Zdalny reset dongla usb zigbee CC2531

Czy jest jakiś sposób na zdalny reset dongla USB - zigbee 2531. Mam takie urządzenie na bloku operacyjnym gdzie nie mogę zbyt często się pojawiać z uwagi na procedury , a muszę monitorować kilka gniazd. Czy da się to zrobić zdalnie przez konsole HA (mam spięte HA przez zerotier)
Mogę zdalnie zrestartować kompa i dodać virtualbox do autostartu - ale to wymaga ściagnięcia kompa z bloku i ponowną jego instalacje. Pewnie skończy się na szybkiej instalacji TightVNC.
Mogę też wymienić koncentrator ale nie uśmiecha mi się wkładanie mojego prywatnego sonoffa na kilka tygodni. A służba zdrowia biedna :slight_smile:

Mam jeszcze pilota ludzkiego sterowanego telefonem , ale biały personel średnio lubi takie zadania :slight_smile:

No nie chciałbym wylądować na bloku operacyjnym gdzie cokolwiek jest kontrolowane za pomocą CC2531 :stuck_out_tongue:

Firmware masz w nim możliwie aktualne? Na Z-Stack_Home_1.2 20211115/20211116 pracował u mnie dość niezawodnie (ale to może zależeć od urządzeń które masz w sieci Zigbee)

Ten HA jest doinstalowany “przy okazji” do jakiegoś windowsowego komputera, czy może ten komputer na HA masz dedykowany?
(instalacja HAOS generic o tyle załatwia sprawę, że masz “spod palca” kontrolę nad systemem i możesz go zrestartować, ale nie wiem czy to pomoże na zawieszanie się dongla, bo zależy jak są inicjowane porty USB, w przypadku RPi reboot systemu HAOS powoduje fizyczne zresetowanie urządzeń USB, bo porty mają na chwilę odcinane zasilanie)

HA jest uruchomiony na tablecie Fujitsu z windows 8.1 w virtualboxie - niestety system32 bit i virtualbox trochę stary.
HA w tym przypadku niczym na bloku nie steruje :slight_smile: Podsłuchuje tylko parametry gniazdek :stuck_out_tongue:

Co do CC2531 to szczerze mówiąc nie mam maliny by go flashować - chyba że jest jakiś normalny sposób ?

Dziś zrobiłem tak jak chciałem , zerotier na windowsie, tightvnc i zdalne zarządzanie - zobaczymy może pomoże

Gdybyś był z Wrocławia, to kiedyś w wolnej chwili mógłbym “dmuchnąć” świeży soft (mam czym)
“Normalnie” się nie da bez sprzętu

ale są i “nienormalne” metody (ja do tego używam RPi, ale można też użyć ESP lub Arduino)

Robię wg tego “poradnika” Home Assistant - Zigbee2MQTT (CC2531 za 4$) i programowanie przez nodeMCU - HejDom i wszystko działa poprawnie. Nic nie lutuje tylko lekko odginam piny z CC2531.

Widzę że można to zrobić za pomocą arduino :slight_smile: A tych mam od zwykłych nano po megę może coś podejdzie.
Wygląda że firmware się totalnie wysypało po dniu dzisiejszym:
mimo że dongle jest widoczny w HA to mam taki komunikat w zigbee2mqtt (odinstalowywałem, robiłem upgrade i bez zmian)

Zigbee2MQTT:error 2022-11-04 18:03:03: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms) at ZStackAdapter.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.ts:103:27) at Controller.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/controller.ts:132:29) at Zigbee.start (/app/lib/zigbee.ts:58:27) at Controller.start (/app/lib/controller.ts:101:27) at start (/app/index.js:109:5)

Nic nadzwyczajnego, w przypadku CC2531 to częsty objaw, mi zdarzyło sie to dwa razy, trzeba przeflashować sticka - Zigbee2MQTT crashes after some time .

W końcu znalazłem chwilę i podłączyłem CC2531 do Arduino Uno :slight_smile: Wgrałem firmware router, niby łączy się z siecią - dioda czerwona mruga raz na 4 sekundy - ale nie widzę go w spisie urządzeń. W logach non stop wywala jakieś adresy w hex i po przecinku Neighbor:
20:17:45.470 → 3174/0xA4C1384F5D17A550,NEIGHBOR
gdzie może być problem ?