ZHA - migracja Sonoff ZBDongle-P -> SONOFF ZBDongle-E

Witajcie,

Mam sieć > 50 czujników Zigbee, planuję przenieść ją z dongla “P” na nowszy “E”. Oczywiście przeczytałem mnóstwo poradników, generalnie powinno być bezproblemowo, ale wolałbym zapytać się fachowców: na coś trzeba uważać i jak to wygląda w praktyce?

W jakim celu chcesz przeprowadzić migracje?
Już lepiej dołożyć dongla E i skonfigurować jako router.

Mam dwa piętra, gdzie strop tłumi masakrycznie sygnał radiowy. Sprawę załatwiam repeaterami (Sonoff ZBMini w puszkach), ale nie jest to coś co tygrysy lubią najbardziej - LQI oscyluje wokół 0-5, czujniki lubią “wypadać” z sieci a czujniki w rogach mieszkania to już w ogóle. Wymyśliłem więc dwa koordynatory - jeden na parterze (dongle E), podpięty przez USB i obsługiwany przez ZHA, drugi na piętrze (dongle P), podpięty przez przejściówkę USB-RJ45-USB obsługiwany przez Z2M.
W teorii migracja jest prosta, ale nie mogę sobie pozwolić na wpadkę :slight_smile:

Nie widzę szans na odpowiedź, ludzie przeważnie nie migrują sieci w swoich instalacjach (jedyna metoda, by to było dobrze opisane, to stworzyć testową sieć i ją przenieść między koordynatorami… a na takie zabawy chyba nikt z nas nie ma dość wolnego czasu i sprzętu).

Jakkolwiek migracja sieci w integracji ZHA jest dość dobrze opisana dla dongla SkyConnect (sprzętowo jest to konstrukcja badzo bliska do Sonoff ZBDongle-E), procedura na twoim sprzęcie powinna wyglądać identycznie lub łudząco podobnie.

Aby dmuchać na zimne możesz wcześniej dodatkowo (lub zamiast narzędzi systemowych) użyć tego narzędzia do stworzenia backupu (i skopiować go w bezpieczne miejsce, teoretycznie za jego pomocą można się wycofać z nieudanej migracji)

Migracja wydaje się być prosta, w zasadzie parę kliknięć, ale zawsze wolę zapytać żeby nie wyłożyć się na sprawach “no przecież to wszyscy wiedzą :)”. Będę posiłkować się dokładnie tym opisem co podałeś (Home Assistant SkyConnect). Zha-toolkit znam, mam tylko nadzieję że migracja się nie wykrzaczy na jakichś niuansikach konfiguracji, chipsetów czy innych drobnych acz istotnych rzeczy…

Zwróć uwagę, że w kroku 11.

następuje nadpisanie adresu ieee w nowym donglu adresem starego, to jest operacja nieodwracalna
więc musisz rozważyć, czy faktycznie chcesz migrować, czy wolisz sparować cały sprzęt ręcznie do nowego dongla

W przypadku migracji zostaniesz z dwoma donglami o tym samym adresie (więc nie możesz ich już użyć w tej samej lokalizacji). - komentarz niżej
Dodatkowo nowy dongle będzie miał (po wykonaniu tego punktu) już zajęty obszar OTP (więc już nigdy na niego nie da się zmigrować żadnej innej sieci)

Mój komentarz do wykorzystywania secondary ieee:

  1. nie jest to do końca prawda, że stary dongle nie da się wykorzystać, po prostu możesz mu nadać nowy losowy (inny niż wszystkie jakie masz w sieci!!!) adres ieee i wgrać go jako secondary (niestety w tym momencie tracisz możliwość migracji jakiejkolwiek sieci kiedykolwiek w przyszłości na niego)

  2. każdy dongle z zaprogramowanym secondary ieee traci na wartości w zasadzie 100% (bo traci kluczową funkcję - możliwość migracji innej sieci na niego) więc staje się niesprzedawalny (tzn. można sprzedać, ale bez uprzedzenia nabywcy co traci jest to ostatnie k****stwo :open_mouth: )

PS Skoro chcesz używać oba dongle z różnymi integracjami, to ja w ogóle nie widzę sensu migracji, po prostu nowego dongla dołóż w nowym miejscu i z inną integracją - i tak będziesz musiał przenieść część sprzętu z dotychczasowej do nowej sieci.

Będę przekonywać do mego rozwiązania wystarczy tylko ładowarka do telefonu z gniazdem USB i dongla w którym trzeba zmienić firmware na router Zigbee (mam tak skonfigurowane u siebie i działa bardzo dobrze) w koordynatorze warto zastosować przedłużacz USB i odsunąć dongla od serwera.

Dlatego też należy zawsze umieszczać adapter Zigbee jak najdalej od potencjalnych źródeł zakłóceń EMI/EMI/RMI, najlepiej za pomocą odpowiednio długiego ekranowanego przedłużacza USB podłączonego do portu USB 2.0.

Kurde, takich informacji właśnie szukałem… Jakoś nigdzie nie znalazłem “warrningów” mówiących że podmianka ieee to ruch tylko w jedną stronę i można sobie strzelić samobója niechcący. To dublowanie adresów mnie zastanowiło, ale sądziłem że da się jakoś prosto podmienić ten adres (podobnie jak MAC w kartach sieciowych/routerach). Dałeś mi zagwozdkę :slight_smile:

@marek_k czy tak przygotowany router będzie się różnił czymś od typowych routerów - urządzeń Zigbee zasilanych z sieci?

Też miałem podobny problem . W związku z tym zakupiłem dongla P ( koordynator też P ) wgrałem mu CC1352P2_CC2652P_launchpad_router_20221102 i zauważyłem poprawę . Nowy P podpięty jest tylko do ładowarki w gniazdku sieciowym . Czytałem jakieś niepochlebne opinie o E więc zdecydowałem się na P .
Jeśli to zły wybór to mnie przekonajcie do E .

Nie różni się niczym, lub różni się znacznie ZASIĘGIEM.
Poczujesz różnicę :smiley:
Ruter jest w piwncy podłączony na klatce schodowej na półpiętrze, gniazdo na piętrze w sypialni po przeciwnej stronie domu 8 metrów w poziomie sygnał 105/66
Na tarasie prawie w tym samym miejscu tylko na parterze jest ZBMINI 23/54 ale na trasie są schody i dwie ściany nośne.

Czytałeś tą instrukcję. Tam jest o tym dość jasna informacja.
Ja to tylko okrasiłem swoją wiedzą, że adres ieee jest zapisywany w pamięci OTP (oba adresy są tam zapisywane, to jeden z wymogów standardu Zigbee, tylko zaprogramowanie secondary przez użytkownika powoduje, że primary programowany fabrycznie przestaje być używany).

nie, o ile firmware routera będzie równie dobre jak rozwiązań fabrycznych (moim zdaniem to nawet może być lepsze rozwiązanie, bo jest opcja aktualizacji)

Nikt nie będzie nikogo do niczego przekonywał.
Sonoff w ogóle leje na swoich użytkowników i bezczelnie sprzedaje sprzęt z oprogramowaniem open-source
P jest na chipsecie TI, do którego Koen Kanters (autor Z2M i pochodnych projektów) przygotowuje firmware koordynatora.
Firmware routera pochodzi jednak z innych źródeł (zwykle pochodziło od rosyjskiego developera sprzedającego zestaw softu do patchowania firmware - takie półlegalne rozwiązanie dla wielbicieli DIY, nie wiem jak jest obecnie, bo się nie interesuję, mam wystarczająco dużo routerów w postaci sprzętu zasilanego sieciowo)

E ma duży potencjał - twórcy HA mają umowę o współpracy z Silicon Labs, więc dongle na ich chipsetach mogą obsługiwać Thread/Matter i istnieje firmware dual-stack na SkyConnect - oficjalnego dongla HA (ale, że tak się wyrażę nie wydalam kasą, to nie mam każdego możliwego sprzętu, więc nie eksperymentowałem z tym i nie wiem czy sonoff ZBDongle-E też da się na nim odpalić).

PS MAC-adresy kart sieciowych też czasem bywają zapisywane w OTP (lub innymi technologiami zapewniającymi niemożliwość zapisu innego niż w procesie technologicznym) i wtedy nie ma sposobu na ich zmianę.
Jakkolwiek MAC-adresy karta sieciowych nie mają takiego znaczenia dla bezpieczeństwa jak adres ieee w Zigbee stąd często zapisywanie MAC-adresów po prostu w najzwyklejszej pamięci flash (w wydzielonym obszarze, ale nadpisywalnym).