ZHA - jak wyłączyć, odinstalować?

Witam,

Zbudowałem nowy serwer domowy, system to Unraid. Postawiłem VM z HA, przekazałem urządzenie USB do maszyny i HA widzi, oto dmesg:

Używam dongla z Zigbee2MQTT. Ale po starcie wtrynia się ZHA:

image

Jak go wykluczyć z działania? Można go odinstalować?

Naduś Ignoruj.
To wystarczy.

Ok, tak zrobiłem, thx.

Jeszcze pytanie, do czego to służy?

image

I czy powinno być wyłączone?

Mam wrażenie, że zainstalowałeś coś czego nie powinieneś (bo jak rozumiem twoja VM to HAOS-ova i w nim masz Dodatki), ale nie opisałeś swojej konfiguracji, więc trudno zgadnąć…

Mostek do Z2M służy do połączenia z osobną instalacją Z2M (np. w oddzielnej VM czy wręcz na osobnej maszynie fizycznej).

PS
Tak w ogóle to taki wyrywek screenshota bez otaczającego kontekstu jest zupełnie bezwartościowy, nawet nie wiadomo gdzie to znalazłeś (nie szukałem jakoś głęboko po swoich instalacjach, ale nawet nie mam pojęcia gdzie szukać czegoś podobnego), dla instalacji takiej jak opisałem (HAOS w dowolnej wersji lub HA Supervised, ale sądząc po tym co dotąd napisałeś pewnie masz HAOS-ova) potrzeba tylko brokera MQTT oraz tego Dodatku

Narzędzie (wieloplatformowe) ułatwiające tworzenie sensownych zrzutów ekranu
(jakkolwiek zawsze wrzucamy grafikę jako załącznik, nigdy nie hostujemy gdzieś indziej!)

Tak, mam VM pobraną jako gotowy obraz qcow2 ze strony HA.
W HA mam tylko 4 dodatki, oto dane instalacji:

System Information

version core-2024.4.3
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.2
os_name Linux
os_version 6.6.25-haos
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 12.2
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2024.04.0
agent_version 1.6.0
docker_version 25.0.5
disk_total 30.8 GB
disk_used 6.2 GB
healthy true
supported true
board ova
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Advanced SSH & Web Terminal (17.2.0), Mosquitto broker (6.4.0), Studio Code Server (5.15.0), Zigbee2MQTT (1.36.1-1)
Dashboards
dashboards 2
resources 0
views 0
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 19 kwietnia 2024 09:59
current_recorder_run 22 kwietnia 2024 08:35
estimated_db_size 1.45 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.44.2

A ten bridge ze screena jest na głównym dashboardzie.
Tu pełny kafelek:

image

Jest też w urządzeniach:

I po kliku weń szczegóły:

I dodam na koniec, że poprzednio miałem HA na proxmoxie, ale tamten serwer zaorałem robiąc sobie wcześniej eksport ustawień HA. Teraz po uruchomieniu nowej instancji zrobiłem import, ale on się nie skończył żadnym komunikatem tylko z dwie godziny się wczytywał i w końcu odświeżyłem stronę. Dodatki te które mam się wczytały z importu, więc zakładam, że import się powiódł, ale jasnego komunikatu o tym nie było.
No i teraz do meritum. Być może na poprzedniej instancji (którą wyeksportowałem) miałem coś niepotrzebnego, ale to było kilka m-cy temu i już nie mam pewności. Być może ten bridge ma coś wspólnego z brokerem mosquitto, który wtedy instalowałem, bo miałem zamiar się nim pobawić za jakiś czas. Teraz zgromadziłem w końcu trochę sprzętu zigbee i chcę wrócić do ogarnięcia tematu.

Nie mam bladego pojęcia co zaimportowałeś ze starego backupu, nie mam też koordynatora ezsp by zobaczyć czy w jego wypadku coś takiego występuje (ale nie wydaje mi się).

Kiedykolwiek instalowałeś Dodatek z niebieskiej ramki?

Jeśli nie wiesz co miałeś w poprzedniej instalacji to moja sugestia jest taka by zaorać wszystko związane z Z2M i zainstalować to wszystko od zera o uprzednim usunięciu starych konfiguracji.
Ewentualnie zaorać cały HA i przywrócić z backupu tylko to co wiesz, że działa w 100% OK.

Nie instalowałem tego dodatku. W sumie to miałem te same co się teraz zaimportowały.
Chyba zrobię jak mówisz, postawię to od nowa, jeszcze nic tam nie zrobiłem, poza tym, że w poprzedniej instancji nie wykrywało mi switcha i musiałem dopisać kawałek skryptu, który po id uznawał że switch już zna. W sumie to nawet nie wiem czy to się przez import przeniosło.
Ale widziałem w changelogu, że już ten id dodano jako obsługiwany w obecnym z2m, więc nie ma co się tym zajmować. Thx za czas.

Przeorałem całość, czyli z czystego obrazu stworzyłem nową instancję, starą wcześniej usunąłem.
Zainstalowałem mosquitto mqtt, zigbee2mqtt, w konfigu ustawiłem dane dla koordynatora SkyConnect, włączyłem, wykryło go, sparowałem jednego switcha na próbę. Działa.
A na dashboardzie… cyk i mam:

wtf?

System Information

version core-2024.4.3
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.2
os_name Linux
os_version 6.6.25-haos
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 12.2
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2024.04.0
agent_version 1.6.0
docker_version 25.0.5
disk_total 30.8 GB
disk_used 3.7 GB
healthy true
supported true
board ova
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Zigbee2MQTT (1.36.1-1), Mosquitto broker (6.4.0), Advanced SSH & Web Terminal (17.2.0)
Dashboards
dashboards 2
resources 0
views 0
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 23 kwietnia 2024 06:56
current_recorder_run 23 kwietnia 2024 08:56
estimated_db_size 0.29 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.44.2

Czy to nie jest przypadkiem po prostu zezwolenie na dodawanie nowych urządzeń zigbee?

ale teraz masz tam coś ZUPEŁNIE INNEGO i bez tego bridge nie jest niepokojące

a generalnie tak, to jest tryb parowania koordynatora i restart koordynatora.

Ja pitolę… ale to wszystko skomplikowane :slight_smile:
Dzięki!

Tak się zastanawiałem, czy sam sobie wtedy nie ustawiłeś jakichś dziwnych nazw wprowadzających w błąd, więc jeśli nie masz pewności to zostawiaj domyślne.