiasz na początku temperaturę i bazujesz np na temperaturze czujnika temperatury pokojowej.

Nigdy moim celem nie jest krytyka, na podstawie doświadczenia stwierdzam po prostu fakty.

Proponuje poczytać kilka wątków na forum na temat sterowania smart glowicami Zigbee a przekonasz się o braku “prostoty” takiego rozwiazania.

2 polubienia

Wg schematu który załączyłeś sterownik nie zwiera N i L, a przerywa L - tak jak np. włączniki światła. Nie jestem elektrykiem, ale na mój rozum jak połączysz N i L to zrobisz po prostu zwarcie - tak jakbyś połączył kable w gniazdku.

Ja proponuje w twoim przypadku zacząć prościej z zamianą tego sterownika.
Kup sobie coś tego typu co zamontujesz w rozdzielnicy (są też takie na zigbee - siłownik potrzebuje na tyle mało mocy, że każdy będzie aż nadto do tego) lub nawet takiego sonoff + uchwyt do rozdzielnicy i do tego zamontuj jakiś czujnik temperatury.

I zacznij od prostej automatyzacji, że jak temperatura jest poniżej jakiejś to otwiera zawór i odwrotnej automatyzacji zamykającej zawór.

1 polubienie

Dziękuję, temat zakończony :slight_smile: Na podstawie multimetru doszedłem do tego że sterownik zwiera dwa kable w przypadku włączenia.